škôlok v meste stala výhradne maďarskou. V mene rodičov žiadosť prezentoval na zastupiteľstve poslanec Ladislav Hack a spolu s kolegami sa uzniesli, že na výlučne maďarskú sa zmení MŠ na Tolstého ulici. Háčik je v tom, že tak urobili bez vyjadrenia rady školy, ktorá v MŠ funguje, ako aj bez vedomia rodičov spomínanej škôlky. Postup poslancov spustil petíciu, na ktorej bolo včera takmer 300 podpisov zaskočených rodičov a občanov mesta.
Ako nás informovali na magistráte, v súčasnosti v meste fungujú tri škôlky - dve z nich majú zmiešané triedy (slovenské a maďarské) a jedna je výhradne slovenská. Podľa informácií prednostu MsÚ Jozefa Danáča: "už niekoľko rokov vládne trend, že aj rodičia detí s maďarskou národnosťou častejšie zapisujú deti do základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským." Vzhľadom na pomer občanov maďarskej a slovenskej národnosti v meste, ktorý je 65:35 percent v prospech maďarskej menšiny, je to trochu paradox a iniciatíva SMK logická. "S návrhom zmeniť jednu škôlku na výhradne maďarskú prišla miestna organizácia Csemadoku, lebo na základe toho by mesto mohlo získať legálnou cestou financie na jej činnosť z Maďarska. O tom, ktorá to bude, sa ale nikdy nehovorilo," podotkol na margo veci primátor mesta Tibor Bodnár.
Otázka znie, prečo práve škôlka na Tolstého ulici, ktorá je na lukratívnom mieste a vlani sa jej vďaka investíciám podarilo získať nezávislosť od centrálneho zdroja vykurovania. "Vďaka pomoci rady školy a rodičov dnes máme vlastnú kotolňu," vysvetlila riaditeľka škôlky Eva Balková. Ako dodala, napriek zmiešaným triedam nikdy v zariadení neboli problémy v spolužití oboch národností a teší sa záujmu rodičov. "Máme dve slovenské a dve maďarské triedy, ale už vlani to vyzeralo na pomer jednej ku trom v prospech slovenských. Napokon sme urobili kompromis a deväť detí sme presunuli do maďarskej triedy, aby sme mohli otvoriť dve. Rodičia to urobili, aby deti zostali v škôlke, ale mám na stole ich žiadosť, aby sme ich už vrátili do slovenských tried," skonštatovala.
Ona aj predseda rady školy Štefan Schwarc zostali šokovaní, keď sa na prelome mesiacov dozvedeli o rozhodnutí poslancov zmeniť škôlku na výhradne maďarskú. "Nikto z nás o tom nevedel - rada školy, rodičia ani riaditeľka. Rozhodli o nás bez nás a nie je to fér. Naviac, 1. marca začali zápisy do škôlok. Preto sme zvolali rodičovské združenie, na ktorom sme Ladislava Hacka požiadali o vysvetlenie. Rodičia boli pobúrení a paradoxne sa ohradili aj tí, ktorých deti chodia do maďarských tried," povedal Š. Schwarc. Poslanec to vraj odargumentoval tým, že sa nič nedeje, len sa slovenské deti presťahujú do škôlky o tristo metrov ďalej a maďarské opačne. "Zákon č. 596/2003 o štátnej správe v školstve a školskej samospráve jasne hovorí, že rada školy sa vyjadruje ku koncepčným otázkam rozvoja školy, k návrhu na zrušenie školy a podobne. Pán Hack tvrdí, že Rada školy do toho nemá čo hovoriť. Preto sme začali zbierať podpisy pod žiadosť o zrušenie inkriminovaného uznesenia," vysvetlil Š. Schwarc.
V súvislosti s háklivosťou problému sme o stanovisko požiadali aj šéfa frakcie SMK v zastupiteľstve Barnabása Ferkóa. "Maďarská škôlka má svoje opodstatnenie, ale musia sa pritom dodržať isté pravidlá hry. Ideálnejšie by bolo, aby sa zriadila v maďarskej ZŠ, kde sú nejaké voľné priestory," podotkol. Na dôvod, prečo sa pred rozhodnutím poslancov "obišla" rada školy aj samotní rodičia, sme sa spýtali aj poslanca Hacka. "Nemyslím si, že by sme pri našej iniciatíve porušili zákon. Nie je našou povinnosťou mať stanovisko Rady školy. Je legitímnym právom maďarskej menšiny mať vlastnú škôlku," reagoval na naše otázku.
Ako dodal, veľmi ho mrzí, že sa z iniciatívy maďarských rodičov vyrába kauza a celá vec sa stavia do polohy, že im ide len o lukratívnu budovu. "Nám je jedno, ktorá škôlka to bude. Naším leitmotívom bolo, aby do nej mohla prísť aj pomoc z Maďarska, čo sa dá len pokiaľ je maďarská," tvrdil Ladislav Hack. Podľa jeho slov je názorové polarizovanie občanov mesta veľkým nezmyslom, keďže od 1. mája aj tak všetci budeme Európanmi. "Keď to spôsobilo taký rozruch, radšej si počkáme na výsledky zápisov detí do škôlok, ktorý bude do konca marca," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín