našich predkoch," povedal pre Korzár starosta obce Modrá nad Cirochou Štefan Miko. Mal to priblížiť aj III. ročník Hornozemplínskeho sotáckeho festivalu, ktorého organizátorom bol obecný úrad. A naozaj sa tak aj stalo, pretože počas celého dňa, ale aj noci sme počuli miestnych občanov i hostí z okolitých dedín hovoriť sotáckym nárečím.
Festival sa začal svätou omšou v miestnom kostole a pokračoval sprievodom po dedine, kde starosta obce vezúci sa na koči ponúkal občanov občerstvením a pozýval ich na ďalší program, ktorý popoludní pokračoval na futbalovom ihrisku kultúrnym programom. Úvod patril vystúpeniu žiakov materskej a základnej školy, súboru Voniarka a speváckemu duu Harakaľová-Kapuscinská, ktorých na harmonike sprevádzal Viliam Kurej. Potom sa divákom na preplnenom amfiteátri predstavil folklórny súbor Kudzeľ zo susedného Dlhého nad Cirochou, tanečno-spevácky súbor Chemlon, mužská spevácka skupina Hačure, štvorica spevákov zo Sniny a záver patril súboru zo Zamaguria, konkrétne z obce Kolačkov z okresu Stará Ľubovňa, ktorý sa predstavil hlavne goralskými piesňami. Vystupovať mal tiež súbor Modra z rovnomennej obce na Morave, s ktorou má Modrá nad Cirochou nadviazané družobné styky. Ten sa však na festivale nezúčastnil pre záplavy v regióne na Morave.
Večer sa účastníci festivalu presťahovali do kultúrneho domu, kde sa začala tanečná zábava a pokračovala až do ranných hodín, čím sa potvrdilo, že Modrania sa v nedeľu zabávali naozaj od rána do rána. "Škoda len, že nám chýbali priatelia z Moravy, ale tešíme sa na nich o rok," povedal starosta obce na záver nášho stretnutia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín