Prokurátor o rabovaní: Je potrebný rázny zásah!
"Budeme kradnúť, rabovať a pôjdeme aj do bielych". To nie sú slová z nejakého gangsterského filmu, to sú slová niektorých našich spoluobčanov priamo na kameru televízie, adresované zvyšnej časti spoločnosti, aby sa ich bála a predstaviteľom tohto štátu, aby im opätovne zvýšili sociálne dávky. Sú to slová poburujúce, ale ako sa ukázalo, myslené vážne.
Tento štát urobil po r. 1989 chybu, keď začal vyplácať príspevky v nezamestnanosti a rôzne sociálne dávky aj tým, ktorí predtým nikdy nepracovali a dovolím si tvrdiť, že väčšina z nich ani pracovať nechce. Rozdiel bol v tom, že zatiaľ čo pred r. 1989 štát takéto osoby súdil za príživníctvo, po r. 1989 keď už nie je povinnosť pracovať, štát začal týmto ľuďom vyplácať rôzne príspevky. Áno, je to bežné aj v iných štátoch, v ktorých väčšina ľudí chce pracovať.
Aj v našej spoločnosti je veľa ľudí, ktorí sa ocitli bez práce a preto je na mieste, aby štát vytvoril pre nich sociálnu sieť, tvorenú sociálnymi dávkami. Je potrebné si však uvedomiť, že sociálna dávka má byť len akousi podporou v čase, keď občan nemôže pracovať, pričom každá jedna sociálna dávka je súčasťou štátneho rozpočtu.
Určitá časť obyvateľstva si veľmi rýchlo zvykla na vysoké sociálne dávky, ktoré často presahovali aj príjem pracujúcej rodiny.
Pýtam sa, je normálne aby 14 rokov po revolúcii zarábal nepracujúci človek viac, ako pracujúci? Alebo aby bol medzi nimi minimálny rozdiel v príjme? Nie, nie je to normálne a preto štát musel pristúpiť k sociálnej reforme, v rámci ktorej síce znížil sociálne dávky, ale zároveň pre tých, ktorí chcú pracovať, vytvoril možnosti, aby si prácou k sociálnej dávke prilepšili.
A čo sa stalo? Nastali nepokoje! Je zaujímavé, že v niektorých prípadoch nastali ešte skôr, ako vôbec začali byť vyplácané znížené sociálne dávky. Začali rabovačky a priamo v televízii zazneli slová, ktoré som citoval v úvode, pri ktorých tuhne v žilách krv pracujúcemu občanovi tohto štátu resp. dôchodcom a ďalším, ktorí nie svojou vinou prišli o prácu. Ľudia sa boja, boja sa tých, kvôli ktorým nám zaviedli vízovú povinnosť vo viacerých štátoch, boja sa tých, ktorých nechcú v Anglicku, Belgicku, Fínsku ani v iných krajinách, boja sa tých, ktorí by všade chceli len využívať všetky možné sociálne výhody toho - ktorého štátu.
Aj európske krajiny sledujú udalosti, ktoré sa u nás dejú. Musíme ukázať, že aj v našej krajine platia zákony, ktoré musí dodržiavať každý, že si vieme urobiť poriadok, že vieme chrániť majetok a zdravie našich občanov ako aj cudzincov, a preto štát musí prostredníctvom svojich orgánov činných v trestnom konaní polície, prokuratúry a súdov tvrdo zasiahnuť. Tvrdo a v súlade so zákonom zasiahnuť proti tým, ktorí si myslia, že v tomto štáte môžu robiť všetko beztrestne, lebo je demokracia.
Urobili sa prvé opatrenia, na základe ktorých rabovači skončili vo vyšetrovacej väzbe. To však nestačí! Musíme ísť ďalej a odhaliť tých, ktorí stoja za touto organizovanou trestnou činnosťou, odhaliť a potrestať tých, ktorí každý mesiac vyberajú svoje úžernícke dane od chudobnejších Rómov, z ktorých niektorí ani nevedia, že ak za požičaných 10-tisíc platia už 5 rokov po 3-tisíc, že požičanú sumu už dávno preplatili a ešte niekoľkokrát preplatia. Práve títo úžerníci vo vyblýskaných autách patria tam, kde sú momentálne tí, ktorých poslali rabovať do väzníc, aby prestali prostredníctvom tých chudobnejších Rómov zneužívať sociálny systém, zneužívať štátny rozpočet, do ktorého prispievame my všetci.
Súhlasím s tým, že je treba pomôcť tým, ktorí pracovali, chcú pracovať a momentálne sú bez práce, ale nie tým, ktorí poberali každý mesiac po 10-, 15-, 20- aj 25-tisíc korún ako sociálne dávky, z ktorých polovicu odovzdávajú úžerníkom.
Týmto spoluobčanom by som ponúkol inú možnosť. Oznámte polícii úžerníkov, budete sa mať lepšie! Keď už nemyslíte na seba, myslite aspoň na svoje deti, lebo, ak ste si už raz požičali peniaze od úžerníkov, bez pomoci štátu už sa ich nezbavíte.
Štát nebude podporovať úžerníctvo ani prípadné iné osoby, ktoré stoja za rabovaním obchodov! Jedine rázny a nekompromisný zásah orgánov činných v trestnom konaní proti tým, ktorí porušujú zákony tohto štátu, ukáže ostatným občanom, že zákony v tomto štáte platia pre každého občana bez ohľadu na jeho národnosť.
JUDr. Stanislav SOJKA, prokurátor Okresnej prokuratúry v Michalovciach
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín