program, ktorý poslancov vyprovokoval k diskusii, či by sa nemali stretávať častejšie ako raz za dva mesiace. Špecifické bolo aj závažnosťou tém a zopár zaujímavostí priniesol aj bod rôzne.
"Z účtovného hľadiska je rozpočet prebytkový o takmer sedem miliónov korún, ale realita je iná. V príjmovej časti do neho najväčšia položka plynulo z podielových daní celkovo 37,4 milióna, čo je o 1,2 milióna viac ako v roku 2002. Lepšie to bolo aj v oblasti výberu daní z nehnuteľností, kde mesto získalo 9,8 milióna korún, čo je o takmer milión viac ako predvlani. Žiaľ, na dani nehnuteľností evidujeme vysoké nedoplatky, ktoré sa ku koncu roka 2003 vyšplhali až na 18,2 milióna korún a vymáhame ich cez exekúcie. Väčšina z nich je však de facto nedobytná, takže ten prebytkový rozpočet je len účtovný, ale nie skutočný," uviedol pre KORZÁR viceprimátor mesta Pavol Flaugnatti.
Veľká debata sa strhla okolo problémov s neplatičmi za vodu v rómskej osade na Kraskovej ulici. "Mesačne je to asi 120-160-tisíc korún, ktoré my musíme "vodárom" zaplatiť, ale od obyvateľov ich nedostaneme," podotkol riaditeľ Mestského bytového podniku, ktorý spravuje bytovky Ján Šípoš. V rokovacej sále padali rôzne návrhy na riešenie do úvahy prichádzalo vykopanie studní či dovážanie vody cisternami. Poslancov rýchlo schladil primár kožného oddelenia Ondrej Bobík, ktorý ich upozornil, že podobné riešenia sú ako časovaná bomba, ktorá by mohla vybuchnúť v podobe epidémie. "Najideálnejším riešením bude regulovanie vody počas dňa sa bude vypínať. Návrh komplexného riešenia má bytový podnik pripraviť v spolupráci s vodármi do konca mája," vysvetlil viceprimátor mesta.
Asi najhorúcejšou témou dňa bola transformácia mestského podniku Práčovňa a čistiareň na obchodnú spoločnosť. Podnik bol vlani ďalší na odstrel po hoteli Zemplín, lebo podobne ako on naďalej vykazuje obrovské straty. Vlani to bolo 445- tisíc korún a za prvé tri mesiace roka 2004 neuveriteľných 778-tisíc korún. "Mesto sa ich preto rozhodlo ako príspevkovú organizáciu zrušiť, ale keďže chcem zachovať služby, ktoré poskytuje, pretransformuje sa na "eseročku" so 100-percentnou účasťou mesta," povedal viceprimátor mesta. Poslanci tento návrh schválili s tým, že transformácia sa uskutoční do konca júna.
Bod rôzne priniesol niekoľko zaujímavostí. Ako sa vyjadrila šéfka odboru výstavby Iveta Sabaková, konečne sa pohli ľady pri oprave asfaltu nad podzemnými garážami pod Billou, ktoré mesto nemohlo sprevádzkovať vlani v decembri, lebo zatekali. "V súčasnosti tam nastúpili ako subdodávateľ Cestné stavby s tým, že rekonštrukciu majú ukončiť do konca mája," povedala. Trebišov sa tento rok dočká aj plánovaného kruhového objazdu, ktorý by mal stáť asi 6 miliónov korún. "V súčasnosti prebieha konkurz na dodávateľa, uzávierka prihlášok je koncom mája," dodala Iveta Sabaková. Mesto sa na žiadosť prenájomcu, MVDr. Hrdlíka (brat poslanca Hrdlíka) rozhodlo predať za zostatkovú hodnotu budovu v mestskom parku, kde sídli Veterinárius, s. r. o., prenajať Dom rybárov v CVČ Príroda či objekt bývalej drogérie v nákupnom stredisku Berehovo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín