parlamente. Zemplínčania totiž prvé voľby slovenských poslancov do Európskeho parlamentu odignorovali k urnám prišlo len 13,5 percenta oprávnených voličov.
Najvyššia účasť spomedzi šiestich zemplínskych okresov bola v Humenskom okrese (15,06%), potom nasledoval okres Sobrance (14,18%), Trebišov (14,16%), Medzilaborce (13,63%), Michalovce (13,18%) a najmenej ľudí prišlo voliť v okrese Snina iba 11,19%.
Nízka účasť sa podpísala pod skutočnosť, že neuspeli mimoparlamentné strany, v ktorých na zvoliteľných miestach figurovali aj viacerí Zemplínčania. Dvojkou na kandidátke HZD-ĽÚ bol Sninčan Vasiľ Pyteľ. Jeho strana v domácom okrese získala vyše 17 percent, v celoslovenskom poradí však dosiahla iba 1,69 percenta a sen o europarlamente sa rozplynul. "Osobne nie som sklamaný. Som však smutný z toho, že východniari nevyužili možnosť zvoliť si svojho zástupcu. Takáto možnosť sa bude opakovať najskôr o päť rokov," skonštatoval Vasiľ Pyteľ. Ako dodal, pod nízku účasť sa podpísala najmä vláda, ktorá v informačnej kampani úplne zlyhala.
Neuspeli ani Aktívne ženy, ktoré mali na kandidátke až tri Zemplínčanky. Získali iba 0,7 percenta hlasov. "Vedeli sme, že ideme do nerovného súboja s omnoho bohatšími a známejšími stranami. Výsledok je pre mňa sklamaním, aktívni ľudia rozhodli. Región nebude mať svojho europoslanca aj preto, že Zemplínčania zostali sedieť doma," skonštatovala pre KORZÁR líderka kandidátky Aktívnych žien Eva Bartošová. Dôvod nízkej účasti vidí v negatívnej kampani vládnych strán. "Vedeli, že majú slušné preferencie a vyhovovala im nízka účasť. Preto informačná kampaň na Slovensku takmer neexistovala, ľudia nevedeli, prečo ísť voliť," myslí si E. Bartošová.
Výsledky v troch obvodoch, na ktoré bol Zemplín vo voľbách rozdelený, boli diametrálne odlišné. V Trebišovskom obvode triumfovala podľa očakávania Strana maďarskej koalície, ktorá získala 32,6 percenta, druhý bol Smer s podporou 13,2 percenta a KDH s 10,9 percenta. Humenský obvod, pod ktorý patria aj okresy Snina a Medzilaborce, si podmanilo takisto tradične KDH (21,1%). Nasledoval ho Smer s 19,7 percentami a ĽS-HZDS, ktorú podporilo 16 percent voličov. V michalovskom volebnom obvode (patrí doň aj okres Sobrance) zas vyhral voľby Smer so ziskom 17,9 percenta hlasov. Nasledovala ho ĽSHZDS s podporou 16,2 percenta voličov, tretie skončilo KDH, ktorému odovzdalo hlas 15,4 percenta voličov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín