námestí pod obchodným domom Dargov, ktoré sa stalo dejiskom Dňa remesiel. Atrakcia, ktorá sem prilákala stovky zvedavcov, bola súčasťou Dní mesta, ktoré magistrát tento rok premiérovo zhustil do jedného týždňa. Ako je známe, Sečovce mali v histórii štatút mesta, v ktorom remeslo malo stále zlaté dno.
Najväčším lákadlom dňa boli dve desiatky ľudových umelcov, ktorí tu nielen ponúkali svoje výrobky, ale aj predvádzali ukážky svojej práce. „Bývala som v Košiciach, ale teraz som už vaša - žijem v Malých Ozorovciach," prezradila nám čipkárka, ktorú nepretržite obliehal dav deťúreniec, obdivujúcich jej šikovné ruky. Školáci sa nedali zahanbiť pri hrnčiarskom kruhu - za päť korún si na ňom pod odborným vedením hrnčiarky mohli vyskúšať vytočiť čokoľvek. „Za kruh si nesadli len deti, ale aj dospelí - hlina láka každého," podotkla. Fascinovane hľadeli zvedavci na ruky, pod ktorými sa rodil portrét náhodného zákazníka. „Som výtvarník a portréty ma vždy bavili. Pre Sečovčanov je to novinka - za polhodinu sú zvečnení. Nestíham maľovať," zasmial sa umelec.
Na nedostatok záujmu sa nemohla sťažovať ani tkáčka, umelecký rezbár, výrobca drevených hračiek, pernikárka, šperkár, vareškár, remenár či košikár. Čerešničkou na torte Dňa remesiel boli okrem skákacieho hradu, ktorý bol zadarmo, vystúpenia mažoretiek, tanečníkov, spevákov, dychovej hudby či detského súboru Pavička. Atmosféru nostalgického návratu do dávnej minulosti dokreslilo vystúpenie sninských šermiarov, ktorí na pozadí panorámy sečovského kostola predviedli svoje umenie a do svojho vystúpenia zakomponovali aj deti. Viac sa o Dni remesiel dozviete z reportáže, ktorú pripravujeme do prílohy Zemplín.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín