spoločnosti, a.s. (VKLS) z Košíc, ktorá do nich od 1. januára vstúpila ako strategický investor. Ako nám potvrdil primátor mesta Štefan Staško, akciovka dodnes nevybavila zaradenie novej spoločnosti do siete neštátnych zdravotníckych zariadení. Následkom toho kúpele nemôžu rokovať so zdravotnými poisťovňami, nemajú pacientov a tým pádom ani financie.
"Od januára fungujú samospádom, januárové mzdy dostala len časť zamestnancov. Aj to sa nám podarilo prekryť len z výkonov, ktoré poisťovne zaplatili vlani. Rádovo na výplatu miezd potrebujeme asi 413-tisíc korún, ale vyplatiť sme mohli sotva tretinu. Minulý týždeň zamestnanci napísali petíciu a doručili ju na magistrát. Plne chápem ich rozhorčenie," priznal primátor, ktorý je z prístupu vedenia Východoslovenskej kúpeľnej a liečebnej spoločnosti, a. s., sklamaný.
Ako sme už v našom denníku písali, Fond národného majetku (FNM) odklepol kúpele, čiže majetok v hodnote cca 24 miliónov korún sobranskej samospráve ešte predvlani. Mesto v nich odštartovalo reštrikčné opatrenia a súbežne hľadalo investora, ktorý by do nich vložil kapitál. Výberová komisia ako najideálnejšieho vybrala VKLS. Mesto požiadalo o výnimku FNM, lebo podľa zmluvy nemohlo vložiť majetok kúpeľov do akciovky. Získalo ju v júli a v auguste poslanci rozhodli o vstupe mesta do VKLS, kde disponuje rozhodovacím 34- percentným balíkom akcií.
"Akciovka mala pôvodne vzniknúť do konca septembra, ale už vtedy sa vyskytli problémy, a preto poslanci posunuli termín jej vzniku na január 2004. Našou úlohou bolo vybaviť všetko potrebné k vkladu majetku do spoločnosti a vedenie VKLS malo na starosti zaradenie Sobranských kúpeľov do siete neštátnych zariadení, licenciu a kontrakty s budúcimi samoplatcami, ktorých kúpele po vytvorení akciovky môžu prijímať," vysvetlil primátor Štefan Staško. Ako dodal, mesto svoju časť dohody splnilo. Od 15. decembra 2003 sú Sobranské kúpele podľa listu vlastníctva majetkom VKLS. Ešte medzi Vianocami zvolalo vedenie VKLS celý ansambel kúpeľov s tým, že od januára en bloc všetky pracovno-právne vzťahy bez zmien prechádzajú na novú spoločnosť a ľudia majú do práce nastúpiť 7. januára.
"Žiaľ, čas letel a rozhodnutie o zaradení kúpeľov do siete neštátnych zariadení stále neexistovalo. Viackrát som to urgoval u predsedu predstavenstva spoločnosti MUDr. Jána Cifráka a ďalšieho člena Miroslava Gašpara, ktorí ma ubezpečovali, že je to už na podpis u ministra. Koncom januára som na ministerstvo zdravotníctva šiel osobne a tam mi povedali, že to tak nie je," skonštatoval primátor, ktorý ihneď požiadal o zvolanie mimoriadneho predstavenstva akciovky a následne Valného zhromaždenia. "Sobranské kúpele museli prejsť na krízový režim, ľudia nedostali mzdy, odvčera majú všetci povinné dovolenky a VKLS nič," podotkol Štefan Staško. Podľa slov prednostu Mestského úradu J. Kozmu mesto zvažuje podniknúť adekvátne právne kroky na ochranu svojho majetku v súvislosti s "uvedením mesta do omylu".
A čo na to Východoslovenská kúpeľná a liečebná spoločnosť, a.s.? Ako sa vyjadril výkonný riaditeľ VKLS Miroslav Gašpar, " je nám to veľmi ľúto a uznávame svoju chybu." Ako priznal, žiadosť o rozhodnutie o zaradení kúpeľov do siete podali až po Novom roku. "Stále sme to urgovali, ale pracovníčka, ktorá má túto agendu na starosti, bola tri týždne chorá (?!) a všetky rozhodnutia stáli. Podľa najnovších informácií je to naše už na podpis u ministra. Dlho to nepotrvá," vysvetlil. Na otázku, prečo tieto kroky nepodnikol ihneď po získaní listu vlastníctva, čo bolo ešte 15. 12. 2003, odpovedať nedokázal. Podľa neho sa ešte do konca tohoto týždňa uskutoční rokovanie predstavenstva akciovej spoločnosti, o ktoré požiadal primátor Sobraniec. O vývoji situácie vás budeme priebežne informovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín