svojich adresátov. Iste, všetkými médiami už prebehli informácie o cirkuse, ktorý sprevádzalo celoplošné prehodnocovanie všetkých výmerov na sociálne dávky a objavili sa aj prvé lastovičky protestov ľudí, ktorých sa to najviac dotklo. Spomínané extempore je však len detskou hrou oproti tomu, na čo sa môžeme pripraviť od štvrtka.
Ono je totiž iné, keď sumu, z ktorej má prežiť rodina, vidíte na papieri a iné, keď ju dostanete na ruku. Až vtedy nastane tvrdý dopad na zem. Čo zákonu nemožno uprieť, je jeho koncepčnosť. Snahou jeho autorov bolo nastaviť sociálny systém na balík, ktorý je schopná na tento účel vyprodukovať naša ekonomika. Druhým motívom bolo, aby sa sociálne odkázaní konečne prebudili: Socializmus skončil! Teraz už aj s príslušnou spätnou väzbou - ak nie, musia špekulovať, ako vyžiť z peňazí, ktoré im je schopný dať štát. Nalejme si čistého vína - z almužny rodine, kde sú obaja nezamestnaní, sa vyžiť nedá.
Celkom logicky nastane v každej z nich štelovanie sa na verziu "B" - čiže nájsť si čo najskôr prácu. A tu nastáva zrada. Taká naša, zemplínska. V našom regióne totiž nie sú pripravené tisícky pracovných miest, na ktoré by sociálne odkázaní, ktorí sú novým sociálnym systémom pritisnutí k múru, mohli reflektovať. Len v Dolnom Zemplíne je ich okolo 17-tisíc a tejto mase kontruje ponuka pracovných miest - je ich 114! Na tento nesúlad medzi tlakom zákona a reálnou šancou nájsť si prácu nevedel zareagovať ani nový šéf ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Rudolf Sokol, ktorý sa v Michalovciach mihol presne v čase minulotýždňovej demonštrácie pred obvodným úradom.
Pravdou je, že odprezentoval rôzne nové legislatívne páky, ako si možno prilepšiť nejakou tou korunkou navyše. Systém je v tomto ohľade naozaj štedrý, ale filozofia úplne iná ako doteraz - zadarmo nič. Chcete aktivačný príspevok? Musíte pracovať pre obec alebo sa rekvalifikovať atď... To je O.K., ale dokážu obecné úrady, Slovenský Červený kríž, mimovládky, čiže celkovo asi 15 subjektov, zamestnať spomínanú masu ľudí? Môže starosta Pavloviec nad Uhom dostať do kolobehu pracovného trhu svojich 1200 nezamestnaných? Pán Sokol aj tu zaváhal a uznal, že nemôže...
Dobre, ďalšia alternatíva - sťahovanie za prácou. Otázka znie - je západné Slovensko pripravené (úplne teoreticky) na nával pracovných síl z východu? Nejaké tie tisíce pracovných miest sa tam síce majú v krátkom čase vytvoriť, ale opäť opakujem - len Dolný Zemplín = 17-tisíc ľudí bez práce! Poďme ďalej - v máji sa má (či skôr mal) otvoriť pracovný trh. Hoci to bolo dojednané, klub bohatých sa akosi zľakol s odôvodnením, že sa obáva vyciciavania svojich sociálnych systémov. Je teda takmer betónka, že Figeľ nič nevyjedná.
Takže už len rekapitulácia na záver. Štvorčlenná rodina s dvoma deťmi dostane vo štvrtok 4200 korún. Oco sa začne naháňať po robote. V Zemplíne ju nenájde, skúsi teda poprosiť starostu, či by ho nezobral zametať ulice. Nezobral, dostane odpoveď. Trochu sa teda pokrúti a pocestuje do Bratislavy. Ak pán Boh dá, čosi si nájde a po prvom mesiaci pošle rodine nejakú tú tisícku. Ak pán Boh nedá, vráti sa s dlhým nosom. Rodina nezaplatí inkaso a po troch mesiacoch sa môže tešiť na vypnutie elektriny, vody, plynu a po čase aj na výpoveď z bytu. A milá rodinka, obedujúc pod najbližším mostom polievku zo sáčku, môže rozdumovať, kde sa stala zrada. Tá naša - zemplínska... Kto jej odpovie?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín