na poslednom mestskom zastupiteľstve riaditeľka tunajšej Regionálnej nemocnice s poliklinikou Irena Remáčová. Ako sme už v našom denníku písali, sobranská nemocnica vlani v januári prešla pod mesto a po sérii racionalizačných opatrení sa borí s vážnymi problémami. V súčasnosti už síce netvorí nové dlhy, ale ku dnu ju tlačia staré. Jedinú cestu na ich urýchlené sanovanie, ktoré jej umožní sa vyhnúť exekúcii, vidí v predaji polikliniky.
Nemocnica sa ešte vlani zadlžovala 800-tisíc až miliónom korún mesačne a keďže ani po rôznych racionalizáciách a reštrikciách nedokázala ich tvorbu zastaviť, v septembri výrazne redukovala počet zamestnancov. "Prepustili sme 55 ľudí, zostalo nám len 73 zamestnancov, ktorým sme kumulovali funkcie a úväzky. V súčasnosti u nás fungujú štyri oddelenia. Je tu interné akútne s 25 lôžkami a časť oddelenia dlhodobo chorých ( ODCH)sme reštrukturalizovali na doliečovacie s 15 a oddelenie paliatívnej starostlivosti s 10 posteľami. V ODCH, určenému pre starostlivosť o pacientov po mozgovo cievnych príhodách, zostalo 25 lôžok," uviedla pre KORZÁR Irena Remáčová.
Ako dodala, dobrou správou je, že nemocnica napriek problémom zostane v budúcej optimalizovanej sieti zdravotníckych zariadení, ktorý vypracovalo ministerstvo zdravotníctva. ODCH sa stane centrom liečby pre Prešovský aj Košický kraj, na čo má aj prísľub na dostatočnú objednávku zo strany zdravotných poisťovní. "Naším cieľom je zachovať v Sobranciach poskytovanie bazálneho rozsahu zdravotníckej starostlivosti a vytvoriť tu akési centrum urgentnej medicíny s výhľadom zriadenia gynekologického a detského stacionára. U nás pacientov zastabilizujeme a v prípade potreby pošleme do okolitých nemocníc," vysvetlila riaditeľka.
Najťažším orieškom, ktorý vedenie nemocnice aj mestskí poslanci musia čo najskôr vyriešiť, sú však staré dlhy, ktoré predstavujú 18 miliónov korún. V pomere k pohľadávkam, čo sú len asi 2 milióny korún ide o veľký nesúlad. Jedinú šancu na ich sanovanie vidí riaditeľka v predaji poliklinickej časti nemocnice, ktorú v súčasnosti nepotrebuje a prenajíma ju privátnym lekárom. "Zákon, ktorý umožní exekuovať majetok nemocníc začne platiť už v januári 2005, takže máme málo času. Je síce pravdou, že ministerstvo zdravotníctva deklaruje, že za nás oddĺži penále voči odvodovým fondom a Sociálnej poisťovni, čo je v našom prípade asi 10 miliónov korún, ale sanovanie istiny, čiže samotných dlhov, je na nás," upozornila poslancov.
Ako je známe, o kúpu polikliniky prejavili záujem lekári, ale ich ponuka odpredaja za korunu je pre nemocnicu aj mesto neakceptovateľná. Podľa Ireny Remáčovej odborníci jej cenu odhadujú na osem miliónov korún. Do dvoch týždňov sa majú konať ďalšie rokovania s nimi na túto tému a pokiaľ obe strany nedospejú ku konsenzu, mesto polikliniku predá vo verejnej súťaži.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín