výsledkami predstavili zatiaľ hlavne detskí lyžiari. Jeden z nich, dnes deväťročný Martin Hyška mladší, má podľa odborníkov všetky danosti na to, aby sa jeho meno spájalo nielen so slovenským, ale aj medzinárodným zjazdovým lyžovaním. Jeho doteraz najväčším lyžiarskym úspechom bolo víťazstvo v lyžiarskej sezóne 2002/2003, keď sa v rámci kola celoslovenského pohára v zjazdovom lyžovaní v kategórii mladších predžiakov. Samozrejme, tento výsledok nespadol z neba. Aj o tom je rozprávanie s jeho otcom, zároveň trénerom a v minulosti tiež úspešným zjazdovým lyžiarom Martinom Hyškom starším.
Čo rozhodlo, že Martin dal prednosť práve zjazdovému lyžovaniu? "Určite to boli aj moje lyžiarske skúsenosti a tak trochu aj nesplnenie vlastných ambícií v tomto športe. S lyžovaním som začal v neskoršom veku, ako Martin a teraz sa usilujem, aby bol on na zjazdovkách úspešnejší, ako ja. Rodičia ma od detských čias viedli k aktívnemu športovaniu a v tejto tradícii sa snažím pokračovať aj ja," hovorí otec tréner.
Akú chuť majú preteky okúsil mladší Martin Hyška na zjazdovke na Plejsoch už ako päťročný. Keď oficiálne prvýkrát stál na štarte obrovského slalomu, chýbal mu ešte rok, aby mohol byť zaradený do kategórie mladších žiakov. Z jeho pohľadu to bolo vlastne predkolo, v ktorom štartovalo 32 pretekárov. Martin sa umiestnil na peknom 17. mieste. Účasť na pretekoch, ich atmosféra a súperi, ktorí zostali Martinovi za chrbtom, to všetko vyvolávalo v malom športovcovi pozitívne emócie. Bol to prvý silný impulz a iskra, ktorá zapálila jeho odhodlanie venovať sa lyžovaniu na vyššej úrovni a zodpovednejšie.
Aj keď tento druh športu je previerkou individuálnych schopností každého pretekára, lyžiari pri tréningoch potrebujú kolektív. "Hneď na začiatku svojej trénerskej práce som si uvedomil, že ak má dieťa dosahovať úspechy v športe, musí byť zaradené do kolektívu. Nemôže byť iba s otcom na svahu tri hodiny denne, lebo potom sa jednoducho dostaví apatia a tréningy ho prestávajú tešiť a zaujímať. Dôležité je tiež, aby celý tréningový proces bol od začiatku robený hrou," hovorí Martin Hyška starší, ktorý je nielen predsedom humenského lyžiarskeho klubu, ale zároveň aj trénerom v jednej osobe.
Zjazdové lyžovanie v Humennom to má v porovnaní zo zvyškom Slovenska omnoho ťažšie. "Do roku 2002 nebol v našom blízkom okolí zasnežovaný ani jeden kopec. Z tohto pohľadu to bolo veľmi náročné, aj keď táto sezóna je už o čosi lepšia," vysvetlil tréner lyžiarskeho talentu a dodal: "Na začiatku Martinovej kariéry všetky tréningy vyzerali tak, že sme v stredu, alebo vo štvrtok odišli z domu, sadli do auta a na druhý deň sme začali trénovať napríklad na kopci, kde mali byť cez víkend preteky. Keďže som z lyžovania vypadol takmer na dvadsať rokov, zo začiatku som nepoznal ani trénerov, ani funkcionárov. Na veľké prekvapenie som zistil, že sú to zväčša tí istí ľudia, s ktorými som sa ešte ako pretekár sám stretával. Lyžiari sú skutočne jedna veľká rodina... Väčšina mládežníckych trénerov sú zároveň rodičmi vlastných zverencov. Na naše tréningy a preteky som začal brávať aj ďalšie talentované dieťa z Humenného. Volá sa Sandra Ducová a som presvedčený, že ak pri lyžovaní vydrží, s jej menom sa budú spájať predovšetkým víťazstvá."
Zjazdové lyžovanie je v porovnaní s inými druhmi športu finančne náročnejšie. "Nielen kvalitná výstroj, ale aj samotné tréningy sú veľmi nákladné. Stále drahšie sú vleky, cestovanie, strava... Jednoducho a stručne - na čas a financie je to veľmi náročný šport. Som presvedčený, že v budúcnosti bez stabilnej podpory viacerých sponzorov bude v našom regióne veľmi ťažké postupovať pri rozvoji pretekového zjazdového lyžovania."
Ako vyzerá Slovensko v porovnaní s tradičnými baštami žiackeho zjazdového lyžovania? Aj keď sú počty klubov a organizovaných detských lyžiarov v Rakúsku, alebo Taliansku vyššie ako u nás, bilancie našich malých pretekárov sú porovnateľné, v niektorých kategóriách dokonca lepšie. Prečo? Možno práve preto, že slovenskými trénermi sú často samotní rodičia nadaných pretekárov. Prístup a vzájomné vzťahy sú preto omnoho silnejšie a viac individuálne, ako v kluboch kde trénuje spolu často 30-40 detí. Aj preto pretekárske úspechy prišli u Martina Hyšku omnoho skôr. Avšak pred víťazstvami stojí nielen jeho talent, ale aj veľké dávky driny, trpezlivosti, odhodlania, nespočetných pádov a niekedy aj škrípanie zubov. U pretekára Martina aj jeho otca a zároveň trénera. Malý Martin je vo svojej kategórii horúcim želiezkom slovenských zjazdoviek. Ak sa podarí naplniť športové plány dvojice otca a syna, niet pochýb, že športová lyžiarska verejnosť sa s menom Martin Hyška bude stretávať nielen na športovom zápolení u nás doma, ale aj v zahraničí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín