odľahlom pavilóne jednej zo škôlok, ale tým sa výpočet perličiek na jeho adresu nekončí. Ako nám prezradil jeho súčasný riaditeľ Mgr. Jaroslav Kimák, kanceláriu má menšiu ako niektorí jeho kolegovia záchod. Ako jedným dychom dodáva, táto exkluzívna lokalita s naozaj exkluzívnymi priestormi je výsledkom nekonečného sťahovania, ktoré prenasledovalo všetkých jeho predchodcov.
"Centrum voľného času, pravdaže s iným názvom, v Snine začalo fungovať už po 2. svetovej vojne, ale celé tie desaťročia sa naň lepila smola. Len jediný raz bolo vo vlastných priestoroch, ale keď o ne prejavil záujem ktosi iný, vedenie centra o ne akoby nezabojovalo," hovorí.
Niekdajší dom pionierov a mládeže sídlil najskôr v starom kaštieli, potom ho presťahovali do budovy kláštora vedľa 1. základnej školy, o trochu neskôr do jaslí na Vihorlatskej ulici a potom konečne do budovy v centre mesta, kde dnes sídli Slovenský červený kríž.
"Boli to jediné priestory, kde sme neboli v prenájme. Potom však o ne prejavil záujem niekto iný a bolo po radosti. Až neskôr nám ktosi povedal, že vtedajší riaditeľ, ktorý už bol 'na odchode', o ne vôbec nezabojoval a mnohých to vtedy prekvapilo. Naším ďalším pôsobiskom sa tak stal závodný klub ROH vo Vihorlate," spomína Mgr. Kimák.
Tým sa genéza nekonečného sťahovania centra neskončila, lebo po krátkom čase ho "šupli" do školy na Budovateľskej ulici a napokon o pár desiatok metrov ďalej - do tzv. Jasovskej škôlky, kde sú dodnes.
"Žiaľ, okrem toho, že sme mimo centra, sú tu aj veľmi malé priestory. V mojej kancelárii sa ani nedá poriadne otočiť, na všetky záujmové útvary máme k dispozícii jedinú malú dielňu a jednu miestnosť. Kancelária, kde sedia zamestnanci, bola niekedy herňa a celá jedna stena je presklená. Aby sme tam nezamrzli, museli sme ju založiť skriňami. Ak sme chceli získať aspoň trochu súkromia, museli sme priestor tiež rozdeliť skriňami. Celkovo máme dispozícii až 169 metrov štvorcových," vysvetľuje riaditeľ. Podľa jeho slov v týchto stiesnených pomeroch fungujú už tri roky a problém čiastočne vyriešili tým, že niektoré krúžky robia priamo na školách.
Najviac ho mrzí, že záujem detí o krúžky je veľký, ale mnohých odradí, že centrum je na okraji mesta a veľkú reklamu mu nerobia ani už spomínané malé priestory.
"Teraz máme osem interných a desať externých zamestnancov a na krúžky nám chodí asi 400 detí. Nepochybujem o tom, že keby sme sídlili vo väčších priestoroch bližšie k centru, pribudlo by ďalších sto, čo by nám pomohlo aj v súvislosti s novými normatívmi na žiaka, ktoré pre nás znamenajú likvidáciu," odhaduje Mgr. Kimák.
V súčasnosti si sninské deti môžu vyberať zo širokej palety športových, technických ale aj esteticko - spoločenských krúžkov - od basketbalového, volejbalového, cez šachový, strelecký, turistický, tanečný, matematický, spevácky až po letecko-modelársky, rybársky či elektrotechnický. Počas roka organizuje centrum množstvo akcií, rôznych výletov a súťaží a na krajských aj celoslovenských kolách má dobré výsledky.
"V našich plánoch je naše aktivity rozširovať a oživiť niektoré, ktoré v minulosti zanikli, ale bez vlastného hniezda, ktoré bude dostatočne veľké a prístupné všetkým sninským deťom, to asi nepôjde," myslí si riaditeľ.
V krátkom čase by vraj centrum malo dostať nové počítače a chce zriadiť nový krúžok výpočtovej techniky. "Otázka znie, kam ich dať. Naviac, potrebujeme ich aj zabezpečiť, lebo predtým nám dva ukradli, ale tu sa to nedá. Náš problém sme predostreli aj primátorovi mesta, takže uvidíme. Verím, že si všetci uvedomia, že ak centrum zanikne, deti bude vychovávať ulica a liečba rôznych drogových závislostí bude určite drahšia ako prevádzka centra," dodal na záver Mgr. Kimák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín