niekto pozdravil a oslovil. Dohadovali si s ním stretnutie, požičanie knihy, chceli poradiť a kadečo iné. Mal som pocit, akoby som kráčal vedľa populárneho človeka, ktorého všetci dobre poznajú skrz jeho prácu. Všetko je to ale tak trochu inak.
Keď som zistil, že okrem nádherných obrazov má Ján aj pestro vymaľovanú dušu, som pochopil, prečo má toľko známych. "Mám rád ľudí a nerobím medzi nimi rozdiely, neodsudzujem bezdomovcov, ani tvrdo vyzerajúcich mafiánov. Pozerám sa na základnú podstatu ich existencie bez optiky, ktorá odbúrava prirodzený kontakt medzi ľuďmi," tvrdí.
Maľovať začal už ako chlapec na základnej škole, a to naozaj netradičné motívy. "Robil som rôzne karikatúry a kreslil bežné situácie vôkol mňa, ale podal som ich humorným spôsobom," hovorí Ján. Po skončení školy chceli rodičia, aby svoj talent rozvíjal na strednej škole s výtvarným zameraním, ale nakoniec sa rozhodol pre miestne učilište. "Rodičia sa v tom čase rozviedli a ja som sa rozhodol demonštrovať svoj nesúhlas tým, že nepôjdem do výtvarnej školy," vysvetľuje Ján. Ale na maľovanie napriek tomu nezanevrel, profiloval sa sám a kráčal vlastnou umeleckou cestou. Dnes to tak trochu považuje za výhodu, ktorá mu pomohla samostatne dozrieť bez vedenia výtvarných pedagógov.
Priatelia, ktorí ho dobre poznajú, ho oslovujú JaNik, ale nejde pritom o žiadnu zdrobneninu, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. "Považujem sa za nikoho, pretože stále som niekým iným, ale pritom ostávam stále sám sebou. Ja-nik je vlastne skratka, ktorá v sebe ukrýva, že Ja som nik," tvrdí umelec.
Jánove slová len plne potvrdzuje jeho tvorba a životný štýl. Všestranné zameranie sninského umelca, ktorý sa venuje výtvarníctvu, fotografii, rezbárstvu, joge a štúdiu filozofií sa striedavo prelína jeho životom. "Čomukoľvek prepadnem, robím to naplno a snažím sa uspokojiť vnútorný hlad po spoznávaní. Hoci som začal s maľovaním, neostal som len pri ňom a pri jednej technike, strašne by ma to obmedzovalo. Som vnútorne slobodný a preto aj moja tvorba je voľná, slobodná a neobmedzená," tvrdí JaNik. V čase svojho výtvarného dozrievania sa venoval kubizmu a sürrealizmu, teraz v jeho obrazoch prevláda formalizmus a figuratívna kresba.
V súčasnosti spolupracuje so známym výtvarníkom Martinom Remiášom, ktorý je jeho umeleckým učiteľom. Ján preštudoval skoro všetkých gréckych filozofov, bibliu, východné náboženstvá, až napokon zakotvil pri joge. Je veľmi zaujímavé sledovať, ako tento umelec skvele balansuje na čiare rozdeľujúcej konzumný a vnútorne čistý svet ľudí. "Svoj život staviam na dobrých vzťahoch. Zlí ľudia vlastne ani nie sú, to, že sa takto správajú a reagujú, je vlastne len obdobie, v ktorom neodhalili zmysel svojho života, bytia. Ich oslobodzujúce poznanie prichádza neskôr. Niekto začne svet vnímať taký, aký naozaj je, až v starobe. Práve preto nikoho neodsudzujem, ak žije v omyle, hoci sa tvári suverénne," vysvetľuje Ján.
Na svoje múzy si zarába ako pracovník na čističke odpadových vôd v Snine. Dokonca ani v zamestnaní sa nevyhol pestrofarebnosti, pretože je údržbárom, strážnikom a elektrikárom zároveň. "S prácou som spokojný, vďaka nej financujem všetky svoje aktivity, farby, plátna, fotografovanie. Vlastne aj prostredie, kde robím, je super, vyzerá ako pristávacia plocha pre ufo," dodáva s úsmevom JaNik.
Kuriozitou je, že známy výtvarník v sninskom regióne nemá vo svojej izbe, ktorá je zároveň jeho ateliérom, žiadny obraz na stene. "Nekochám sa nad vlastnými hotovými dielami. Posúvam ich ďalej, predám ich, alebo darujem. Pre mňa je dôležité vyjadriť a zachytiť pocit, ktorý je momentálne vo mne. Vtedy som spokojný," vysvetľuje. Na stene visel len prázdny rám, v ktorom boli nástenné hodiny. Obrazy v jeho ateliéri nájdete len vtedy, ak sa pripravuje na výstavu. Po jej skončení sa postupne všetky obrazy vytrácajú a Jánova izba ostáva prázdna.
V poslednom období pracuje na knihe, ktorá bude akousi filozofickou a básnickou úvahou o láske, človeku, živote a doplní ju svojimi ilustráciami. "Zatiaľ ešte nemá názov, ale ten ani nie je podstatný. Dôležité je, aby aspoň časť z ľudí, ktorí si ju prečítajú, boli naplnení poznaním," tvrdí Ján.
Aj napriek tomu, že v hlave tohto mladíka sa ukrývajú poznatky skúseného muža, nie je to žiadny uzavretý askéta. Má priateľku, s ktorou si rozumie a vie oceniť aj ženskú krásu. "V Snine máme naozaj krásne dievčatá," povedal viackrát Ján, keď sme prechádzali mestom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín