Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Zemplínčan prvým českým veľvyslancom v Luxembursku!

Znie to naozaj neuveriteľne, ale aj Zemplín má vo svete diplomacie svoje zastúpenie. Ba čo viac, v prestížnom Luxembursku, ktoré je síce najmenším,

no jedným z najvplyvnejších štátov Európskej únie, tento diplomat nezastupuje Slovensko, ale Českú republiku. Je úplne prvým veľvyslancom Česka vo veľkovojvodstve, no je pôvodom z obce Zalužice neďaleko Michaloviec. Nášmu denníku sa ako jedinému na Slovensku podarilo s pánom veľvyslancom skontaktovať. V exkluzívnom rozhovore prezradil nielen niečo zo svojho detstva, ale dovolil nám nazrieť aj za oponu diplomacie na tej najvyššej úrovni. Nech sa páči, zoznámte sa s Pavlom Šepeľákom.

GYMNÁZIUM NA JEDNOTKU

Skryť Vypnúť reklamu

"Šťastné detstvo som prežil v Malých Zalužiciach. Moji rodičia, povodne súkromne hospodáriaci roľníci, boli veľmi vzácni ľudia. Vyznačovali sa pracovitosťou, srdečnosťou, ale aj prirodzenou inteligenciou. Mne a bratovi dokázali vytvoriť krásne a harmonické rodinné prostredie. Viedli nás nielen k pracovitosti a skromnosti, ale i odvahe uskutočniť svoje sny a predsavzatia," zaspomínal si veľvyslanec.

Tragická smrť otca, keď mal 14 rokov, podstatne ovplyvnila predovšetkým materiálnu stránku života rodiny. Matka, ktorá už v tej dobe bojovala s rakovinou, urobila všetko pre to, aby Pavlovi a jeho bratovi umožnila vysokoškolské vzdelanie a v rámci možnosti nahradila stratu otca. "Za to som jej nesmierne vďačný," vyznal sa.

Pavol už od detstva veľmi túžil poznávať iné krajiny a cestovať. Mama mu často vyčítala, že je príliš netrpezlivý a chce všetko a hneď. Deväť tried základnej školy navštevoval v Zalužiciach, potom nasledovalo Gymnázium Pavla Horova v Michalovciach. "Dnes už môžem bez zveličovania prehlásiť, že michalovskému gymnáziu a jeho kvalitnému profesorskému zboru vďačím v mnohom za moje budúce smerovanie. Mal som českú profesorku francúzštiny, ktorá sa mi veľmi venovala. Dodnes spomínam na jej neformálny prístup k študentom a prvé zvukové nahrávky s Gérardom Philipom, Edith Piaf, či Jeanom Gabinom. To bolo v dobe socializmu veľkou vzácnosťou."

Skryť Vypnúť reklamu

Z MOSKVY DO NEW YORKU

Po vysokej škole a štúdiách na Inštitúte medzinárodných vzťahov v Moskve, jeho kroky automaticky viedli na Ministerstvo zahraničných vecí ČSSR do Prahy. Odtiaľ odišiel na prvú zahraničnú misiu priamo do New Yorku, kde mal na starosti problematiku ekonomického a finančného výboru OSN. V tom čase tam pôsobil aj Eduard Kukan, ktorý mu dokonca šéfoval. "Mal som šťastie, že mojim bezprostredným nadriadeným bol v tej dobe človek, ktorý sa stal posledným veľvyslancom a stálym predstaviteľom Československa pri OSN. Vždy som si vysoko cenil nielen jeho profesionálne znalosti, prehľad a spôsob, akým zvládal i tie najnáročnejšie pracovné povinností, ale tiež jeho ľudský prístup a schopnosť načúvať ostatným," myslí si.

Skryť Vypnúť reklamu

Z New Yorku odišiel koncom roku 1992, usadil sa v Prahe, odkiaľ bola jeho manželka a pracoval na Ministerstve zahraničných vecí v Prahe. Ako štátny zamestnanec a ústavný činiteľ v ČR, ktorý môže mať iba jedno občianstvo, prijal to české.

Práca diplomata ponúka stretnutia so zaujímavými ľuďmi. Výpočet top politikov a celebrít, s ktorými sa Pavol Šepeľák stretol, je naozaj zaujímavý. "Bill Clinton, Princ Charles, Boutros Boutros-Ghali, Kofi Annan, Ariel Sharon, Šimon Peres, ale aj Paul Newman, či Woody Allen. Z newyorského pobytu mám napríklad v živej pamäti prvú oficiálnu návštevu prezidenta Václava Havla a predsedu vlády Milana Čalfu (tiež absolvent michalovského gymnázia) v New Yorku začiatkom r. 1990. Po prijatí Havla na Kolumbijskej univerzite sa uskutočnil na jeho počesť slávnostný koncert. Na ňom som mal možnosť hovoriť s celou radou hviezd z Hollywoodu."

Ako sme sa dozvedeli, aj so súčasným prezidentom R. Schusterom ho tiež spája zaujímavá príhoda. "Bolo to počas jeho oficiálnej návštevy v Luxembursku na jednom spoločenskom podujatí. V prítomnosti ministra zahraničia E. Kukana a veľkovojvodu Henriho pán prezident pri čaši vína poznamenal, že Slovensko má toľko vynikajúcich diplomatov, že ich požičiava i Českej republike."

LUXEMBURSKÁ PREMIÉRA

Prvým rezidenčným veľvyslancom Českej republiky v Luxembursku sa stal na základe menovania vtedajšieho prezidenta Václava Havla a výkonu funkcie sa ujal po odovzdaní poverovacích listín veľkovojvodovi Henrimu 14. októbra 2002. "Českú republiku spája s veľkovojvodstvom nielen viac ako 130 rokov spoločnej histórie za panovníkov Jána Luxemburského, Karola IV., Václava IV. a Žigmunda, ale i spoločná budúcnosť v EÚ."

Ako vyzerá jeden pracovný deň veľvyslanca? "Začína ranným nástupom do práce, prvou povinnosťou je spracovanie písomnej a stále rastúcej elektronickej pošty a korešpondencie. Nasleduje krátka porada úradu a rozdelenie úloh. Okolo deviatej začínajú prvé naplánované prijatia a dohovorené schôdzky. Rovnako väčšina obedov má pracovný charakter. Luxembursko je rozlohovou malým, ale významom dôležitým štátom EÚ. Je druhým najväčším sídlom európskych inštitúcii, centrom privátneho finančníctva a celého radu svetových nadnárodných spoločností. Večer obvykle venujem spoločenským a kultúrnym udalostiam. Predtým som si myslel, že po New Yorku a Ženeve budem mať v Luxembursku viac času na rodinu. Opak je pravdou. V bohatom Luxembursku je nespočetné množstvo akcií. Vzhľadom na limitovaný počet veľvyslanectiev (celkom 22) je ambasádor všade pozývaný. Často sa zúčastňujem 2-3 podujatí za jeden večer. Domov sa vraciam v najlepšom prípade hodinu pred polnocou."

Voľného času má veľmi málo, každú voľnú chvíľu venuje rodine. "Bez nej by som dlhodobé vyslanie neprijal. Mám 10-ročnú dcérku Pavlínku, ktorá je vo francúzskej triede Európskej školy a 7-ročného syna Michala, ktorý je v anglickej triede na tej istej škole. Manželka je z Prahy, pôvodným povolaním letuška."

V Luxembursku rodine pána veľvyslanca najviac chýbajú hory. "Chýba mi tiež dynamika života v New Yorku. Luxembursko je ale pozoruhodnou a príťažlivou krajinou. Nie nadarmo sa hovorí "Čo je malé je i pekné". Luxemburčania sa úzkostlivo snažia zachovať svoju identitu a jazyk. Vzhľadom k histórii nechcú, aby boli považovaní ani za Nemcov ani za Francúzov. Každý Luxemburčan obvykle hovorí (aspoň) troma oficiálnymi jazykmi krajiny a to luxembursky, francúzsky a nemecky. Luxemburčania sú bohatí, žijú však diskrétne. Sú realisti a pragmatici a vyznačujú sa patriotizmom. Tak ako my, majú radi dobrú kultúru, zábavu, ale i jedlo a pitie."

Domov na Zemplín sa vždy vracia rád. "Som toho názoru, že na svoje korene by človek nemal zabúdať. Stále cítim silnú väzbu k rodným Michalovciam. Domov do Zalužíc, kde mám rodičovský dom a brata s rodinou, sa snažím dostať raz ročne. Nie vždy sa nám to podarí. Ale s bratom Milošom si telefonujeme a píšeme pravidelne."

Cíti sa Pavol Šepeľák ešte Zemplínčanom, alebo skôr Slovákom, pracujúcim pre Česko v Luxembursku? "Dúfam, že z toho, čo som už povedal, je moja láska k Zemplínu evidentná a myslím, že sa vôbec nevylučuje s druhou časťou otázky. Ako Slovák som veľvyslancom a predstaviteľom Českej republiky v Luxembursku a verím, že v rozšírenej Európe budú práve prepojenia tohto druhu prínosom."

* * *

ŽIVOTOPIS

Narodil sa 21.12.1957 v Michalovciach, detstvo prežil v obci Malé Zalužice. Rodičia boli pôvodne súkromne hospodáriaci roľníci, otec mu tragicky zomrel keď mal 14 rokov. Po absolvovaní Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach, kde prospieval s vyznamenaním, pokračoval v štúdiu na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave, odbor zahraničný obchod. Na konci 1. ročníka odišiel študovať na Inštitút pre medzinárodné vzťahy v Moskve. Pôvodne ho prijali na katedru medzinárodných ekonomických vzťahov pre jazykovú kombináciu vietnamčina francúzština. Tú nakoniec neotvárali, a tak mohol štúdium ukončiť s kombináciou francúzština angličtina. V roku 1983 získal na VŠE vysokoškolský diplom.

Svoju diplomatickú dráhu odštartoval v roku 1983 na Ministerstve zahraničných vecí v Prahe, na oddelení pre medzinárodné ekonomické organizácie. V roku 1988 nastúpil Pavol Šepeľák na Stálu misiu Československa pri OSN v New Yorku, kde zastupoval krajinu v hospodárskom a finančnom výbore ako zvolený spravodajca pri 44. zasadaní Valného zhromaždenia OSN.

Po jeho návrate do Prahy na Ministerstvo zahraničných vecí viedol v roku 1993 Oddelenie pre mnohostrannú pomoc a ekologickú spoluprácu. Na svetoznámej Pembrok College v britskom Oxforde ukončil v rokoch 1993-1994 postgraduálne štúdium pre diplomatov.

Od roku 1994 2000 bol Pavol Šepeľák veľvyslaneckým radcom na Stálej misii Českej republiky v medzinárodných organizáciách so sídlom v Ženeve. Zároveň bol zástupcom veľvyslanca vo Švajčiarsku.

Pred svojím vymenovaním na mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Českej republiky pre Veľkovojvodstvo Luxemburska bol na českom Ministerstve zahraničných vecí v roku 2000-2002 riaditeľom Odboru medzinárodných organizácii. V októbri 2002 sa stal prvým veľvyslancom Českej republiky v Luxembursku.

Je ženatý, má 2 deti.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 135
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 9 069
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 578
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 181
 5. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 3 223
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 2 978
 7. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 659
 8. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 345
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 861
 10. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 1 803

Blogy SME

 1. Tomáš Tenczer: Pár vecí, čo mať na pamäti, keď US akcie padajú o 1.000 bodov
 2. Anton Kovalčík: Postkoloniálna Teória.
 3. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku
 4. Igor Borišek: Island - časť 3. Geotermálne zóny
 5. Martin Sukupčák: Matovič a Kollár darujú svoj majetok štátu
 6. Marek Mačuha: Škodí viac Fico alebo Matovič?
 7. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XC - Šimonovany Vodný hrad
 8. Věra Tepličková: Je prauda, že s poctyvostú zájdeš najdalej?
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 070
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 147
 3. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 398
 4. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 343
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 764
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 4 954
 7. Monika Vojčíkova: Len vydržte dezoláti, len vydržte! 4 496
 8. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 3 839
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Boris Kollár a Igor Matovič.

Na úroveň vakcinácie má rovnako veľký vplyv aj podpora od populárnych politikov.


9 h
Peter Schutz

Povinnému očkovaniu proti covidu sa nevyhneme.


12 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


6 h
Michaela Danišová

Najnáročnejšou prácou je učenie, vraví.


25. nov

Blogy SME

 1. Tomáš Tenczer: Pár vecí, čo mať na pamäti, keď US akcie padajú o 1.000 bodov
 2. Anton Kovalčík: Postkoloniálna Teória.
 3. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku
 4. Igor Borišek: Island - časť 3. Geotermálne zóny
 5. Martin Sukupčák: Matovič a Kollár darujú svoj majetok štátu
 6. Marek Mačuha: Škodí viac Fico alebo Matovič?
 7. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XC - Šimonovany Vodný hrad
 8. Věra Tepličková: Je prauda, že s poctyvostú zájdeš najdalej?
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 070
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 147
 3. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 398
 4. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 343
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 764
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 4 954
 7. Monika Vojčíkova: Len vydržte dezoláti, len vydržte! 4 496
 8. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 3 839
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu