Je morálne vystupovať proti etike vo svätostánkoch?
Som obyčajný človek v strednom veku, absolvent vysokej školy so strojníckym zameraním, a tak ako v dobe budovania socializmu, tak aj teraz sa považujem za kresťana gréckokatolíckeho vierovyznania. Zúčastňoval som sa a zúčastňujem sa na svätých liturgiách, na ktorých si pozorne vypočujem kázeň, pastierske listy a iné dokumenty o šírení slova Božieho. A práve na kázne by som chcel v tomto svojom kratučkom článku reagovať.
Každá kázeň si vyžaduje, aby sa kazateľ dôkladne pripravil po teoretickej stránke, vybral si vhodný príklad zo súčasnosti a záver kázne by mal vyústiť ponaučením nás kresťanov poslucháčov. Ale v mnohých prípadoch to tak Bohu žiaľ nie je. Veď si spomeňme, aké slová vychádzali z úst našich duš pastierov ihneď po revolúcii či prevrate. Aké slová vychádzali z úst našich otcov duchovných počas preberania gréckokatolíckych cirkevných majetkov od pravoslávnej cirkvi. A Bohu žiaľ, nie je tomu inak ani v súčasnosti. Ako ináč mám chápať slová služobníka Božieho, ktorí počas kázania vyzýval rodičov v tom slova zmysle, aby nedávali svoje deti na etickú výchovu, alebo to, že kto dá svoje deti na etiku, je proti Bohu. Nie je to Božie rúhanie služobníka priamo z kazateľnice? Čo si o tom mám myslieť ja rodič, ktorý chcem, aby moje dieťa dostalo to najlepšie, čo v súčasnosti naše školstvo poskytuje?
A tak sa zamýšľam, či vôbec služobník Boží, absolvent Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty vie, čo je to vôbec etika, alebo si z nás robí nevedomých baránkov? My však vieme, čo je to etický kódex, morálka a svedomie. Alebo chceme vstúpiť do Európy s novým kresťanským kódexom, ale tu sa naskytá otázka akého vyznania či rímskokatolíckeho, gréckokatolíckeho, evanjelického, pravoslávneho či židovského?
Veď práve etika nás učí hľadať v živote morálnu cestu vzájomného dialógu a schopnosti vypočuť si názory iných, formulovať a vyjadrovať vlastné myšlienky. Učí nás pochopiť, čo je morálne, čo je ľudská spolupatričnosť a vzájomnosť. Čo je na tom zlé, keď sa naše deti naučia uvažovať o sebe, svojom vzťahu k iným ľuďom a k svetu ako k celku, diskutovať o základných ľudských otázkach a poznávať náš ľudský svet? Je to proti Bohu, keď sa naučia hľadať všeobecné zásady, ktoré im ukážu, čo majú robiť a o čo sa majú v živote usilovať, ako sa majú správať k iným ľuďom, že nemajú zneužívať dar rozumu a nevysvetľovať si morálku po svojom, že nemajú právo škodiť ani sebe ani iným a že sme si všetci rovní, preto že sme obyčajní ľudia?
Veď práve toto si naše deti musia osvojiť, pokiaľ chceme vstúpiť do civilizovanej Európy, aby v nej neboli ako chamtiví Judáši či lúpežnícki Barabáši.
Milí naši duchovní otcovia, všetka Vám česť, ale k tomu ich nenaučíte ani Vy, ani rehoľné sestry poväčšine so stredoškolským vzdelaním, ale kvalifikovaní učitelia etickej výchovy, ktorí to študovali desať semestrov. Neveďte prosím Vás národ do ešte väčšieho morálneho marazmu, než v akom momentálne je.
Sláva Isusu Christu!
čitateľ z Humenného
Stretnutie plné radosti
Druhá májová nedeľa patrí sviatku matiek a tak sa prváčikovia zo školského klubu pri 3. ZŠ Moskovská 1 Michalovce rozhodli, že svoje mamičky potešia aj čímsi viac. Pod vedením pani vychovávateľky pripravili bohatý kultúrny program. V piatok 7. 5. 2004 slávnostne vyzdobili triednu vlastnoručne namaľovanými portrétmi svojich mamičiek, medovníkovými srdiečkami a kvietkami, aby sa popoludní za doprovodu harmoniky rozospievali a roztancovali. Veselý lienkový, šašovský a rockandrollový tanec vyčarili úsmev na tvári a po úprimných slovách lásky a vďaky sa v nejednom oku rodičov zjavila slzička dojatia. Spomienkou na slávnostné prežité chvíle budú pre mnohých fotografie a videokazeta s programom.
Bolo to stretnutie plné radosti a prekvapení, ktorým deti naplnili heslo: "Prišli sme na tento svet, aby sme tu prežili čo najkrajší život".
Anna Jožiová, vychovávateľka, 3. ZŠ Moskovská 1
Autor: www.kvetyazahrada.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín