Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Eurokomisár Figeľ: Liberalizácia vízového režimu s Ukrajinou áno, víza zadarmo nie

Po našom vstupe do Európskej únie je slovensko-ukrajinská hranica vonkajšou hranicou únie. Prvého mája sa nič zásadné nezmenilo, dramatické zmeny sa

dajú čakať asi až v roku 2007, kedy sa staneme členmi Schengenského systému. Ako to ovplyvní život Zemplínčanov? Aký charakter nadobudnú vzťahy s Ukrajinou? Na tieto otázky sme sa pokúsili nájsť odpoveď v exkluzívnom rozhovore s prvým slovenským eurokomisárom Jánom Figeľom (na snímke).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudia z prihraničných oblastí sa obávajú, že keď začne v roku 2007 platiť Schengen, vznikne nová železná opona a dnes už dosť obmedzené kontakty z Ukrajinou ešte ochabnú. Sú obavy opodstatnené?

- Myslím, že nie. Je pravda, že budeme musieť ručiť za bezpečnosť nielen obyvateľov Slovenska, ale celej západnej Európy, ktorá pravdepodobne v roku 2007 presunie svoje kontroly do tohto priestoru, na ukrajinskú hranicu. Obavy sú často prirodzené, najmä z nedostatku skúseností a poznania. Schnegen na hranici nemá byť čiarou rozdelenia, ale líniou novej spolupráce. Toto je strategický priestor pre budúcu úniu. Ukrajina a Rusko si zaslúžia strategické vzťahy v plnom slova zmysle, a tie nemôžu ísť ponad Slovensko, majú ísť cez nás a s nami.

SkryťVypnúť reklamu

Neuralgickým bodom v slovensko-ukrajinských vzťahoch sú vízia. Tie znepríjemňujú život najmä ľuďom v prihraničných oblastiach Zemplína. Poľsko a Maďarsko má iný vízový režim, víza pre Ukrajincov vydávajú bezplatne a Maďari a Poliaci víza na Ukrajinu nepotrebujú. Čo bráni Slovensku, aby aplikovalo systém ako naši susedia?

- Slovensko sa v roku 2000 rozhodlo zaviesť víza najmä v línii spolu s Českom, dôvody boli hlavne bezpečnostné. Budúci model bude harmonizovaný a postupne sa ujednotí. Akurát prechod naň je rôzny. To medziobdobie by mohlo byť formované ďalšou liberalizáciou vízového režimu, či už na báze spolupráce v oblasti kultúry, školstva, alebo regiónov, respektíve prihraničnej zóny. Aj v rámci EÚ sa čoskoro sformuje koncept takzvanej širšej Európy, alebo európskeho susedstva, v ktorom budú modality pre istú formu liberalizácie schengenského vízového režimu. Preto je správne a potrebné ísť smerom k väčšej intenzite a častejším cezhraničným kontaktom.

SkryťVypnúť reklamu

Ako bude vyzerať spoločný schengenský vízový režim voči nečlenským krajinám? Priblíži sa k česko-slovenskému, či maďarsko-poľskému modelu?

- Bude to ten náš. Meniť radikálne náš dnešný systém preto vidím ako problém. Susedia sa budú približovať k schengenskému vízovému systému. Napriek tomu je treba, aby Európa rozmýšľala a pripravovala intenzívnejšiu komunikáciu s východom i juhovýchodom kontinentu, lebo je to v jej záujme. Slovensko na rozdiel od minulosti už môže formovať takúto stratégiu a to považujem za dôležité. Aby sme nevytvárali nejaké tretie, štvrté špecifické riešenia, ktoré za chvíľu bude treba prerábať, ale spoločné, európske, osožné pre obe strany. Aby neboli o novom rozdelení v Európe, ale o novej línii spolupráce s tým, že dvere majú zostať otvorené.

SkryťVypnúť reklamu

Obyvatelia Zemplína majú obavy z toho, že región by sa mohol po vstupe do únie a vstupe do Schengenu mohol stať akýmsi nárazníkovým pásmom. Neprevážia tu negatíva nad výhodami z členstva v únii?

- Podľa mňa pozitíva majú prevýšiť problémy, no nepôjde to automaticky. Je to o tom, že štátne či samosprávne orgány, firmy i občania budú konať. Nič neprichádza samo, iba na dverách býva napísané, že "zatvára samo" (smiech). Ak sa tu vytvorí európske susedstvo, nie nový typ železnej opony, tak z toho budú profitovať obe strany. Ak sa stratégia vzťahov s Ukrajinou bude rozvíjať cez Slovensko a nie ponad nás a keď to nenecháme na iných, tak z toho môže profitovať východoslovenský región. Záujmy i problémy dnes idú ponad hranice a nedajú sa limitovať. Únia nás podporí o to viac, o čo budeme pripravení a schopní tieto problémy riešiť. Pretože únia to sme my, nie partia úradníkov, ktorá za nás vyrieši starosti. Čím viac toho dokážeme vyriešiť na miestnej úrovni, tým väčšiu solidaritu a pomoc môžeme očakávať, lebo na to pôjdu prostriedky. Či už v rámci bezpečnosti, alebo tzv. kohézie, budú hľadať odpovede priamo v regiónoch. Opakujem, stratégia budúcej rozšírenej únie musí ísť cez nás. Aby sme z toho profitovali, to už je vec konkrétnych výziev pre ľudí v samospráve, firmách či treťom sektore.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 670
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 077
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 764
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 000
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 951
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 790
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu