prípad, ktorý sa stal v priebehu minulého týždňa. Začiatkom marca v Čiernej nad Tisou zadržali dvoch utečencov gruzínskej národnosti, ktorí nemali pri sebe žiadne doklady totožnosti. Tvrdili, že nemajú viac ako osemnásť rokov a podľa platnej smernice maloleté osoby, ktoré nie sú v sprievode rodičov, umiestnia v detských domovoch. Tento prípad je naozaj perličkou, utečenci totiž z detských plienok už dávno vyrástli.
Vo všeobecnosti platí, že ak má utečenec menej ako osemnásť, smeruje do detského domova, ak viac poputuje do záchytného tábora. Dvaja Gruzínci boli na základe rozhodnutia Okresného súdu v Trebišove umiestnení do Detského domova v Koromli. Tam sa však pokúsili o útek. "V piatok ráno ich zadržala polícia, ako kráčali po ceste smerom do Sobraniec a doviezli ich naspäť. Dvere v budove, kde sú umiestnení, boli zamknuté, ale naše zariadenie nie je nato obzvlášť prispôsobené, takže nemali problém ujsť," povedal riaditeľ Detského domova v Koromli Ján Hertely. Ako dodal, po piatkovom úniku sa už správali cez víkend slušne a neboli s nimi problémy. Paradoxom na celej veci je, že údajne neplnoletí Gruzínci vyzerajú o pár rokov starší a ich zaradenie do detského domova je dosť sporné.
V tomto prípade nejde o jediný problém. Jeden z utečencov mal totiž po prijatí do domova osýpky. "Sestrička ho vyšetrila, mal teploty okolo štyridsiatky, preto sme privolali lekára zo Sobraniec. Ten po vyšetrení nariadil prevoz do nemocnice Š. Kukuru v Michalovciach," povedal Hertely. Gruzínčana hospitalizovali na infekčnom oddelení, kde mu zistili osýpky. "Pacientom boli v karanténe odobraté vzorky, ktoré sme zaslali na laboratórne vyšetrenia do Košíc a Bratislavy. V prvom prípade sa potvrdila diagnóza osýpok. Druhý Gruzínčan bol zdravý, pravdepodobne osýpky prekonal v detstve," povedala krajská odborníčka na epidemiológiu pre Košický kraj Janka Stašková.
Hygienička bola prekvapená, ako mohli prijať v zlom zdravotnom stave utečencov v areáli, kde je štyridsaťdeväť chovancov. "V tomto prípade riziko nehrozilo, pretože osýpky sa prenášajú do 15 mesiaca veku dieťaťa a potom sú očkované. Rovnako je to aj u detí v domove a zamestnancov. Problém by nastal, keby išlo o závažnejšiu infekčnú chorobu," vysvetlila Stašková. Podľa hovorkyne prezídia policajného zboru Magdy Krasulovej "polícia po zadržaní utečencov, ktorí nemajú doklady, vykoná úkony za účelom čo najpresnejšieho určenia totožnosti osoby. V tomto prípade mohlo dôjsť k pochybeniu, ale ak by skutočné dieťa umiestnili do záchytného tábora medzi dospelých, bolo by to horšie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín