Prechod Veľké Slemence Mali Slemenci zatiaľ v nedohľadne
Zemplínska šírava Víziami ďalšej spolupráce medzi Ukrajinou a Slovenskom po našom vstupe do Európskej únie, sa na sklonku minulého týždňa počas
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
svojho prvého zasadnutia zaoberala Slovensko-ukrajinská medzivládna komisia pre cezhraničnú spoluprácu. Rokovania delegácií z oboch strán hranice vyvrcholili podpisom štatútu komisie a protokolu, ktorý za slovenskú stranu podpísal štátny tajomník ministerstva vnútra Martin Pado a za ukrajinskú námestník ministra hospodárstva a európskej integrácie Volodymyr Leonidovyč Peršyn.
Najhorúcejšími témami dvojdňového zasadnutia bola problematika vybudovania hraničného priechodu Veľké Slemence - Mali Slemenci, možnosti liberalizácie vízového režimu medzi našimi krajinami či návrhy na riešenie patovej situácie na preťaženom hraničnom priechode Vyšné Nemecké "Komisia odporúča vláde SR a Kabinetu ministrov Ukrajiny zaoberať sa otázkou ďalšej liberalizácie vízového režimu, ktorý blokuje rozvoj kontaktov medzi našimi krajinami. Tento krok sa negatívne odrazil na počte občanov a vozidiel prechádzajúcich cez spoločnú hranicu a znevýhodňuje občanov Slovenskej republiky, nehovoriac o občanoch Ukrajiny," podotkol na margo často pertraktovaného a kritizovaného vízového režimu Martin Pado.
Ako dodal Volodymyr Peršyn, najideálnejším riešením by bolo priblíženie sa modelu, ktorý funguje na ukrajinskej hranici s Maďarskom a Poľskom. Tie sa s Ukrajinou dohodli na bezplatných vízach pre svojich obyvateľov. Veľvyslanec SR na Ukrajine Vasil Grivna dodal, že o tom bude rokovať s ukrajinským partnerom aj premiér Mikuláš Dzurinda počas plánovanej pracovnej cesty na Ukrajine v júni. Podľa slov Martina Padu komisia napriek tejto bariére podporuje ďalšie rozširovanie ekonomických a podnikateľských kontaktov medzi subjektami oboch východoslovenských samosprávnych krajov a ich kolegami zo Zakarpatskej, Ľvovskej a Ivano-Frankivskej oblasti Západnej Ukrajiny. "Komisia tiež odporúča zastupiteľským orgánom zintenzívniť informovanosť o dianí v oboch krajinách," dodal štátny tajomník.
Pokiaľ ide o patovú situáciu na jedinom hraničnom priechode pre kamióny Vyšné Nemecké, ktorý je v súčasnosti preťažený (kvôli rekonštrukcii cesty supluje priechod Kyjev - Koveľ Jahodyn), komisia odporučila stretnutie kompetentných orgánov zo slovenskej aj ukrajinskej strany s cieľom urýchliť jej riešenie. "Stretnutie iniciujeme do polovice júna," spresnil Martin Pado, ktorý sa dotkol aj chronicky známeho problému otvorenia hraničného priechodu Veľké Slemence - Mali Selmenci. "Samosprávy dotknutých obcí nechápu, že realizácii ich predstáv bráni legislatíva oboch krajín. Z našej strany je reálne vytvorenie hraničného priechodu pre peších a cyklistov s obmedzenou dobou prevádzky, čo sme navrhli počas rokovaní v apríli. Žiaľ, ku konsenzu so samosprávami nedošlo oni chcú priechod využívať 3-4-krát ročne, ale to sa nedá," vysvetlil Martin Pado. Aj preto zatiaľ nie je jasný časový horizont, kedy by sa mal spomínaný hraničný priechod stať realitou. "Jednou prekážkou je postoj samospráv, druhou sú technické problémy na vybudovanie priechodu sú potrebné financie na oboch stranách a pravdaže, priestory na vybavovanie. Do dvoch mesiacov sa budú konať ďalšie rokovania a potom sa uvidí," dodal M. Pado.
Komisia sa zaoberala aj informáciou o Programe susedstva Slovensko - Maďarsko - Ukrajina, ktorý by malo trio krajín podpísať na prelome mája a júna. V závere sa jej členovia dohodli, že druhé zasadanie sa uskutoční v 4. štvrťroku na západnej Ukrajine.