aklimatizačnej zvernice, v blízkosti poľských hraníc, vypustili 5 zubrov hrivnatých, ktorých pred niekoľkými dňami priviezli zo zoologockých záhrad v Holandsku, Taliansku a Švajčiarsku. Úspešne sa tak podarilo zavŕšiť niekoľkoročný projekt návratu zubra na južné svahy Karpát.
"Zubra v strednej Európe vyhubili ešte v stredoveku, posledného zubra na Slovensku vraj ulovil vo Vígľašských lesoch Matej Korvín. Na začiatku 20. storočia zostalo v Európe len asi tucet jedincov a postupne sa začali snahy o navrátenie zubra do voľnej prírody," vysvetlil zoológ Michal Adamec zo Štátnej ochrany prírody SR v Banskej Bystrici. Postupne sa podarilo vrátiť zubra do Karpát najmä v Poľsku, na Ukrajine a Rumunsku, kde ich v súčasnosti vo voľnej prírode žije niekoľko stoviek. Zopár jedincov príležitostne migruje na Slovensko, po niekoľkých mesiacoch sa však vracajú naspäť do Poľska. Ochranári spolu s holandskou Nadáciou na ochranu voľne žijúcich bylinožravcov (LHF), Štátnou ochranou prírody SR, Centrom ochrany prírody Banská Bystrica a Správou NP Poloniny sa preto pustili do projektu na návrat zubra do voľnej prírody.
"Zubrov sme v spolupráci s poľskými kolegami vyberali špeciálne, na základe analýzy genofondu za posledných 80 rokov tak, aby sa vyhovovali podmienkam života v Poloninách a aby sa zvýšila pravdepodobnosť napojenia na stádo zubrov, ktoré žijú v Bieszcadách, poľskej časti Východných Karpát," povedal pre KORZÁR riaditeľ NP Poloniny Jozef Repka. Spolu vybrali 5 zubrov 3 samice a 2 samcov, ktorých zo zoologických záhrad v západnej Európe minulý týždeň transportovali na Slovensko. Vybudovali pre nich dvojhektárovú aklimatizačnú oboru v lokalite bývalej obce Ruské, pri vodárenskej nádrži Starina. Po piatich aklimatizačných mesiacoch by mali byť na prelome októbra a novembra vypustené do voľnej prírody.
"Šance, že zubry sa v Poloninách naozaj udržia je asi 80 percentná," doplnil riaditeľ NP Poloniny. V päťčlennej čriede je jedna dospelá 12-ročná samica, zvyšné zvieratá nie sú ešte schopné rozmnožovania. Keďže z Poľska migrujú do Polonín dospelé samce je predpoklad, že v budúcnosti dôjde k rozšíreniu čriedy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín