navštívil srdce Zemplína nový šéf Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Rudolf Sokol, ktorého sme v tomto kontexte požiadali o rozhovor.
Nová sociálna legislatíva postihne najmä regióny s vysokou mierou nezamestnanosti, medzi ktoré patrí aj Zemplín. Nemyslíte si, že je veľmi tvrdá?
- Áno aj nie. Tvorcovia zákonov museli sociálny systém nastaviť na výkonnosť našej ekonomiky. Jednoducho povedané, naša krajina si nemôže dovoliť také veľkorysé sociálne zákony. Na druhej strane, súbežne so zákonmi, o ktorých hovoríte, začínajú platiť ďalšie, ktoré im kontrujú, resp. poskytujú ľuďom inú alternatívu. Ich leitmotívom je motivovať, aby si našli prácu a pokiaľ takú možnosť nemajú, aspoň si zlepšiť svoje sociálne postavenie nejakým príspevkom navyše. Ich paleta je naozaj široká, ale pozor - filozofia, ako ich získať je úplne iná ako doteraz. Heslo znie: Nič zadarmo!
Spektrum príspevkov sa síce rozšírilo, ale o všetky je nutné požiadať na úrade práce. Sociálne odkázaní ho zatiaľ pociťovali len ako policajný orgán, ktorý ich kontroloval a nikdy im nepomohol...
- Význam nových úradov práce bude iný ako doteraz. Budú fungovať ako servis pre pracovný trh - budú pomáhať ľuďom pri voľbe povolania, výbere alebo zmene zamestnania, ale aj zamestnávateľom pri výbere zamestnanca. Špeciálne vyškolení pracovníci budú pracovať nielen skupinovo, ale aj individuálne. Uchádzačovi pomôžu pri vypracovaní tzv. individuálneho akčného plánu na podporu jeho pracovného uplatnenia. Nezanedbateľné je, že nové regionálne úrady už majú právnu subjektivitu, čiže sú nezávislé pri financovaní jednotlivých nástrojov aktívnej politiky. S právnou subjektivitou získali aj kompetenciu rozhodovať. Najväčší balík financií na aktívnu politiku práce je určený práve regiónom, ako je váš. Štát do nej investuje asi 3 miliardy korún, okrem toho rátame s pomocou z Európskeho sociálneho fondu a ďalšie financie môžeme získať z rôznych projektov - tri sú už hotové a ďalších osem pripravujeme.
Aké teda majú sociálne odkázaní možnosti - konkrétne v našom regióne?
- Najväčšou šancou pre nezamestnaných je asi možnosť začať podnikať. Príspevok na vytvorenie miesta samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO) je nárokovateľný, čo doteraz nebolo. Dostane ho totiž každý, kto splní podmienky, a to až do výšky 24-násobku minimálnej celkovej ceny práce. Ďalším je príspevok na služby pre rodiny s deťmi - dostane ho uchádzač, ktorý sa zúčastňuje vzdelávania na úhradu časti nákladov na pobyt detí v predškolskom zariadení. Ďalšou novinkou je tzv. aktivačný príspevok, ktorý má slúžiť na podporu udržiavania pracovných návykov. Aktivačnú činnosť musí dotyčný vykonávať minimálne 10 hodín týždenne. Je to čosi podobné ako minuloročný projekt pracovných návykov, ktorý realizovali obecné úrady.
Iste, ale je reálne, aby obce zamestnali masu, ktorá dnes len v okresoch Michalovce a Sobrance predstavuje okolo 17-tisíc ľudí?
- Nie je, ale podľa nových pravidiel je okruh možných "zamestnávateľov" oveľa širší. Nezamestnaní môžu pracovať napríklad pre organizácie, poskytujúce sociálne služby, pre štátom uznané cirkvi, Slovenský Červený kríž, školy, školské a zdravotnícke zariadenia, kultúrne alebo mimovládne organizácie. Všetky tieto subjekty môžu požiadať o to, aby ich mohli zamestnať.
Veľa sa hovorí o mobilite pracovnej sily. Čo štát ponúka tu?
- Štát im môže zaplatiť až 70 percent cestovných výdavkov pri absolvovaní vstupného pohovoru, či výberového konania. Uchádzačovi o zamestnanie patrí aj úhrada výdavkov na cestovné, stravné a ubytovanie počas vzdelávania sa pre trh práce v réžii daného úradu práce. Novinkou je zavedenie príspevku na sťahovanie vo výške 10-tisíc korún, ktorý sa dá získať raz za dva roky a kompenzuje náklady súvisiace so sťahovaním - nájomné, platby za energie a pod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín