zaujímavé duo zasväcovala tá istá učiteľka. Dvojka si nedokázala dať dovidenia ani na strednej škole a tak svorne štvrtý rok derie lavice michalovského gymnázia. Detská vášeň pre recitáciu sa v toku času a vnútorného zrenia značne zdokonalila a duo už druhý rok okupuje prvé priečky slovenských recitátorských súťaží aj klavíry po celom Slovensku... Jeden by povedal - čo sú sestry? Ani nápad - jedna pochádza z Trnavy nad Laborcom, druhá zo Sliepkoviec. Jedna sa narodila v znamení Rýb, druhej stáli nad kolískou Blíženci. Napriek tomu tvoria recitátorky, priateľky a správne umelecky "šibnuté" slečny Pavlína Puškárová a Terézia Benejová nerozlučný tandem...
Terka, ktorá pochádza zo Sliepkoviec, si prednes prvýkrát vyskúšala ako druháčka na základnej škole. Na Mesiačikove úbehy od Márie Rázusovej-Martákovej tak skoro nezabudne. "Vtedy som sa dostala len na okresné kolo, ale začalo ma to baviť. A ešte viac vtedy, keď ma začala viesť pani učiteľka Adamčíková. O rok som už so Svrčkovými husľami bola druhá v okrese, neskôr prvá," spomína dnes Terézia. Vážnym zlomom bol pre ňu odchod učiteľky, ktorá jej vedela vybrať text na mieru. "Všetko sa vrátilo do starých koľají až na gymnáziu. V druhom ročníku na školu prišla učiť dcéra pani Adamčíkovej Adriana, a začala s nami intenzívne pracovať. Veľmi nám pomohli aj tvorivé dielne, ktoré organizuje Zemplínske osvetové stredisko," vysvetľuje Terka.
Pred dvoma rokmi jej profesorka doniesla text od Erika Grocha Chvenie... Prevalcovala s ním všetky vyradzovacie kolá a v roku 2002 sa ocitla na celoslovenskom Hviezdoslavovom Kubíne, odkiaľ si priniesla druhé miesto. Tým získala výsadu zúčastniť sa na Medzinárodnom festivale poézie vo Valašskom Meziříčí (VALMEZ) a začala pracovať s ďalším textom. Nič vhodné na uspávanku - Šibeničné piesne od Christiana Morgensteina také rozhodne nie sú... A čo sa stalo? Nuž to, že Zemplínčanka z ďalekého východu nechala za sebou vlani celú plejádu skvelých konkurentov z celej krajiny a postavila sa na najvyššiu priečku Hviezdoslavovho Kubína. Z VALMEZ-u si doniesla striebro a pred necelým mesiacom z Ponitria Valentína Beniaka z Chinorian ďalšie prvenstvo.
Ako prezrádza, miluje divadlo, hrá na klavíri, rada číta básne... Zo žijúcich autorov ju najviac zaujal Ján Buzássy, ktorého mala možnosť stretnúť aj osobne. Nuž, pokiaľ ide o ten klavír, k jeho tónom nemá problém nájsť sparinga - jej priateľka Pavlína Puškárová sa k pobrnkávaniu automaticky pridá spevom. "Keď chodíme na súťaže spolu, vždy hľadáme klavír a takto si krátime čas. Volajú nás tandem," dopĺňa Terku so smiechom Pavlína. Rodáčka z Trnavy nad Laborcom si prvé dotyky s prednesom vyskúšala len o rok neskôr ako Terka. Na svoju prvotinu si tiež dobre pamätá. "Bola to Roztopašná veverička, ale od koho, to už neviem. Rovnako ako Terku, aj mňa viedla pani učiteľka Adamčíková," pozerá dozadu Pavlínka.
Aj ona priznáva krízu po nástupe na gymnázium, kde sa obe ocitli nielen bez odborného vedenia, ale aj vo vyššej vekovej kategórii. "Až dcéra pani učiteľky Adamčíkovej mi vysvetlila, ako pracovať s textom a upozornila ma na moju výhodu, ktorou je prirodzená komunikácia s publikom a pomohla mi ju vycizelovať," hovorí Pavlína. Podobne ako u Terky, aj u nej sa úspech v "neprebádanej kategórii" stredoškolákov dostavil. V roku 2002 už bola tretia na krajskom kole Hviezdoslavovho Kubína. Vlani si z toho istého fóra odnášala víťazné vavríny a tak sa obe stretli na celoslovenskom kole.
"Ja som sa síce neumiestnila, ale s iným textom som cestovala na Ponitrie Valentína Beniaka, ktoré som vyhrala. A tak sme sa obe opäť ocitli í na VALMEZ-e - ona ako víťazka z Dolného Kubína a ja z Chinorian. Sme proste tandem," smeje sa Pavlína. Ako dodáva, už roky spieva v zbore Pro Musica a chodí na klavír na umeleckú školu. Pred pár dňami absolvovala prijímačky na bratislavské konzervatórium v odbore operný spev. "Popritom chcem študovať medzinárodné vzťahy, prekladateľstvo angličtina - nemčina alebo manažment," vyratúva. Jedno špecifikum predsa len má - zbožňuje matematiku. Ako dodáva, je to vďaka skvelému profesorovi matematiky, ktorý ich učí. O štúdium humanitného smeru má záujem aj Terka, ktorá má namierené na "filozofiu" alebo "pedagogiku".
Ako nám celkom na záver debaty prezradila Helena Kuncová zo Zemplínskeho osvetového strediska, obe dievčiny sa už o pár dní ocitnú na opačnej strane bojiska - na blížiacom sa okresnom kole Metamorfóz slova nebudú recitovať, ale sedieť v porote. "S výsledkami, ktoré dosiahli, už nemusia absolvovať okresné kolo a obe sme vybrali do poroty. Rozhodne pôjde o najmladšie porotkyne, aké sme tu kedy mali," dodáva z úsmevom na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín