Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Zemplínčan prvým českým veľvyslancom v Luxembursku!

Znie to naozaj neuveriteľne, ale aj Zemplín má vo svete diplomacie svoje zastúpenie. Ba čo viac, v prestížnom Luxembursku, ktoré je síce najmenším,

no jedným z najvplyvnejších štátov Európskej únie, tento diplomat nezastupuje Slovensko, ale Českú republiku. Je úplne prvým veľvyslancom Česka vo veľkovojvodstve, no je pôvodom z obce Zalužice neďaleko Michaloviec. Nášmu denníku sa ako jedinému na Slovensku podarilo s pánom veľvyslancom skontaktovať. V exkluzívnom rozhovore prezradil nielen niečo zo svojho detstva, ale dovolil nám nazrieť aj za oponu diplomacie na tej najvyššej úrovni. Nech sa páči, zoznámte sa s Pavlom Šepeľákom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

GYMNÁZIUM NA JEDNOTKU

SkryťVypnúť reklamu

"Šťastné detstvo som prežil v Malých Zalužiciach. Moji rodičia, povodne súkromne hospodáriaci roľníci, boli veľmi vzácni ľudia. Vyznačovali sa pracovitosťou, srdečnosťou, ale aj prirodzenou inteligenciou. Mne a bratovi dokázali vytvoriť krásne a harmonické rodinné prostredie. Viedli nás nielen k pracovitosti a skromnosti, ale i odvahe uskutočniť svoje sny a predsavzatia," zaspomínal si veľvyslanec.

Tragická smrť otca, keď mal 14 rokov, podstatne ovplyvnila predovšetkým materiálnu stránku života rodiny. Matka, ktorá už v tej dobe bojovala s rakovinou, urobila všetko pre to, aby Pavlovi a jeho bratovi umožnila vysokoškolské vzdelanie a v rámci možnosti nahradila stratu otca. "Za to som jej nesmierne vďačný," vyznal sa.

Pavol už od detstva veľmi túžil poznávať iné krajiny a cestovať. Mama mu často vyčítala, že je príliš netrpezlivý a chce všetko a hneď. Deväť tried základnej školy navštevoval v Zalužiciach, potom nasledovalo Gymnázium Pavla Horova v Michalovciach. "Dnes už môžem bez zveličovania prehlásiť, že michalovskému gymnáziu a jeho kvalitnému profesorskému zboru vďačím v mnohom za moje budúce smerovanie. Mal som českú profesorku francúzštiny, ktorá sa mi veľmi venovala. Dodnes spomínam na jej neformálny prístup k študentom a prvé zvukové nahrávky s Gérardom Philipom, Edith Piaf, či Jeanom Gabinom. To bolo v dobe socializmu veľkou vzácnosťou."

SkryťVypnúť reklamu

Z MOSKVY DO NEW YORKU

Po vysokej škole a štúdiách na Inštitúte medzinárodných vzťahov v Moskve, jeho kroky automaticky viedli na Ministerstvo zahraničných vecí ČSSR do Prahy. Odtiaľ odišiel na prvú zahraničnú misiu priamo do New Yorku, kde mal na starosti problematiku ekonomického a finančného výboru OSN. V tom čase tam pôsobil aj Eduard Kukan, ktorý mu dokonca šéfoval. "Mal som šťastie, že mojim bezprostredným nadriadeným bol v tej dobe človek, ktorý sa stal posledným veľvyslancom a stálym predstaviteľom Československa pri OSN. Vždy som si vysoko cenil nielen jeho profesionálne znalosti, prehľad a spôsob, akým zvládal i tie najnáročnejšie pracovné povinností, ale tiež jeho ľudský prístup a schopnosť načúvať ostatným," myslí si.

SkryťVypnúť reklamu

Z New Yorku odišiel koncom roku 1992, usadil sa v Prahe, odkiaľ bola jeho manželka a pracoval na Ministerstve zahraničných vecí v Prahe. Ako štátny zamestnanec a ústavný činiteľ v ČR, ktorý môže mať iba jedno občianstvo, prijal to české.

Práca diplomata ponúka stretnutia so zaujímavými ľuďmi. Výpočet top politikov a celebrít, s ktorými sa Pavol Šepeľák stretol, je naozaj zaujímavý. "Bill Clinton, Princ Charles, Boutros Boutros-Ghali, Kofi Annan, Ariel Sharon, Šimon Peres, ale aj Paul Newman, či Woody Allen. Z newyorského pobytu mám napríklad v živej pamäti prvú oficiálnu návštevu prezidenta Václava Havla a predsedu vlády Milana Čalfu (tiež absolvent michalovského gymnázia) v New Yorku začiatkom r. 1990. Po prijatí Havla na Kolumbijskej univerzite sa uskutočnil na jeho počesť slávnostný koncert. Na ňom som mal možnosť hovoriť s celou radou hviezd z Hollywoodu."

Ako sme sa dozvedeli, aj so súčasným prezidentom R. Schusterom ho tiež spája zaujímavá príhoda. "Bolo to počas jeho oficiálnej návštevy v Luxembursku na jednom spoločenskom podujatí. V prítomnosti ministra zahraničia E. Kukana a veľkovojvodu Henriho pán prezident pri čaši vína poznamenal, že Slovensko má toľko vynikajúcich diplomatov, že ich požičiava i Českej republike."

LUXEMBURSKÁ PREMIÉRA

Prvým rezidenčným veľvyslancom Českej republiky v Luxembursku sa stal na základe menovania vtedajšieho prezidenta Václava Havla a výkonu funkcie sa ujal po odovzdaní poverovacích listín veľkovojvodovi Henrimu 14. októbra 2002. "Českú republiku spája s veľkovojvodstvom nielen viac ako 130 rokov spoločnej histórie za panovníkov Jána Luxemburského, Karola IV., Václava IV. a Žigmunda, ale i spoločná budúcnosť v EÚ."

Ako vyzerá jeden pracovný deň veľvyslanca? "Začína ranným nástupom do práce, prvou povinnosťou je spracovanie písomnej a stále rastúcej elektronickej pošty a korešpondencie. Nasleduje krátka porada úradu a rozdelenie úloh. Okolo deviatej začínajú prvé naplánované prijatia a dohovorené schôdzky. Rovnako väčšina obedov má pracovný charakter. Luxembursko je rozlohovou malým, ale významom dôležitým štátom EÚ. Je druhým najväčším sídlom európskych inštitúcii, centrom privátneho finančníctva a celého radu svetových nadnárodných spoločností. Večer obvykle venujem spoločenským a kultúrnym udalostiam. Predtým som si myslel, že po New Yorku a Ženeve budem mať v Luxembursku viac času na rodinu. Opak je pravdou. V bohatom Luxembursku je nespočetné množstvo akcií. Vzhľadom na limitovaný počet veľvyslanectiev (celkom 22) je ambasádor všade pozývaný. Často sa zúčastňujem 2-3 podujatí za jeden večer. Domov sa vraciam v najlepšom prípade hodinu pred polnocou."

Voľného času má veľmi málo, každú voľnú chvíľu venuje rodine. "Bez nej by som dlhodobé vyslanie neprijal. Mám 10-ročnú dcérku Pavlínku, ktorá je vo francúzskej triede Európskej školy a 7-ročného syna Michala, ktorý je v anglickej triede na tej istej škole. Manželka je z Prahy, pôvodným povolaním letuška."

V Luxembursku rodine pána veľvyslanca najviac chýbajú hory. "Chýba mi tiež dynamika života v New Yorku. Luxembursko je ale pozoruhodnou a príťažlivou krajinou. Nie nadarmo sa hovorí "Čo je malé je i pekné". Luxemburčania sa úzkostlivo snažia zachovať svoju identitu a jazyk. Vzhľadom k histórii nechcú, aby boli považovaní ani za Nemcov ani za Francúzov. Každý Luxemburčan obvykle hovorí (aspoň) troma oficiálnymi jazykmi krajiny a to luxembursky, francúzsky a nemecky. Luxemburčania sú bohatí, žijú však diskrétne. Sú realisti a pragmatici a vyznačujú sa patriotizmom. Tak ako my, majú radi dobrú kultúru, zábavu, ale i jedlo a pitie."

Domov na Zemplín sa vždy vracia rád. "Som toho názoru, že na svoje korene by človek nemal zabúdať. Stále cítim silnú väzbu k rodným Michalovciam. Domov do Zalužíc, kde mám rodičovský dom a brata s rodinou, sa snažím dostať raz ročne. Nie vždy sa nám to podarí. Ale s bratom Milošom si telefonujeme a píšeme pravidelne."

Cíti sa Pavol Šepeľák ešte Zemplínčanom, alebo skôr Slovákom, pracujúcim pre Česko v Luxembursku? "Dúfam, že z toho, čo som už povedal, je moja láska k Zemplínu evidentná a myslím, že sa vôbec nevylučuje s druhou časťou otázky. Ako Slovák som veľvyslancom a predstaviteľom Českej republiky v Luxembursku a verím, že v rozšírenej Európe budú práve prepojenia tohto druhu prínosom."

* * *

ŽIVOTOPIS

Narodil sa 21.12.1957 v Michalovciach, detstvo prežil v obci Malé Zalužice. Rodičia boli pôvodne súkromne hospodáriaci roľníci, otec mu tragicky zomrel keď mal 14 rokov. Po absolvovaní Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach, kde prospieval s vyznamenaním, pokračoval v štúdiu na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave, odbor zahraničný obchod. Na konci 1. ročníka odišiel študovať na Inštitút pre medzinárodné vzťahy v Moskve. Pôvodne ho prijali na katedru medzinárodných ekonomických vzťahov pre jazykovú kombináciu vietnamčina francúzština. Tú nakoniec neotvárali, a tak mohol štúdium ukončiť s kombináciou francúzština angličtina. V roku 1983 získal na VŠE vysokoškolský diplom.

Svoju diplomatickú dráhu odštartoval v roku 1983 na Ministerstve zahraničných vecí v Prahe, na oddelení pre medzinárodné ekonomické organizácie. V roku 1988 nastúpil Pavol Šepeľák na Stálu misiu Československa pri OSN v New Yorku, kde zastupoval krajinu v hospodárskom a finančnom výbore ako zvolený spravodajca pri 44. zasadaní Valného zhromaždenia OSN.

Po jeho návrate do Prahy na Ministerstvo zahraničných vecí viedol v roku 1993 Oddelenie pre mnohostrannú pomoc a ekologickú spoluprácu. Na svetoznámej Pembrok College v britskom Oxforde ukončil v rokoch 1993-1994 postgraduálne štúdium pre diplomatov.

Od roku 1994 2000 bol Pavol Šepeľák veľvyslaneckým radcom na Stálej misii Českej republiky v medzinárodných organizáciách so sídlom v Ženeve. Zároveň bol zástupcom veľvyslanca vo Švajčiarsku.

Pred svojím vymenovaním na mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Českej republiky pre Veľkovojvodstvo Luxemburska bol na českom Ministerstve zahraničných vecí v roku 2000-2002 riaditeľom Odboru medzinárodných organizácii. V októbri 2002 sa stal prvým veľvyslancom Českej republiky v Luxembursku.

Je ženatý, má 2 deti.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 207
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 534
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 293
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 474
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 489
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 209
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 625
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 513
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu