humenskej Únii žien, kde šéfuje už dlhé roky. Energická, usmievavá žena nám poodhalila viac zo svojho súkromia.
"Aj napriek tomu, že som študovala na pedagogickej vysokej škole a päť rokov som učila ukrajinský jazyk, dejepis aj telesnú výchovu na základnej škole v nádhernej dedine Rokytov, väčšiu časť pracovného života som strávila v humenských spojoch. Tam som pracovala 23 rokov. Učiteľstvo som nikdy nezavesila na klinec, stále som si myslela, že sa k nemu vrátim. Práca s deťmi a mládežou ma bavila, časy iskričkovej a pionierskej vedúcej mi dali do života veľa a nehanbím sa to priznať," hovorí Anna Capová, rodáčka zo Svetlíc.
Zaujímavosťou zo života pani poslankyne sú jej spartakiádne aktivity. Najskôr cvičila sama aktívne, potom ako cvičiteľka. "Všetky som si odcvičila priamo na pražskom Strahove. Prvú som absolvovala v roku 1960 a nikdy na to nezabudnem. Keď som učila v Rokytove, cvičila som so žiakmi a z ihriska ma skoro odviezli priamo na pôrodnicu. Keď ma vyšetrovala lekárka, tak som ju presviedčala, že ja ešte nemôžem rodiť, pretože sa chystá okresná spartakiáda v Humennom (smiech)."
Ako priznáva, doteraz rada športuje a udržiava si kondíciu, neraz si doma pustí videokazetu zo Strahova. "Možno sa spartakiáda dala organizovať aj trochu iným spôsobom, no som presvedčená, že dať dokopy takú masu ľudí, bolo na tú dobu unikátne."
V roku 1967 začala pracovať na pošte, kde sa postupne stala šéfkou Poštovej novinovej služby. "Manžel pracoval na pošte, bývali sme blízko, z okna som videla priamo do spojárskej kuchyne, a tak som tam nastúpila. Začínala som na priehradke a postupne som sa stala šéfkou PNS pre humenský okres. Noviny sú odvtedy moje hobby, pamätám si, že v tých časoch sme v predajnosti denníkov lámali celoslovenské rekordy."
Ešte počas pôsobenia v PNS sa venovala aj aktivitám v Únii žien, kde sa po roku 1990 stala jednou z koordinátoriek a neskôr platenou tajomníčkou Únie žien v Humennom i kraji. "Je to zaujímavá práca s ľuďmi. Dosiahli sme viacero úspechov, do nemocnice sa napríklad podarilo kúpiť mamograf. A kto by si myslel, že k nám chodia len ženy, tak sa mýli. Chodia sem aj muži a často s veľmi zaujímavými nápadmi a podnetmi," uzavrela A. Capová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín