Skupinu Päťkári "diriguje" už dvadsiaty piaty rok strýko Albert
Predstavte si hudobnú skupinu, ktorá má takmer 25 rokov a vystriedalo sa v nej asi sto muzikantov zo šiestich generácií. Zdá sa vám to zaujímavé? Nám
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
takisto a preto sme sa išli pozrieť na piatu základnú školu v Michalovciach, kde od roku 1980 majú vlastnú hudobnú skupinu Päťkári.
Jej zakladateľom je zanietený pedagóg a zaujímavý človek Albert Bertič alias strýko Albert, ako ho z času na čas oslovia členovia skupiny Päťkári. Kapela počas svojej existencie prešla celým radom zmien. Začínala pod menom Terč, až neskôr sa premenovala na Päťkárov. Ale poďme pekne po poriadku.
Ako každý mladý človek, mal aj "strýko Albert" vzťah k hudbe. No za skutočné hudobné začiatky možno označiť až štúdium na Pedagogickej Fakulte v Prešove. Najskôr pričuchol k rozhlasovej práci, ako člen tvoriaceho sa internátneho vysielania. Okrem tohto bol členom viacerých hudobných skupín. Prišiel rok 1980 a spolu s ním aj vznik skupiny Terč. "Samotný vznik skupiny podnietilo hlavne to, že v časoch mojich učiteľských začiatkov som aktívne hrával v skupine. Odtiaľ bol už len krôčik k tomu, aby skupina vznikla aj v škole, kde som v tom čase pôsobil," spomína Albert Bertič.
Založiť hudobnú skupinu z ničoho je veľmi ťažké. Takáto situácia sa naskytla aj "dirigentovi" novo tvoriacej sa kapely. "Prvý konkurz do pripravovanej zostavy bol veľmi zaujímavý. Každý zrazu vedel hrať i spievať. Najviac bolo bubeníkov a speváčok. Preto som istý predvýber urobil už na skutočných hodinách hudobnej výchovy, aj keď žiaci o tom ani nevedeli." Napriek počiatočným problémom sa kapelu podarilo založiť. Každá skupina okrem hudobno-speváckych predpokladov musí mať aj na čom hrať. "Preto prvé hudobné nástroje boli tie, ktoré si doniesli samotní žiaci po svojich rodičoch. Zvyšok aparatúry a nástrojov som musel zabezpečiť sám, keďže nebolo nikoho kto by bol prispel. Aparatúra a nástroje dnešnej kapely sú z troch štvrtín moje vlastné, ostatné je školské, alebo žiakov. "
Počas dvadsiatich piatich rokov pôsobenia kapely sa za nástrojmi vystriedalo okolo stovky muzikantov, ktorých možno rozdeliť do šiestich generačných období. Na ktorých si Albert Bertič najradšej spomína? "Samozrejme, že na prvé zloženie kapely. Najviac mi rezonujú mená ako Kamil Kamberovič, Miro Benda, Pavol Ferko, Mišo Barkai. S tých neskôr narodených si spomínam na mená ako V. Vasilenko, M. Šepeľák, Š. Horňák, no taktiež terajší sú veľmi šikovní a dobre sa s nimi pracuje. Nechcel by som však zabudnúť ani na ostatných." Dvaja "päťkári" (K. Kamberovič a M. Benda) absolvovali dokonca Vysokú školu múzických umení a ďalší hrávajú dodnes.
Súčastné zloženie Päťkárov je: Alena Pišková (varhany), Slavo Valaštek (gitara), Paťo Grega (bas gitara) a Martin Bertič (bicie), ktorý je so svojimi 11-timi rokmi zároveň najmladším členom kapely. Traja z nich navštevujú Základnú Umeleckú školu v Michalovciach, jedinou výnimkou je "samouk" Slavo, ktorý sa priučil umeniu od svojho otca, ktorý je tiež hudobníkom. Svoje vzory majú mladý hudobníci v slávnych umelcoch ako sú Axel Rose z kapely Guns N Roses, slovenská kapela IMT Smile, speváčka Janka Kirschner, či Ian Paice zo skupiny Deep Purple. V ich repertoári nájdete pesničky od slovenských skupín ako Desmod, Elán, či Janky Kirschner. Svoj spoločný debut si odkrútili na akcii michalovských základných škôl v decembri minulého roka. A čo si myslia o svojom učiteľovi? "Strýko Albert je super, nikdy na nás nezvyšuje hlas, ak niečomu nerozumieme, všetko sa snaží vysvetliť. Vždy nám najprv zahrá ako si to predstavuje on a my potom neúnavne nacvičujeme. Je pre nás taktiež vzorom, či už ako človek, alebo ako hudobník. Veľmi si ceníme, že má s nami strpenie," prezradila Alena, ktorá je ôsmačkou na V. Základnej škole v Michalovciach.
Skupina Päťkári zažila aj vysielanie plné spontánnosti a detskej radosti v relácii objavy Majstra N. Ostáva len dúfať, že takýchto ocenení bude na konto Alexandra Bertiča, alebo skupine Päťkári pribúdať. Za všetkým je práca pedagóga, ktorý sa jej venuje so skutočným zanietením.