princíp dosiahnutia tohto bodu jednoduchý - nemocnica minie len toľko, koľko je na seba schopná zarobiť.
Ako sme už v našom denníku písali, sninskí mestskí poslanci už druhýkrát schválili transformáciu nemocnice na s. r. o., ale primátor uznesenie nepodpísal. Poslanci sa stretli ešte mimoriadne, aby odvolali riaditeľa. Vzhľadom na zlepšujúcu sa ekonomiku nemocnice na to primátor mesta nevidel dôvod. Otázka znie, či bude nový manažment naozaj schopný splniť sľub, podľa ktorého od 1. apríla bude mať nemocnica vyrovnaný rozpočet. "Je to podložené zákonom, faktami a ekonomickými prepočtami. Kým vlani sa zariadenie zadlžovalo asi 3 miliónmi korún mesačne, po zavedení reštrikcií a prepustení zamestnancov to už bolo "len" 1,6 milióna korún," tvrdí J. Tekáč.
Najväčšou položkou v každej nemocnici sú mzdy, na ktoré doteraz v Snine išlo asi 87 percent príjmov od poisťovní. Podľa nových zákonov sa pri určovaní platov zamestnancov môžu po prechodnom mesačnom období začať riadiť Zákonníkom práce. "Bude to veľmi rapídne zníženie, ale ľudia pochopili, že inak dlhy tvoriť neprestaneme," vysvetlil J. Tekáč.
Ako dodal, to isté sa týka jeho funkcie. Od 1. marca teda všetci zamestnanci klesli na úroveň funkčných platov a od 1. apríla už budú mzdy dostávať podľa Zákonníka práce. "Mzdové náklady sa tým znížia na 60 percent. Ďalším dôležitým krokom je od toho istého dátumu zavedenie divízneho hospodárenia - každé oddelenie dostane určitý balík a bude s ním musieť hospodáriť," vysvetlil poverený riaditeľ.
V súčasnosti nemocnica môže rátať s príjmami od poisťovní vo výške asi 6,7 milióna korún, zvyšné sú z poplatkov od pacientov a prenájmov priestorov. "Navýšenie príjmov je ešte možné pri živnostiach - prvou je dopravná zdravotná služba, ktorá už je mierne zisková," skonštatoval riaditeľ. Ďalšou činnosťou, ktorá prinesie do kasy peniaze, je práčovňa. "Naše zariadenie je moderné a po zrušení mestskej práčovne sme v Snine zostali jediní, takže chceme prať aj pre podnikateľov a firmy. Záujem je, zostáva už len získať stanovisko hygienika. Od 1. apríla to bude v ažurite," vysvetlil J. Tekáč.
Rovnakú schému plánuje nemocnica použiť pri jedálni, kde sa budú môcť stravovať aj ľudia mimo nemocničného prostredia. "Veľmi idealistická je aj cena lístka pre našich zamestnancov - doteraz zaň platili len 16 korún. Chceme ju zvýšiť na 20," dodal.
Vedenie nemocnice nezruší ústavnú lekáreň, ale chce ju presťahovať do areálu, aby nemuseli v meste platiť prenájom. Neskôr tu chcú vydávať aj lieky pacientom a rabaty poputujú nemocnici. "Na strane nákladov všetko závisí od primárov oddelení. Nemôže sa stať, aby oddelenie robilo nadlimity. Je na ich kreativite, ako vylepšiť hospodárenie, dobrým nápadom medze klásť nebudem," povedal riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín