podnikať. Na rozdiel od minulosti, kedy nenávratný príspevok na vytvorenie miest tzv. samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) podliehal schvaľovaniu na správnych výboroch, je po novom právne nárokovateľný. Žiaľ, ak si niekto myslí, že mu stačí len byť dlhodobo nezamestnaným, je na hlbokom omyle.
Podľa slov vedúceho oddelenia aktívnej politiky trhu práce a Európskeho sociálneho fondu Ing. Milana Kráľa, ktorý pôsobí na michalovskom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, je tento pohľad skreslený. „Hneď, ako sa o tom začalo hovoriť, k nám prišli mnohí uchádzači a rovno pýtali peniaze, že oni chcú začať podnikať. Žiaľ, systém je zložitejší a prísne kontrolovaný. Väčšina, až 80 percent financií na tento celoslovenský projekt totiž ide z Európskeho sociálneho fondu," uviedol pre KORZÁR. Ako dodal, výška príspevku je stanovená vyhláškou ministerstva a v podmienkach Michalovského okresu predstavuje pre „radového" nezamestnaného asi 51-tisíc korún a pre znevýhodneného uchádzača o zamestnanie o 20-tisíc korún viac.
„Prvou podmienkou, ktorú musí každý žiadateľ splniť, je byť v evidencii úradu práce minimálne 4 mesiace - to je tá skupina, ktorá môže dostať prvú sumu. Pokiaľ ide o druhú, sem patria dlhodobo nezamestnaní, ktorí sú evidovaní dlhšie ako 12 mesiacov, ľudia do 25 rokov, ktorí nemali stále zamestnanie, ľudia nad 50 rokov, občania so zníženou pracovnou schopnosťou, osamelí rodičia starajúci sa o dieťa do desať rokov a podobne," vysvetlil Ing. Kráľ. Pokiaľ má ktokoľvek záujem o získanie príspevku, musí absolvovať prípravný kurz, čomu predchádza žiadosť.
„K tomu dostane tlačivo, na základe ktorého spracuje podnikateľský zámer. Je to prvé sito, každý z nich totiž posudzuje trojčlenná odborná komisia, pred ktorou musí uchádzač projekt aj prezentovať a verbálne obhájiť," podotkol vedúci oddelenia.
Výsledkom je, že komisie projekt akceptuje alebo naopak - odporučí mu, aby absolvoval niektorý z rekvalifikačných kurzov. „Pokiaľ uspel, podá si žiadosť o poskytnutie nenávratného príspevku, môže si začať vybavovať živnostenský list a po doložení potrebných dokladov s ním úrad práce podpíše dohodu," skonštatoval Ing. Kráľ.
Pokiaľ sa uchádzač dostane do tejto fázy, narazí na vážny problém. Kým v minulosti úrady práce dávali nenávratné príspevky „dopredu", čiže ihneď po ich schválení a uchádzač musel do určitej lehoty preukázať ich účelné využitie, teraz je systém iný. „Príspevok dostane až po doložení faktúr, čiže refundáciou. Predpokladáme, že práve táto podmienka mnohých odradí. Žiaľ, my s tým nemôžeme nič robiť, lebo túto podmienku si stanovil Európsky sociálny fond, aby sa vylúčila akákoľvek možnosť zneužitia finančných prostriedkov," vysvetlil M. Kráľ.
Napriek tomu úrad práce očakáva veľký záujem o príspevok. „Minulý týždeň sme začali prijímať prvé žiadosti, dodnes ich prišlo asi desať. Spomínaná komisia, ktorá má posudzovať podnikateľské zámery, prvýkrát zasadne už o pár dní," povedal. Z príspevku možno začať podnikať prakticky v čomkoľvek, výnimkou je len oblasť dopravy a poľnohospodárstva. „Financií na príspevky je dosť, rozhoduje len kvalita podnikateľského zámeru," dodal na záver Ing. Milan Kráľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín