republiky (MOSR) Martin Fedor. Zaujímal sa o vybavenosť, bojovú pripravenosť a proces profesionalizácie v Mechanizovanom prápore pozemných síl (mestských kasárňach), Druhom ženijnom prápore a Stredisku rádiolokačného prieskumu vo Vrbovci.
Ako hodnotíte stav bojovej pripravenosti a vybavenia michalovských kasární a aká je ich budúcnosť v NATO?
- So všetkými tromi útvarmi sa v istých medzinárodných súvislostiach počíta. Mechanizovaný prápor v mestských kasárňach bude plne súčasťou síl NATO až od roku 2009 - dovtedy treba previesť určité nevyhnutné zmeny v rámci profesionalizácie a technického vybavenia. Naopak, ženijný prápor je už v súčasnosti veľmi žiadaný v rámci medzinárodných dohôd. Aj Stredisko rádiolokačného prieskumu vo Vŕbovci je dôležitou súčasťou celého integrovaného systému vzdušnej obrany v rámci NATO, preto ho ministerstvo vybaví novým rádiolokátormi a staršie typy zmodernizuje. Financovanie chceme zabezpečiť aj z prostriedkov NATO, pretože nejde o lacnú záležitosť - celá modernizácia prebehne v priebehu desiatich rokov. Toto stredisko je pre nás dôležité - ako jedno z prvých bolo totiž napojené na aliančnú sieť vzdušnej ochrany.
Budú tieto útvary participovať aj na ochrane východnej hranice?
- S priamym nasadením vojakov z týchto útvarov sa nepočíta, len v prípade výpomoci, ak o to požiada ministerstvo vnútra. Naopak mechanizovaný a ženijný prápor bude nasadzovaný pri civilno-bezpečnostných akciách, ako boli napríklad rómske nepokoje alebo snehové kalamity a povodne.
S akými nedostatkami zápasia tunajšie kasárne?
- Útvary sme ešte nevybavili novou výpočtovou technikou - s tým však nemáme problémy len v útvaroch, ale aj na centrálnej úrovni. Je to dôležité, lebo novovybudovaná armáda už nebude postavená len na ťažkom železe - je to celosvetový trend.
Ako hodnotíte proces "scivilňovania" niektorých služieb v rámci armády?
- Problém je už pri výbere firiem, ktoré majú zabezpečovať tieto služby v útvaroch. Nie je ešte úplne jasné, kto bude rozhodovať o ich pridelení - či samotný útvar, alebo sa to urobí centrálne z Bratislavy. Z právnického hľadiska tu vzniká hybrid nie je jasné, či budú platiť zmluvy o prenájmoch, alebo užívaní. V tom sú veľké rozdiely, pretože napríklad pri prenájme bude zabezpečovať vybraná firma komplexné služby. Ale pri zmluve o užívaní napríklad kuchyne by firma zabezpečovala len varenie, ale infraštruktúru, ktorá je nevyhnutná by zostala na pleciach útvaru. Od toho by sme radi veliteľov a vojakov oslobodili, aby plnili len úlohy, na ktoré sú vycvičení. Je nutné oddeliť servisnú činnosť od ich profesie, ale rozhodnuté ešte nie je.
V rámci profesionalizácie nachádzajú uplatnenie v nových štruktúrach armády aj ženy?
- Za vedenie rezortu môžem povedať, že ženy chceme. (úsmev) Celkovo by mali tvoriť osem percent z celkového počtu vojakov. To rozloženie je v každom útvare iné, záleží to samozrejme od ich úloh a funkcii. Niekde je ich menej a naopak, inde zase dostatok. Teraz sa ich počet pohybuje na hranici šesť percent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín