Vajíčko
Svoje kolekcie tradičných symbolov veľkonočných sviatkov predstavuje 54 výrobcov. Expozícia, najväčšia v Košickom kraji, obsahuje 1140 kraslíc vytvorených 16 technikami zo slepačích, husacích, kačacích i pštrosích vajec. Okrem tradičných výrobných postupov ako je vosková batika, reliéfne zdobenie voskom, leptanie kyselinou, zdobenie slamou, obväzovanie rastlinami a farbenie cibuľovými šupami sú prezentované aj netradičné techniky. Medzi najefektnejšie patrí prelamovanie (madeira), ale aj zdobenie niťami, samolepiacou tapetou, textilom a korálkami, obháčkovanie paličkovanou čipkou či zdobenie miniatúrami z modulitu. Expozíciu dotvárajú aj kraslice z keramiky a dreva. Pre všetkých, ktorí rezignovali na vlastnoručnú výrobu kraslíc, je dobrou správa, že výstava je aj predajná.
Výstavy kraslíc sú každoročne najnavštevovanejšou expozíciou v Trebišove. "Je to jedna z ciest, ako regionálna kultúra môže vyniknúť aj po vstupe do Európskej únie," uviedol riaditeľ múzea Juraj Žadanský. Jeho slová potvrdzuje aj záujem zahraničných turistických zájazdov, ktoré programovo v rámci svojich ciest po Slovensku zaraďujú návštevu Vlastivedného múzea. Okrem kraslíc je jeho doménou aj tokajské vinohradníctvo a vinárstvo.
Vyhodnotenie súťaže v zdobení kraslíc sa uskutoční v Zrkadlovej sieni múzea 18. apríla. Ocenených bude päť najlepších tvorcov, ktoré vyberie odborná porota i návštevníci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín