médií, všetky samosprávy sa vehementne pustili do prepočítavania, či im určené sumy budú stačiť na udržanie škôl v takom rozsahu ako doteraz. Väčšina z nich bola výškou normatívov zaskočená. Najviac nahnuté to majú materské školy.
"Podľa priebežných informácií z ministerstva sme očakávali vyššiu sumu, najmä pre škôlky. Žiaľ, ministerstvo asi zohľadnilo, že návšteva MŠ nepatrí do povinnej školskej dochádzky. Ani so sumou v priemere 23-tisíc na základné školy, sa však veľmi vyskakovať nedá," uviedol pre KORZÁR šéf odboru školstva na trebišovskom magistráte Mgr. Miroslav Tóth. Na území mesta je v súčasnosti 6 základných škôl, všetky sú plneorganizované. "Na väčšine je okolo 500 žiakov a ani do budúcnosti sa tento trend nezmení. Perličkou je, že podľa výpisov z matriky tento rok nastúpi do prvých ročníkov o desať viac ako vlani," skonštatoval.
Ako dodal, jedinou školou, ktorá má menej žiakov, je ZŠ na Pribinovej ulici, ale mesto zatiaľ o jej rušení neuvažuje. "V súčasnosti pripravujeme stratégiu školstva na území mesta, ktorú chceme "naštelovať" na nové normatívy a do konca februára predložiť poslancom. O racionalizácii siete zatiaľ nemožno hovoriť, lebo v súvislosti s potenciálnym rušením škôl v okolitých obciach sa staneme spádovou oblasťou aj pre tieto deti," vysvetlil Mgr. Tóth. Na najbližšom zastupiteľstve sa mestskí poslanci budú zaoberať aj výškou poplatkov v Základnej umeleckej škole, ale presnú sumu nám šéf odboru ešte nevedel povedať.
Zo zverejnenia normatívov nemajú veľkú radosť ani v Michalovciach, kde je mesto zriaďovateľom ôsmich plneorganizovaných, jednej málotriednej základnej školy a 15 škôlok. "Normatívy sú nižšie ako sme predpokladali, ale u nás nie je problém s naplnenosťou škôl. Väčšinou sú skôr predimenzované, menej žiakov, čiže okolo 450, je len v ZŠ na Komenského a Moskovskej ulici," povedala nám šéfka odboru školstva na magistráte Mgr. Katarína Poláková. Problémy nie sú ani s nízkym počtom budúcich prvákov. Nepriaznivý demografický vývoj v okresnom sídle totiž kompenzujú školáci, dochádzajúci z okolitých obcí. ". V každom prípade zníženie počtu tried na školách nečakávame," dodala. Nepoprela, že aj ju trochu prekvapil nízky normatív na škôlky a nie je vylúčené, že niektorú z nich bude mesto musieť zrušiť. "Zatiaľ sa nedá nič povedať s istotou, ale v tomto smere to vyzerá dosť vážne," vyjadrila sa diplomaticky.
Základné stanovisko k normatívom a prípadnému rušeniu škôl sme chceli získať aj z humenského magistrátu. Žiaľ, prednosta MsÚ Anton Klamár nám akékoľvek bližšie informácie, vrátane počtu škôl na území mesta, odmietol po telefóne podať. "Choďte na každú a zistite si to," odporučil nás.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín