Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Sestry Tongeľové čoskoro porazia v pretláčaní rukou aj vlastného otca

Športovo naladený otec, päť sestier a jeden brat to je zaujímavá kombinácia, ktorá môže mať napriek prevahe nežného pohlavia za nedeľným stolom len

jeden výsledok. Keď sa to celé skombinuje so zaťom, ktorý si tyká s armwrestlingom, je ešte zaujímavejší. A tak sa môže stať, že namiesto družného "babského" rozhovoru o háčkovaní a štrikovaní sa počas popoludňajšej siesty konajú malé rodinné preteky v pretláčaní rukou. V sninskej rodine Tongeľových to nie je žiadne sci-fi. Tri sestry Agátu, Máriu a Andreu nemusel ich švagor Marek veľmi prehovárať - rýchlo podľahli pokušeniu prevyšovať rovesníkov a ako tvrdia, je len otázkou času, kedy porazia aj vlastného otca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Perlička viac dievčat ako chlapcov...

Práve táto trojka Marek, Andrea a Mária - tvoria zlaté jadro sninského klubu, ktorý vznikol v súťažnej sezóne 2002/2003. "Dnes je v ňom viac dievčat ako chlapcov, čo je naozaj zriedkavé štyrom dievčatám kontrujú traja chlapci," smeje sa šéf klubu Marek Pčola, ktorý je švagrom sestier Tongeľových.

Perličkou je, že jeho manželka Anna tomuto športu nepodľahla, ale úspešne sa ním nakazili jej mladšie sestry najskôr dnes už 18-ročná Agáta, po nej pred štyrmi rokmi Mária a napokon aj dnes len 15-ročná Andrea. Aj keď samotný klub vznikol len pre rokom a pol, história netradičného športu má v Snine podstatne dlhšiu tradíciu. "Už ako chlapca ma bavilo pretláčanie rukou a nikdy som nemal problém poraziť oveľa silnejších chlapov. Pred pár rokmi som pripravil súťaž O najsilnejšiu ruku Sniny. Krčmové pretláčanie neskôr vyústilo do snahy nájsť adekvátnych súperov. A tak som si to prvýkrát vyskúšal súťažne, hoci klub ešte neexistoval," spomína Marek Pčola.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatky...

Ako dodáva Marek, už krst ohňom ho poriadne prekvapil. "Prvýkrát po toľkých rokoch ma niekto s prehľadom porazil a pochopil som, že sa musím ešte veľa učiť," vysvetľuje. Hneď na to sa oženil a vyženil si babskú rodinu štyri švagriné. Ľutovať však nemusí. "Manželka na to nebola, ale keď som videl dievčatá, hneď som v nich spoznal talenty. Veľmi dobrá bola Agáta a Mária - tá mala vtedy len 13 rokov, ale s prehľadom zložila všetkých chlapcov v triede. Otáznik visel len nad tým, kto by nás mal zastrešovať, lebo klubov je na východe veľmi málo," hovorí Marek.

Pred tromi rokmi agilnú skupinku nadšencov oslovili z bardejovského klubu, či by nechceli súťažiť za nich a tak sa aj stalo. AWK Bardejov je jedným z najlepších na Slovensku a sninskému rodinnému klanu dal nenahraditeľný know-how.

SkryťVypnúť reklamu

"Ako som povedal to nie je len o sile, na ktorú musí mať človek dispozíciu, ale aj o rýchlosti a reakcii a to sa už treba naučiť. Dievčatá trénujú takmer každý deň s činkami, pravidelne chodia do posilňovne a behať na dlhé trasy. Existuje aj špeciálne zariadenie na princípe kladky, ktorým sa posilňujú práve partie, ktoré rozhodujú o výhre," vysvetľuje šéf klubu. Hodiny tréningov a neskôr odborné vedenie Bardejovčanov priniesli svoje ovocie.

Latka sa zvyšuje...

Marek na jednom z piatich kôl súťaže už ako nováčik prekvapil, keď porazil favorita vo svojej kategórii a získal striebro. Ešte raketovejší nástup zažili dievčatá ako prvá bodovala Agáta, ktorá už po krátkom čase bola na Majstrovstvách Slovenska v ženách tretia. Ešte viac prekvapila Mária, ktorá sa už na prvej súťaži umiestnila ako štvrtá na Slovensku. "V roku 2001 už bola Agáta druhá v juniorkách a spolu s Máriou a Andreou sa kvalifikovali na Majstrovstvá sveta v maďarskom Káposvári," spomína Marek. "Bola to sila videli sme svetovú elitu a tou sú jednoznačne Rusi," podotkne Mária. Podľa Mareka pod krídlami Bardejova fungovali len rok a potom sa zariadili pre seba - klub AWK Snina oficiálne vznikol v decembri 2002.

Na vlastných krídlach...

Podľa Mareka sa v ňom vystriedalo viacero tvárí, ale nie každý mal chuť obetovať toľko času a peňazí každá súťaž stojí asi 5-tisíc korún. "Najčastejšie sa u nás ohriali zápasníci či chlapci, ktorí chodili do posilňovne. Ani ja už dnes nesúťažím, lebo som mal zranenie ale pravidelne ich trénujem niekedy spoločne, ale gro práce treba urobiť individuálne," tvrdí.

Ako dodáva Mária, predstava urobiť si v programe niekoľkotýždennú prestávku, je mylná. "Stačí, aby ste sa ulievali dva týždne a celé mesiace práce a tréningu súm fuč," doplní Mareka.

Pokiaľ ide o ďalších členov tímu, talentom je podľa Mareka 13-ročná Martina Katanová zo Zbudského Dlhého. "Bol som tam na svadbe a hneď som si ju všimol bolo jasné, že chodí do posilňovne. Vyskúšal som ju je to rodený talent a dnes má s ňou na ľavú ruku občas problém aj oveľa skúsenejšia Mária," smeje sa.

Hoci je sninský klub relatívne mladý a pomerne malý, začína sa presadzovať. "Vlani bola Mária na Majstrovstvách Slovenska v junioroch prvá a Andrea druhá. Mária zabodovala aj na konci apríla na Majstrovstvách Slovenska, kde bola v ženách tretia. Cez víkend máme pred sebou ďalšie Majstrovstvá Slovenska juniorov uvidíme, čo z toho vylezie," zamyslí sa Marek.

Dievčatá verzus rovesníci...

Pokiaľ ide o Máriu a Andreu, ktorá študuje na Obchodnej akadémii, až na netradičný koníček sú to celkom normálne tínedžerky, ktoré rady chodia na diskotéky s tým malým rozdielom, že chlapci pred nimi majú rešpekt. Ako prezrádza Marek, aj dnes veselo porazia rovesníkov, Mária dokonca zložila jedného zo sninských zápasníkov, ktorý má skoro 80 kilogramov. "Občas sa necháme vyprovokovať aj na diskotékach, ale nie často," pousmeje sa Mária.

Ako sme si preverili, obe Sninčanky sa na Majstrovstvách Slovenska juniorov cez víkend nenechali zahanbiť Mária sa vrátila so zlatom pri pretláčaní pravou aj ľavou rukou a Andrea vyhrala vo svojej váhovej kategórii na pravú. Ako unisono tvrdia, pretláčanie rukou je u nich rodinným športom, na ktorý ľahostajne hľadí hádam len ich mama. "Nuž, nie sme typy, ktoré by rady háčkovali alebo štrikovali a ona sa s tým akoby zmierila. Ale otec je rád a neraz si s nami meria sily. Dúfam, že sa neurazí, keď poviem, že je len otázkou času, kedy porazíme aj jeho," dodáva na záver Mária.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 917
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 084
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 781
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 013
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 920
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 808
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu