však nevenuje len za katedrou, ale aj vo voľnom čase. Už osem rokov vedie ženskú spevácku folklórnu skupinu Hámorčanka a detskú spevácko-tanečnú skupinu Hámorčatá. Okrem hudby jej učarovala aj poézia. Rada píše a recituje básne a pravidelne sa zúčastňuje so svojimi žiakmi na literárnej súťaži Gerbocova literárna Snina, ktorá sa koná na počesť známeho básnika z Podvihorlatských vrchov.
Ako priznáva, nové talenty loví práve na hodinách hudobnej výchovy. "Je to výhoda, pretože tu vidím, ktoré dieťa má na spev predpoklady. Už vtedy ho môžem podchytiť a začať sa mu viac venovať," tvrdí spevavá Hámorčanka.
Detská a ženská folklórna skupina čerpá piesne z bohatej klenotnice ľudovej kultúry a prezentuje sa najmä tými, ktoré vznikli priamo v obci alebo v okolitých regiónoch. Niektoré zložila aj všestranná umelkyňa sama. Napriek moderným trendom a konkurencii televízie a počítačov sa Harakaľová vôbec neobáva, že by obec mohla stratiť pokračovateľov kultúrnych tradícií a že piesne, ktoré spievali starí rodičia, pokryje prach času.
"Deti tu tanec a spev milujú. Som milo prekvapená, že si v dnešnej dobe oni sami hľadajú cestu k ľudovým piesňam bez toho, aby v nich musel niekto prehnane vzbudzovať cit k tradíciám a pôvodnej kultúre, " vysvetľuje.
Keď rozpráva o svojich zverencoch, máte pocit, akoby rozprávala o vlastných deťoch. V superlatívoch hovorí o ich speváckych schopnostiach, opisuje, aký majú nádherný hlas... Akoby bola neustále opojená krásou mladosti a spevu. Tanečné choreografie, sprevádzajúce spev, tiež vymýšľa sama. "Niekedy boli naše vystúpenia bez pohybu. Ženy stáli pred mikrofónom a sústredili sa len na spev, ale teraz máme aj my počas predstavenia nacvičené niektoré tanečné kroky," opisuje. Pod jej vedením detský folklórny súbor vyhral množstvo regionálnych súťaží. Na humenskej súťaži "Zemplín špiva i hutori" a Sninskom slávikovi sa každoročne umiestňuje na popredných miestach.
Obe folklórne skupiny nacvičujú svoj repertoár na obecnom úrade a v priestoroch školy raz v týždni, ale pred súťažami trénujú častejšie. Nuž, a v "sezóne" je to takmer každý deň. "S Hámorčankou máme v lete plný program. Vystupujeme skoro na každom dedinskom festivale v okolí," vysvetľuje Harakaľová.
Lásku k spevu a tancu jej vraj dali do vienka rodičia, od ktorých čerpá námety a podnety k svojej práci a tvorbe dodnes. "Sú to starí ľudia, ktorí sú už chorí a nevládzu chodiť, ale aj napriek tomu si sadnú za jeden stôl a schuti si spolu zaspievajú," povie zamyslene Harakaľová.
Napriek vzťahu k histórii a tradíciám nežije ponorená do starého sveta spomienok. Okrem ľudovej hudby nacvičuje s Hámorčatami aj moderné kreácie a choreografie. "Minule sme nacvičili choreografiu na Hip hop dance. Predviedla som deťom tanečné prvky a kroky a im sa to veľmi páčilo. Samozrejme hudbu vybrali deti, lebo ja v súkromí hip hop nepočúvam, ale rytmus mi nerobí žiadny problém," povedala s úsmevom Harakaľová a dodala: "Hudbe sa budem venovať, dokedy budem vládať, dúfam, že to bude ešte dlho."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín