štyrmi Slovákmi pricestoval na pozvanie ministerstva zahraničných vecí USA. Počas návštevy absolvoval 51 rôznych stretnutí s guvernérmi, ministrami jednotlivých štátov a zástupcami z oblasti cestovného ruchu či turizmu. Hlava Michaloviec prezentovala región okrem Washingtonu aj v štátoch Florida, Nové Mexiko, Vermont, Oregon, ako aj v New Yorku.
Poznajú podľa vás Američania Slovensko a dokonca Zemplín ?
Prezentovať náš región nebolo jednoduché - mnohí Američania ani nepoznajú poriadne Európu. Francúzsko a ďalšie veľké krajiny áno, ale stredná Európa im nič nehovorí - nepoznajú naše krajiny ani ich zriadenie. Takže počas stretnutí som musel najprv prezentovať strednú Európu, potom Slovensko a až nakoniec Zemplín a Michalovce.
Je niečo v oblasti samosprávy, čo nám môžu závidieť aj za Atlantikom a naopak?
Američanov prostredníctvom propagačných materiálov, ktoré som mal so sebou, najviac zaujali naše námestia a pešie zóny. Vo väčšine malých miest tam také centrálne zóny chýbajú. Neorganizujú tam akcie, ktoré ľudí v meste zbližujú, ako my. Ľudia sa tam skôr uťahujú na periférii mesta, kde nakupujú, športujú aj pracujú. Ale už aj oni sa snažia podľa nášho štýlu postupne pritiahnuť život a záujem ľudí do centra. Za veľký hendikep u nich považujem, že v niektorých štátoch majú predstavitelia miest len dvojročné funkčné obdobie - to je veľmi krátka doba na realizáciu väčších plánov. Oproti nám zase majú na dobrej úrovni prepracovaný daňový systém - viac peňazí tam prúdi do mestskej kasy, takže finančné možnosti miest sú tam omnoho vyššie ako u nás. Veľkou výhodou je aj to, že tam miestni obyvatelia a podnikatelia( na rozdiel od našich) majú väčší rešpekt pred zákonom a štátnou správou. Závidieť im možno skvelé zabezpečenie propagácie krajiny, ktorá vyplýva z dobrej spolupráce medzi jednotlivými regiónmi a mestami.
V projekte pre ministerstvo zahraničných vecí USA ste prejavili záujem o návštevu vodohospodárskych zariadení a fungovanie kanalizačného systému a čistenia vôd v ich krajine. Bolo aj to predmetom vašej návštevy ?
Okrem postu primátora som aj členom predstavenstva vodárenskej spoločnosti. Preto som sa počas návštevy navštívil tri čistiace komplexy, kde som sa podrobne informoval o ich systéme a fungovaní v tejto oblasti. Príjemné bolo zistenie, že v tomto smere nie sme zaostalí a systém čistenia máme podobný ako v USA. Myslím si, že zachovanie vodárenskej spoločnosti ako celku je správne, aby obce a mestá mali vplyv na jej činnosť. Tento systém sa za niekoľko desaťročí osvedčil aj v USA.
Vzťahovali sa na vás počas návštevy nejaké obmedzenia, súvisiace s bezpečnostnými opatreniami kvôli vojne v Iraku?
Už na letisku sme sa nevyhli podrobnej kontrole, aj keď sme boli oficiálnou delegáciou. Washington pripomína doslova vojnové mesto - všade je plno vojakov a policajtov. Biely dom, Pentagón a štátne budovy sú zabarikádované bezpečnostnými zátarasmi - prítomnosť armádnych zložiek tu vidieť všade. Američania sú veľmi rozdelení práve sa tam vedie silná predvolebná kampaň - na jednej strane Bush, obhajujúci vojnu v Iraku a na druhej kritický postoj Kerryho. Tamojší ľudia sa dosť zaujímali, ako vnímame celú vojnu my - Európania.
Čo vám po niekoľkotýždňovom pobyte v USA najviac chýbalo?
Naša dobrá slovenská kuchyňa. Američania to so sladením veľmi preháňajú. Môžete tam jesť čokoľvek, ale skoro všetko má tú istú chuť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín