narodeniny. Ide o bývalého futbalistu Humenného, ktorý je rodákom z Košickej Novej Vsi, kde začal písať aj svoju dlhú futbalovú históriu v žiackom družstve, ale už ako 16 ročný hral za mužstvo dospelých. Tam však pobudol len krátko, pretože o jeho futbalovom talente sa dozvedeli v Košiciach a prestúpil do miestneho klubu Spoje. A ako sa dostal do Humenného?
"Bolo to v roku 1948, kedy Spoje Košice hrali priateľský zápas v Humennom proti Lokomotíve, ktorá mala ihrisko na mieste, kde je teraz mestské kúpalisko. Zápas sa nám vydaril a vyhrali sme ho 4:2. Ja som bol autorom všetkých štyroch gólov Košičanov a okrem streľby sa Humenčanom páčila aj moja rýchlosť a technická hra," zaspomínal na svoje futbalové začiatky v Humennom Ján Adamov. Na spomínanom zápase boli prítomní aj funkcionári HAC Humenné, ktorí naňho "hodili prestupové lano" a po rokovaní so spojármi prestúpil do spomínaného humenského klubu, kde vtedy pôsobili skvelí futbalisti Koreň, Brilla, bratia Babjakovci a Mudryovci, Kočan, Micio, Varády a ďalší. Keďže sa mu tu páčilo, humenskému futbalu ostal verný až dodnes. Chýbal jedine počas základnej vojenskej služby, kedy hral za PDA České Budějovice. Našiel si tu aj životnú partnerku a natrvalo zakotvil v meste pod Vihorlatom.
A prečo tvrdíme, že je verný humenskému futbalu aj v tomto období? Po skončení aktívnej činnosti sa venoval trénerstvu a objavil také futbalové talenty ako boli Szczygieľ, Kováč, Pčola, Majerník, Kopej, Roman, Šalata a ďalší, ktorých začal trénovať v žiackom družstve a postupne z nich vyrástli skvelí futbalisti, ktorí hrali najvyššiu súťaž nielen za Humenné, ale aj za ďalšie kluby. V ďalších rokoch zastával funkciu vedúceho mužstva v rôznych mládežníckych družstvách, kde aj dnes ochotne pomáha. Keď sme s ním o jeho dlhej futbalovej ceste hovorili, položili sme mu aj otázku, či si spomína na nejaký krásny futbalový zážitok.
"Mám ich veľa, ale najväčším zážitkom v mojej futbalovej kariére bolo, keď ma v roku 1954 povolali reprezentovať Východoslovenský kraj proti vysokoškolskej jedenástke Čínskej ľudovej republiky. Zápas sa hral v Prešove a bolo pre mňa veľkou cťou hrať s takými futbalovými osobnosťami ako boli bratia Karelovci, Šimanský, Kuchár, Valášek, Kušnír, Čiták, Mrlina, Tibenský a ďalší hráči, ktorí vtedy patrili medzi najlepších v regióne," konštatoval oslávenec, ktorého sme zároveň požiadali, aby nám vysvetlil, prečo ho veľa ľudí oslovuje Bobrov. "V období, keď som začínal hrať futbal v Humennom, patril medzi najlepších futbalistov na svete aj hráč CSKA Moskva Bobrov, ktorý reprezentoval vtedajší Sovietsky zväz nielen vo futbale, ale aj v hokeji. Ja som sa svojou hrou snažil napodobňovať tohto skvelého hráča a za svoje góly, rýchlosť a technickú hru ma začali humenskí fanúšikovia povzbudzovať slovami 'Bobrov do toho' a toto 'priezvisko' mi patrí aj dnes. Teší ma tiež to, že s týmto športovcom som sa stretol osobne v roku 1950 v Žiline, kde hral výber Slovenska proti CSKA Moskva a osobne sme sa o našom rovnakom mene rozprávali," dodal s úsmevom Ján Adamov Bobrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín