nedávnom pracovnom stretnutí starostov obcí regiónu s ľuďmi z krajskej samosprávy to skonštatovali zástupcovia Železničnej spoločnosti (ŽS) s avízom, že tento problém sa musí riešiť. Opätovné zrušenie osobnej dopravy v tomto úseku zatiaľ napriek tomu nehrozí.
Ako sme už v našom denníku písali, osobnú dopravu na trase Bánovce nad Ondavou - Veľké Kapušany Železničná spoločnosť, a. s. zrušila vlani 1. februára spolu s dvadsiatimi ďalšími trasami, na ktorých vznikali najvyššie straty. Vďaka neustálemu tlaku predstaviteľov tunajšej samosprávy a argumentom, že k vlakovej doprave tu neexistuje vyhovujúca dopravná alternatíva, sa od 15. júna v zredukovanej forme doprava obnovila. V súčasnosti tu denne jazdia štyri páry vlakov, zredukoval sa obslužný personál a na staniciach sa zrušili pokladne. „Na stretnutí sme bilancovali dopady. Žiaľ, napriek všetkým možným opatreniam je strata naďalej vysoká. Náklady na prevádzku osobnej dopravy na tomto úseku sú mesačne 750-tisíc korún, ale reálne príjmy z cestovného predstavujú len necelých 40-tisíc korún," vysvetlil primátor mesta Tibor Bodnár.
Ako dodal, súbežne s bilancovaním hľadali aj riešenia, resp. rezervy, ako červené čísla znížiť. Jedným z návrhov, ktoré ponúkla ŽS, je začať rokovať s ministerstvom dopravy o odpustení poplatkov za užívanie dopravnej cesty. Po rozdelení Železníc SR na dva samostatné subjekty totiž došlo k rozdeleniu polí pôsobnosti - Železničná spoločnosť zabezpečuje dopravu a Železnice SR (ŽSR) zas majú na starosti správu dopravnej cesty. Jednoducho povedané, jedna sa stará o vlaky, druhá o koľajnice.
„Za ich používanie však ŽS musí ŽSR platiť. My chceme ministerstvu navrhnúť, aby použilo dostupné páky na to, aby za užívanie úseku dopravnej cesty medzi V. Kapušanmi a Bánovcami ŽSR tieto poplatky ŽS odpustili, takže strata by sa znížila," vysvetlil primátor mesta. Ďalším návrhom, ktorý padol, bolo opäť rokovať s SAD, ktorá na istých úsekoch nahradila železničnú dopravu, aby svoje spoje stiahla v prospech vlakovej dopravy. „Bude to asi trochu zložité, ale veríme, že predstavitelia SAD pochopia motívy, prečo to chceme urobiť," podotkol Tibor Bodnár. Treťou slabinou, ktorá ohrozuje ďalšiu existenciu už raz zrušenej trasy, je ľudský faktor.
„Pri ekonomizácii dopravy sa zrušili pokladne na jednotlivých staniciach a cestovné vyberá sprievodca priamo vo vlaku. Výsledkom je, že mnohí cestujúci idú vo vlaku za „pánboh zaplať". Počet čiernych pasažierov je vysoký - jeden sprievodca to de facto ani nemôže ustriehnuť. Pravdou je, že neraz si ľudia lístky ani nestihnú kúpiť," priznal Tibor Bodnár. Jedinými výnimkami sú koncové stanice - V. Kapušany a Bánovce n/O. „Spoločnosť aj napriek týmto problémom zatiaľ neplánuje osobnú dopravu opakovane zrušiť. Osobne si myslím, že rezort dopravy by si mal vziať vzor z Lichtenštajnska, kde štát dosť prispieva na verejné cestovanie v oblastiach, kde neexistuje viacero alternatív. A my tento prípad rozhodne sme," dodal na záver primátor mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín