vstúpi do Európskej únie ako celok. Oficiálne založenie tzv. Zemplínskeho Euroregiónu naplánovali na tento piatok, kedy otvoria aj prvý Eurodom v Zemplíne v Sátoráljaújhelyi. V tomto kontexte sme riaditeľovi kráľovskochlmeckej RRA Štefanovi Némethovi (na snímke) položili niekoľko otázok.
Agentúry v Sátoráljaújhelyi a Kráľovskom Chlmci spolupracujú už niekoľko rokov. Aké boli výstupy tejto spolupráce doteraz a čo sa zmení po našom vstupe do EÚ?
- Naša spolupráca trvá asi tri roky a vďaka nej sme spolu pripravili alebo participovali na asi 300 projektoch. Po 1. máji nadobudne úplne iné dimenzie kvôli tomu, že prestanú existovať hranice medzi našimi krajinami, ale aj preto, že sme sa stali gestormi myšlienky vzniku Zemplínskeho Euroregiónu, ktorý podporili samosprávy, štátne inštitúcie, združenia a ďalší partneri z oboch strán hranice. Jednoducho povedané, naplno začneme spolupracovať na veľkých projektoch, na ktoré máme ambície získať financie z povstupových fondov. Môžeme ich čerpať cez národné zdroje oboch krajín, napojené na EÚ. Pravdaže, tu si nedávame ružové okuliare, lebo oba naše regióny sú priďaleko od hlavných centier našich krajín. Druhou šancou bude čerpanie práve cez Euroregión.
Súčasťou zatiaľ neoficiálneho Euroregiónu bola aj Ukrajina, tá sa však členom EÚ zatiaľ nestane. Bude teda spolupráca na hraničnom trojbode len bilaterálna - Maďarsko a Slovensko?
- To určite nie, hoci musím priznať, že po zavedení víz sa naše kontakty skomplikovali a po vybudovaní Schengenskej hranice sa to ešte sprísni. To je nevýhoda, ale len krátkodobého charakteru. Z dlhodobého hľadiska to umožní zlepšenie serióznych kontaktov a vytvorenie nového Schengenu práve u nás bude mať pre región pozitívne "následky", o čom svedčia aj skúsenosti všetkých prihraničných regiónov krajín, ktoré do EÚ vstúpili dávno pred nami. V tejto súvislosti bude nutné vybudovanie infrašruktúry, ktorá s hranicou súvisí, čo jednoznačne posunie Zemplín dopredu. Naviac, časom sa aj Ukrajina dostane medzi kandidátske krajiny, bude môcť čerpať peniaze z predvstupových fondov EÚ a tá bude nadväzovanie spolupráce určite podporovať.
Aké sú priority oboch RRA pri príprave projektov?
- Prvou bude budovanie infraštruktúry, kde máme čo dobiehať na oboch stranách hranice. Naším cieľom je pomôcť aj malým a stredným podnikateľom, ktorí sú základom budúcej prosperity Zemplína. Treťou dôležitou rovinou je rozvoj ľudských zdrojov musíme koordinovane prepracovať systém vzdelávacích, školských a kultúrnych aktivít, čo napokon prinesie efekt celému regiónu. Ja osobne verím, že hlboké rany, ktoré Zemplínu spôsobilo jeho násilné rozdelenie, sa postupne zahoja a o desať rokov už ani nebudeme pamätať, že nás kedysi delili hranice.
Iniciátorom projektových aktivít by mali byť nielen agentúry, ale aj tretí sektor a samosprávy, ktoré myšlienku Zemplínskeho Euroregiónu tiež podporili - cez mikroregióny. Sú na to pripravené?
- Žiaľ, musím skonštatovať, že väčšina obcí a miest nie je pripravená. Mnohé doteraz neprejavili ani záujem, keď sme ich pozývali na informačné semináre o rôznych možnostiach čerpania prostriedkov. Plne chápem, že mnohé sa k potrebným informáciám nemajú ako dostať, lebo nie sú napojené na internet, ale práve na to sú tu naše agentúry. Naviac, aj keď sa k potrebným informáciám dostanú, nevedia ich efektívne použiť. Je pochopiteľné, že nie každý starosta môže byť projektovým manažérom, ale aspoň by sa mal obklopiť tímom ľudí, ktorí to vedia. Hneď po vstupe preto obe agentúry začnú pracovať na vzdelávacom systéme, ktorým by sme tento hendikep odstránili, v opačnom prípade sa môže Zemplín dočkať medzinárodného debakla.
Ďalšou chybou samospráv je, že pri stanovení cieľov myslia lokálne, ako keby nevideli za hranice obce. Z krátkodobého hľadiska to prinesie efekt tej jednej obci, ale z dlhodobého je to nezmysel. Nekoordinovaným presadzovaním lokálnych záujmov môže dôjsť k tomu, že veľa zaujímavých projektov sa robí duplicitne a zbytočne sa mrhá disponibilnými zdrojmi. Aj touto cestou preto chceme požiadať súčasných predstaviteľov samospráv, aby neuvažovali len po horizont konca svojho volebného obdobia, ale ďalej - do budúcnosti. Až do roku 2013 bude EÚ podporovať stieranie rozdielov medzi regiónmi a my máme obrovskú šancu ten náš pozdvihnúť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín