osobnosťami kultúrneho života stretnúť len v Michalovciach, ale ako sme spätne zistili, zastávku si urobil aj v Trebišove.
Ako sme už v našom denníku písali, minister mal prísť už pred dvoma týždňami, ale kvôli sociálnym nepokojom cestu odložil. Pri prípravách jej reparátu vopred avizoval, že príde len do kancelárie Alexeja Ivanka. Osobnosti kultúrneho života - majster Bubán s dcérou z Trebišova, šéfka Pamiatkového úradu Viera Čurmová a riaditeľ trebišovského múzea Juraj Žadanský, ktorí ho tu čakali, si jeho viac ako hodinové meškanie nevedeli vysvetliť. "Bol som aj v Trebišove, kde som sa stretol s primátorom mesta Dušanom Poľackým a navštívil som aj michalovského primátora," ospravedlňoval sa minister. Následne celá delegácia absolvovala pracovný obed, kam prišla aj šéfka michalovského múzea Dana Barnová a Ján Chovanec z trebišovského múzea.
Juraj Žadanský požiadal ministra o pomoc pri financovaní chystanej výstavy v Békešskej Čabe, s ktorou trebišovské múzeum dlhodobo spolupracuje. "Potrebujeme zastrešiť prevoz diel cez hranice a nemáme na to financie, stálo by to asi 50-tisíc korún," vysvetlil a Rudolf Chmel prisľúbil, že túto aktivitu podporí. Predsedníčka Zemplínskej spoločnosti Viera Čurmová zase šéfa rezortu oslovila, či by spolku nepomohol pri vydaní ďalších publikácií. "Doteraz sme ich vydali 13 a tento rok chceme vydať sprievodcu životom Zemplínčana Od kolísky po šlajer. (svadobný závoj - pozn. red.) Našou ambíciou je vydať aj dielo Archeológia na Zemplíne od najstarších nálezov podnes," uviedla pre KORZÁR. Podľa jej slov je Zemplín z hľadiska archeológie mimoriadne vzácny, lebo sú v ňom zastúpené všetky historické obdobia. Ako prezradila, ambíciou pamiatkárov je získať čo najviac peňazí aj na záchranu kultúrnych pamiatok regiónu.
"Vlani bolo k dispozícii len 24 miliónov korún, teraz je to podstatne viac, až okolo 150 miliónov korún, sto má prísť z SPP a financie dostaneme aj z európskych fondov - rátame asi s pol miliardou. Som rád, že moji kolegovia vo vláde konečne pochopili, že aj kultúra si zaslúži pozornosť. Práve ona totiž môže naštartovať cestovný ruch. Slovensko má čo ukázať," podotkol Rudolf Chmel, ktorého Zemplínčania obdarovali sériou kníh, ktoré vydala Zemplínska spoločnosť. Z regiónu odchádzal aj s obrazom od Štefana Bubána.
Ako nás neskôr informoval Ján Chovanec z trebišovského múzea, minister si prezrel aj vzácne mauzóleum grófa Andrássyho. "Videli ho všetci jeho predchodcovia - Kukan, Kňažko a teraz si ho obzrel aj pán Chmel. Pán minister nám prisľúbil, že bude túto záležitosť konzultovať so svojím maďarským kolegom, aby bolo mauzóleum čím skôr kompletne zreštaurované," vysvetlil Ján Chovanec. Minister sa stretol aj s dekanom rímsko- katolíckej farnosti v Trebišove Jozefom Dronzekom. Tunajší kostol Navštívenia Blahoslavenej Panny Márie je totiž jedným z najväčších skvostov v meste aj regióne. "Minister prisľúbil aj pomoc pri vydaní publikácie o kachliciach na Zemplíne," dodal na záver Ján Chovanec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín