projekcii z ďalekohľadu mohli vidieť len nenápadnú čiernu bodku, pohybujúcu sa po bielej ploche, aj tak to bol zážitok. Čosi podobné totiž nikto z nás súčasníkov už neuvidí - úkaz sa zopakuje až v roku 2125.
"Opakuje sa 4-krát za 243 rokov v cykloch po ôsmich, potom po 125,5 roka, opäť po ôsmich a ešte raz po 105,5 roka. Naposledy ho ľudia mohli vidieť v roku 1882, aj to len z dvoch miest Zeme. Zopakuje sa aj v roku 2012, ale na Slovensku ho nebude možné pozorovať," uviedol pre KORZÁR odborný pracovník michalovskej hvezdárne RNDr. Zdeňek Komárek. Ako dodal, v Zemplíne ho včera bolo možné vidieť od 7:20 ráno do 13:20 popoludní s menšími prestávkami, keď Slnko zatienili oblaky. Zaujímavosťou je, že Slnko je 109-krát väčšie ako Venuša a v súčasnosti je štyrikrát ďalej ako planéta lásky. Pre ilustráciu na projekcii malo priemer 25 centimetrov a Venuša len 0,8.
Podľa RNDr. Komáreka nie je táto udalosť dnes až taká atraktívna ako kedysi. "V roku 1761 a 1769 bola - vtedy Lomonosov vďaka tomu objavil prstence Venuše," podotkol. V hvezdárni naposledy pozorovali prechod Merkúra cez Slnko 7. mája a 31.5. tu bolo možné vidieť aj čiastočné zatmenie Slnka. "Veľmi vzácne, lebo až 83 percent bolo v tme. Úplné možno pozorovať len raz za 360 rokov malo by nemu dôjsť až v roku 2135," povedal RNDr. Komárek. Do konca roka ešte bude možné vidieť zatmenie Mesiac termínom je 28. október.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín