nedávnej vernisáži výstavy v Mestskom kultúrnom stredisku v Humennom autor vystavených fotografií, mladý a talentovaný Humenčan Radoslav Vajda. Pred rokom tu prezentoval fotografie pochádzajúce z ciest po Ázii, tentokrát mu učarovala krása, história a zaujímavosti Aljašky. Fotografie, ktoré sa mu na druhom konci sveta podarilo urobiť dokumentujú prírodnú scenériu, pestrosť druhového zastúpenia fauny a flóry, nechýba pôvodná architektúra miest s drevenými domami na pilieroch, ľudia v rázovitých krojoch, zvečnení sú nemí svedkovia zlatej horúčky.
Radoslav chcel totiž zachytiť nielen neopakovateľnosť prírody, ale aj bohatstvo histórie i súčasnosti krajiny. Na Aljašku sa ale nedostal len tak hocijako, ale za odmenu. "Pracujem na výletnej lodi a jedného dňa sa stala malému dievčatku nehoda. Nešťastne sa pošmyklo na schodoch do bazénu, vyzeralo to nepekne, bol som blízko, ošetril som ho a zo 16. poschodia lode som ho preniesol do zdravotníckeho strediska. Za túto rýchlu pomoc, ale aj za to, že bol zamestnávateľ s mojou prácou spokojný, mohol som si vybrať výlet. Rozhodol som sa pre Klondike. Verte mi, stálo to za to. Som presvedčený, že najväčším dôkazom toho sú fotografie, hoci sú len zlomkom z nepreberného množstva námetov, ktoré táto nádherná krajina ponúka. Vari najviac mi učarovala architektúra starých uličiek zachovalých v pôvodnom štýle z čias, kedy sem prichádzali zlatokopovia. V okamihu sa prenesiete späť o storočie do minulosti. Je to úchvatné."
Rado rád fotografoval obyvateľov Aljašky, z ktorých takmer 16 percent sú pôvodní obyvatelia Eskimáci, Aleuťania a Indiáni. "Odpozoroval som, že tunajší ľudia sú odkázaní len a len na seba, preto sú iní, úprimnejší, otvorenejší, ochotní pomôcť a poradiť," dodáva fotograf.
"Zaujímavé bolo pre mňa nafotiť aj spôsob dopravy, pretože mnoho sídel je dostupných len loďou, alebo lietadlom, samozrejme som nemohol vynechať tradičný dopravný prostriedok v severných oblastiach psí záprah. Pôsobivý je významný rybársky prístav Seward, ktorý je zároveň konečnou stanicou rovnomennej diaľnice," oduševnene opisuje Rado.
Veľká zem, ako sa Aljaška v preklade nazýva je v rámci osídlenia zaujímavá tým, že väčšina miest je situovaná pri brehoch veľkých riek a hustota zaľudnenia predstavuje len 0,4 obyvateľa na km2, najmenej v USA.
"Symbiózu človeka a drsnej, ale nádhernej krajiny som sa snažil fotoaparátom zapamätať hádam navždy," dodáva presvedčivo mladý cestovateľ. "Takmer až neuveriteľné sú historické stavby, napríklad Ruská biskupská rezidencia z roku 1842 najstaršia murovaná stavba Aljašky v hlavnom meste za panovania Ruska, centrum takzvanej Ruskej Ameriky Sitka. Svoje čaro má najsevernejšie ležiace sídlo spojených štátov, veľká osada eskimáckej komunity 550 km za polárnym kruhom, kde slnko nezapadá 82 dní v roku Barrow, ale aj historické mesto z éry zlatej horúčky, ktorým prešlo viac ako 20 tisíc zlatokopov Skagway. Aspoň maličký kúsoček z týchto miest som si priniesol do centra horného Zemplína rodného Humenného na fotografiách a samozrejme v celoživotných spomienkach," vyznáva sa sympatický mladík.
Radoslav Vajda sa fotografii venuje systematicky viac ako štyri roky, práca v zahraničí mu umožňuje spoznávať rôzne krajiny, vnímať krásu sveta, ktorý nás obklopuje. Má citlivé oko a schopnosť vystihnúť jedinečnosť okamihu, svojou tvorbou inklinuje skôr k reportážnemu štýlu, ale nie je mu cudzie ani výtvarné poňatie krajiny. Je vyznávačom čistej, klasickej fotografie s vyvinutý vnemom pre detail. "Čerstvo nafotené mám aj Mexiko a chystám sa ho spoločne s priateľom Milanom Ostatníkom, ktorý mi pomáhal aj pri realizácii Aljašky spracovať do ucelenej výstavnej kolekcie, ktorú chcem predstaviť ešte v tomto roku," uzatvára.
Autor: Gabriela CHOMOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín