v Ľubiši, kde dnes žije 837 obyvateľov, našli viac ako dosť.
Majú tu napríklad kostol, veľký ako katedrála, postavený na konci minulého storočia. A stojí hneď vedľa starého rímsko-katolíckeho kostola sv. Michala z roku 1714. "Starý kostol je už na zbúranie, stojí prázdny. Nový sme slávnostne vysvätili v roku 1996 a jeho hodnota je asi 60 miliónov korún. Zaujímavé je, že väčšinu tehál sme pálili sami. Hlinu sme dovážali, zohnali sme si lis a našli starých majstrov, postavili dve obrovské pece a dva týždne sme pálili bez prestávky. Spolu sme vypálili vyše 135-tisíc kusov tehál a z nich je väčšina nového kostola," spomína starosta Ľubiše Michal Berdák.
Väčšina obyvateľov sú rímsko-katolíckeho vierovyznania a ako sami hovoria, "nie sme Rusnáci, tí sú až v obciach za Hrabovcom." Pri poslednom sčítaní ľudu sa ku gréckokatolíkom prihlásil jeden Ľubišan a aj ten to vraj urobil len zo srandy.
Prvá overená písomná zmienka o Ľubiši sa datuje do roku 1410, o šesť rokov budú v obci oslavovať okrúhle šesťsté výročie. Aj ďalšia história neveľkej obce, ktorá leží na južnom okraji Nízkych Beskýd v doline Laborca, je zaujímavá. V roku 1715 bolo v obci 13 opustených a 11 obývaných domov, začiatkom 19. storočia mala obec 77 domov a 573 obyvateľov.
Už o niekoľko okov by to malo v centre Ľubiše vyzerať úplne inak. "Máme projekt na nový imidž obce. Keď dokončíme kanalizáciu, v priebehu dvoch až troch rokoch chceme prebudovať centrum obce. Malo by mať celkom iný ráz, mala by pribudnúť fontána s erbom obce," pochválil sa starosta.
V histórii Ľubiše majú už druhý erb. Ten prvý, na ktorom bol tanečný pár na modrom podklade nakoniec zmenili, najmä farebne. "Dnes je na ňom takisto tancujúci pár, no v inej polohe a inom farebnom usporiadaní. Starý erb sme zmenili na odporúčanie heraldickej komisie, pretože nebol oficiálne schválený. Súčasný erb je z pečate Krajinského múzea v Budapešti," dodal starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín