nádržiach každoročne odhalia desiatky čiernych rybárov, ktorí vedome porušujú zákon. Mnohí pre jedinú ulovenú rybu dokonca skončia vo väzení. Tvrdý a nekompromisný boj zo strany štátu voči pytliakom vyúsťuje niekedy do extrémnych situácii. Pytliaci zo strachu pred tvrdým postihom, väzením niekedy napadnú aj členov rybárskej stráže, alebo z miesta činu utečú.
V minulom roku odhalila rybárska stráž v súčinnosti s políciou v michalovskom okrese 35 prípadov pytliactva. V štyroch prípadoch skončili pytliaci dokonca za mrežami a ďalší s podmienečným trestom na dobu dvoch rokov. Do polovice tohto roka už evidujú štrnásť prípadov. "Pytliactvo formou peňažných pokút prakticky už vôbec neriešime. Všetko sa rieši v trestnoprávnej rovine. Tí čo nedovolene chytili čo i len jednu rybu a mali už podmienku, skončia vo väzení na dobu troch až šiestich mesiacov. Tí ktorí v minulosti neporušili zákon skončia s podmienkou a pri druhom akomkoľvek trestnom čine, ktorý spáchajú v priebehu podmienky, tiež skončia vo väzení," tvrdí tajomník miestnej organizácie rybárskeho zväzu SR Anton Rudáš. V niekoľkých prípadov, kde sa škoda vyšplhala aj na 14-tisíc korún sú páchatelia neznámy. "Niekto pytliakov vyruší, oni utečú a väčšie množstvo rýb nechajú jednoducho vo vreci na brehu," tvrdí Rudáš.
Pri každom zásahu stráže asistuje polícia. "Mnohých členov hliadky pytliaci napadnú a snažia sa újsť. Vulgárne a agresívne správanie je bežné, keď im oznámime čo im za pytliactvo hrozí. Nejde pritom o žiadnych náhodilých rybárov, ktorí nepoznajú zákon a chytali neúmyselne nedovoleným spôsobom," konštatuje tajomník Rudáš. Podľa neho sú niektorí pytliaci veľmi dobre organizovaní a snažia sa tvrdým postihom vyhnúť. "Posielajú kradnúť neplnoleté deti, ktoré naučia ako nedovoleným spôsobom chytať ryby," vysvetľuje Rudáš.
Medzi najčastejšie nedovolené spôsoby lovu rýb patrí lovenie na veľké čerence, kombajn (viac háčikov na jednom vlasci), lov na tri udice a niekedy aj pomocou rozbušiek. Okrem nedovoleného spôsobu lovu rýb mnohí porušujú zákon aj tým, že chytajú ryby, keď sa neresia, alebo v čase keď je daný druh ryby zakázané loviť. Po tvrdšom zákone, klesol síce počet pytliakov, ale v radoch rómskeho etnika sa toho veľa nezmenilo. Najviac pytliakov je práve z obcí Budkovce a Pavlovce nad Uhom. Najčastejším a najvyhľadávanejším úsekom, kde sa pytliači je výpustný kanál zo Šíravy a Laborec.
Pred niekoľkými týždňami na pytliactvo doplatili aj maďarskí rybári, ktorí lovili bez povolenia. Podľa rybárskeho zväzu sú prípady pytliactva turistov zo zahraničia ojedinelé. "Najčastejším priestupkom je, že nemajú povolenie. Trošku sa to toleruje a je im vydané na mieste, pretože u nás chýba ešte lepšia informovanosť, kde si môžu kúpiť povolenie," konštatuje Rudáš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín