adolescentnej tvorby začala budovať čosi nové. Ako mamina sa pustila do písania knižky pre deti, ktorá bola jej reakciou na tragédiu v trebišovských kasárňach. Jej entuziazmus schladil prístup vydavateľstiev, a tak dokončený rukopis osem rokov čakal na to, aby sa dostal k malým čitateľom. Karta sa obrátila pred desiatimi rokmi, kedy pod krídlami vydavateľstva Osveta uzreli svetlo sveta Prázdninové odreninky. Tok času plynul a spisovateľka, ktorej každodenným pracovným nástrojom je zubárska vŕtačka, pred pár týždňami vydala voľné pokračovanie, ktoré dostalo pomenovanie Freónové komando. Už pri predstavovaní knihy sa deti aj rodičia pýtali bude aj tretia? Spisovateľka a lekárka Ružena Anďalová túto možnosť nevylučuje...
Začiatky…
Ako dnes priznáva, nikdy sa netúžila stať spisovateľkou, hoci písanie ju veľmi lákalo. "Slovenčinárka však bola zo mňa nešťastná obsahová stránka mojich prác totiž kontrastovala s gramatikou. A tak som ako jediná v triede dostával za slohy aj tri známky za obsah vždy jednotku s hviezdičkou a ďalšie dve za gramatiku a čistotu slovenčiny," smeje sa dynamická žienka, ktorá vyštudovala stomatológiu a po atestáciách sa špecializovala ako detská zubárka. Písanie ju neopustilo ani počas stredoškolských a vysokoškolských čias svoje myšlienky zaznamenávala obyčajnou ceruzkou do školských zošitov a občas publikovala v školských časopisoch. Bránku za detstvom a adolescentnou tvorbou vďaka poriadkumilovnosti jej mamy zavreli plamene. "V čase, keď sme sa mali presťahovať do Trebišova, mama triedila všetko nepotrebné. Žiaľ, za obeť padli aj moje zošity a všetko, čo som vytvorila, skončilo v ohni," hovorí Ružena Anďalová.
Múzy sa v citlivej Ružene Anďalovej opäť prebudili, keď si po tragédii v trebišovských kasárňach uvedomila, aké ľahké je stratiť blízkeho človeka. A najmä aké je to absurdné, keď sme mu mohli jednoduchým spôsobom zachrániť život... Keby sme, pravdaže, vedeli, ako na to...
Keď nevedomosť zabíja
"V kasárňach sa nechtiac postrelil do nohy mladý vojak, ktorý mal čoskoro odísť do civilu. Spolu s kamarátom si robili plány, čo ďalej so životom... Žiaľ, ten mu vo chvíli, keď bolo treba zachovať chladnú hlavu, nepomohol, lebo jednoducho nevedel ako a vojak zomrel," spomína spisovateľka. Ako človeka a lekára ju trápil zbytočne zmarený mladý život a v hlave sa jej začal rodiť základný princíp knižky vysvetliť, ako sa zachovať pri rôznych úrazoch. "Za adresátov svojich rád som si vybrala deti, lebo ich mám veľmi rada. Naviac, do nich sa oplatí investovať, lebo pokiaľ sa tieto veci naučia ony, svoje vedomosti si odnesú do života," vysvetľuje. Ak sa však pri otvorení Prázdninových odreniniek chystáte na odbornú literatúru a čakáte nejaké mentorovanie, správne "okorenené" odbornou medicínskou hatmatilkou, ste na hlbokom omyle. O to autorke nešlo.
"Poznám deti, nemajú rady dlhé a únavné vysvetľovanie. A tak vznikli príbehy malých hrdinov Šušky, Kvakula, Findžu, Mydla a ďalších, ktoré sa točia okolo rôznych udalostí počas prázdnin. Mojou základnou tézou bolo: Veselo o vážnom," zamyslí sa autorka. Ako dodáva, dej knižky zámerne neumiestnila do fiktívneho miesta. Už menej zdatný Trebišovčan v nej hneď spozná rodné mesto. "Je to naschvál, aby deťom boli postavy a miesta blízke. A aj preto, aby si uvedomili, aké dobrodružstvá sa dajú zažiť aj bez počítača, televízora a podobných výdobytkov," podotkne spisovateľka.
Veselo o vážnom
Jej slová dosvedčuje samotný obsah knižky - väčšina príbehov sa odohráva v prírode, na dvore, starom kúpalisku, na jarku, proste vonku. V texte slová počítač, televízor a ostatné neklamné znaky "civilizácie" naozaj nenájdete. A verte, boli by tu zbytočné. Efekt je však skvelý, stačí sa začítať a okrem detí môžem toto dielko vrelo odporúčať aj cteným rodičom. Mnohí z vás sa potajomky môžu vrátiť do svojho detstva a pospomínať na všetky možné huncútstva, ktoré sme kedy povystrájali. Jazyk, ktorým Ružena Anďalová oslovuje malých čitateľov, je svieži, ľahký, plný slangových výrazov, ktoré text odľahčujú a robia ho bližším detskej duši.
Hrdinovia knihy vychádzajú zo skutočných postáv z autorkinho okolia. Šuška, ktorá v príbehoch dominuje popri "doktorovi" Kvakulovi, je dcérou autorkinej priateľky. Podobne vznikali aj ostatní, inšpirácia sa často dostavila priamo pri zubárskom kresle. "Deti sú ako nádherné nepopísané tabule, čisté, krehké a veľmi úprimné. Dôležité je, čo sa na ne napíše a ja sa na ne snažím písať to najlepšie... No a tie vám toho narozprávajú," smeje sa R. Anďalová, ktorá si svojich malých pacientov získava aj tým, že si ich vypočuje.. Ako sama priznáva, po tom, ako knižka vyšla, ju neraz podpisovala priamo v ordinácii - pri zubárskom kresle.
Protifreónové komando v nás
Čas letel a začiatkom tohoto roka príbehy malých hrdinov opäť ožili vo Freónovom komande. Téma je trochu iná ekológia. "K napísaniu voľného pokračovania ma inšpirovala súčasná realita v oblasti životného prostredia. Ako dieťa som stále počúvala, že 'kam nechodí slnko, tam chodí lekár' a čuduj sa svet, prejde nejakých 40 rokov, a svet je naruby slnko nie je priateľ, ale nepriateľ. A tak je to s mnohými inými vecami okolo nás. Cítila som preto potrebu povedať našim deťom pravdu o tom, čo po nás zdedia," vysvetľuje R. Anďalová. Ak máte v tejto chvíli pocit, že autorka sa chystá obviňovať ľudstvo z principiálnej zloby, chyba lávky.
Nie, len poukazuje na dlhodobú nevedomosť, ktorá je zakorenená v každom z nás. Viete, že používaním sprejov účinne napomáhate zväčšovaniu ozónovej diery? Alebo koľko rôznej chémie je potrebné pri výrobe bieleho papiera, hoci by nám stačil aj tmavší? Verte, ani netušíme, že každý deň si pod sebou nechtiac a nevedomky podpiľujeme konár na strome života, ktorý čoskoro odovzdáme našim potomkom. A o tom to je, páni a dámy povedať im pravdu bez obalu... Je len na nich, ako s tým, čo im nechávame, naložia. A v tom je literárne dielko Ruženy Anďalovej unikátne. Veľa sa dá ešte zachrániť, keď budú chcieť... ale najskôr o tom musia vedieť. Keď také malé protifreónové komando Šušky, Kvakula a Findžu vyrastie v každom z nás, naša Zem ešte hádam dostane šancu...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín