Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Domov na Podskalke miesto, kde je najväčšia detská izba na svete

Len pár kilometrov od Humenného v časti Podskalka už niekoľko rokov nachádza domov mnoho detí, ktorých rôzne osudy a okolnosti priviedli na tento

malý ostrov, kde dostanú odpoveď na všetky otázky. Žiaľ, jedna ostáva stále nezodpovedaná. Bežná otázka, v ktorej je schovaná radosť a nádej, ale keď na ňu dlho neprichádza odpoveď, vystrieda ju sklamanie. A tak po slovách "Kedy príde po mňa moja mama?," alebo "Kedy pôjdem aj ja domov?," nasleduje práca s deťmi, ktorej vychovávatelia a pedagógovia v Domove sociálnych služieb pre deti a mládež na Podskalke venujú maximálne úsilie. Ani tá však nedáva odpovede... Domov na okraji lesa sa stal miestom opustených detí, ktoré trpia rôznymi mentálnymi a telesnými poruchami. Osemdesiatjeden detí a 54 zamestnancov tu tvorí jednu veľkú rodinu, o ktorej ľudia "zvonku" takmer nič nevedia. Svet, kde detská samota a opustenosť našla pochopenie... Miesto, kde sa pedagógovia, vychovávatelia a rodičia radujú z malých úspechov, ktoré sú v každodennom živote pre nás zvonku obyčajnou samozrejmosťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ešte len prekročíte brány ústavu a už sa k vám prihrnie skupinka detí, na ktorých už na prvý pohľad vidieť, že sa im šťastena otočila chrbtom. Po chvíli zistíte, že ich výzor je len klam - maska, pod ktorou sa ukrýva nefalšovaná úprimnosť a jednoduchosť. Jemná duša, vyšľachtená postihnutím, ktoré im vzalo skoro všetko a nechalo len kúsok neznámej sily, ktorá dáva najavo svojmu okoliu, že aj tento život má zmysel. "Ak sa ma niekto pýta, čo je na týchto deťoch výnimočné a aký dar majú, keď bol k nim život taký krutý, neviem na to presne odpovedať. Zdraví ľudia tieto deti nepoznajú a keď vidia niekoho s takým postihnutím, ani si neuvedomujú, akou zložitou cestou to dieťa muselo prejsť, kým sa naučilo robiť bežné veci. Ich výnimočnosťou a zároveň úspechom sú malé kroky, ktoré si čiastočne osvojujú zo života zdravých ľudí," vysvetľuje riaditeľ domova Karol Fifik.

SkryťVypnúť reklamu

Humenský domov je jediný svojho druhu v Prešovskom kraji a na celom Slovensku je ich len päť. V areáli sa nachádza špeciálna materská škola, špeciálna základná škola a ústav. Deti sa tu delia podľa stupňa postihnutia a sú rozdelené do niekoľkých variantov, s ktorými učitelia zvlášť pracujú. Niektoré sem vodia rodičia každý deň, iné tu zostávajú na týždeň, na celý rok a ostatné sú tu... od narodenia až do osemnástich rokov. Tie posledné svojich rodičov videli len v predstavách a snoch a ich stretnutie s nimi sa odkladá každý deň na neurčito. Deň, v ktorom nastane vytúžený filmový happy end sa tu však väčšinou nekoná a keď, tak má skôr trpkú príchuť. "Najviac ma mrzí, že o deti s nariadenou ústavnou výchovou nemá drvivá väčšina rodičov vôbec záujem. Celé roky ich vôbec neprídu pozrieť a nejavia o ne záujem. Ozvú sa až vtedy, keď sú plnoletí a začnú poberať invalidný dôchodok. Potom ich začnú kvôli peniazom využívať. Je to nechutné," tvrdí riaditeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Neplatí to len u detí, ktoré sem dochádzajú do špeciálnej školy každý deň alebo na týždeň. Ich rodičia spolupracujú s domovom a snažia sa im spolu s pedagógmi čo najlepšie pomôcť prekonávať ich hendikep. V areáli domova je detské ihrisko, hojdačky, bazén a krásne prostredie v blízkosti lesa, v ktorom deti niekedy trávia voľné chvíle. Miestnosti, izby a chodby v škole pripomínajú jednu veľkú rozprávkovú krajinu, v ktorej dominuje pestrofarebný svet detských snov a fantázie. Steny v miestnostiach sú pomaľované kresbami a visia na nich obrázky, ktoré stvorili tunajšie deti.

Celé prostredie navodzuje pocit, že sa nachádzate v nekonečne veľkej detskej izbe - najväčšej na svete. Žije tu rodina, kde sú si rovné vo svojom osude deti na vozíku, s barlami a silným mentálnym postihnutím. Ich život - to nie je len uzavretý svet za stenami a plotom ústavu. Píbehy, v ktorých hlavní hrdinovia postupne putujú k zdanlivo ľahkým cieľom a želaniam, sa neodohrávajú v obmedzenom priestore. Práve naopak - častokrát vyrážajú na výlety po okolí, do ZOO či na rôzne výmenné pobyty s inými ústavmi.

Štvornohých priateľov si našli na neďalekom ranči ČIKO, kde voľne pobehuje niekoľko koňov, kôz a psíkov. "Na ranči cvičia s našimi chovancami hypoterapiu - deti si vytvorili kamarátsky vzťah ku koňom. Neraz tam idú, aj keď nemajú rehabilitáciu. Je to pre ne jeden z najvzrušujúcejších zážitkov dňa," prezradila jedna z vychovávateliek.

Veľmi aktívny je ich krúžok Krtkovčatá, ktorý spolupracuje s Centrom voľného času v Humennom. Deti v ňom aj napriek svojmu hendikepu našli možnosť sa realizovať a dokazujú to na rôznych vystúpeniach, kultúrnych podujatiach a benefičných koncertoch. Pripravujú divadelné predstavenia - zdravým ľuďom tak dávajú najavo, že aj tanec a pieseň v ich podaní búra bariéry, ktoré častokrát nevedomky medzi nás a ne staviame.

Okrem učiteľov a vychovávateľov je ich neodmysliteľným priateľom zdravotnícky personál, ktorý im pomáha čiastočne prekonávať telesnú vadu rôznymi cvikmi a rehabilitáciou. "Pozrite, čo už dokážem," teší sa chlapček, ktorý sa na špeciálnom cvičebnom stroji snaží rozcvičiť postihnutú nohu. V ďalšej miestnosti vám ukážu najobľúbenejšiu hračku, alebo vás zavedú do izby, ktorú si sami vyzdobili.

Keď pomalými krokmi a trošku zamyslený odchádzam z miesta, kde je aj splnenie tých najmenších cieľov dôvodom na oslavu, zmocní sa ma pocit, akú sú tie naše každodenné želania a sny častokrát malicherné. Z chvíľkového zamyslenia vás prebudí len jemný dotyk neznámeho dieťaťa, ktoré vám podáva ruku na rozlúčku a odprevádza vetou: "Príďte aj na budúce, budeme čakať."

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 419
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 061
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 750
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 994
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 265
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 987
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu