okružnú pílu, notebook, dva satelitné dekodéry atď. Majiteľovi domu spôsobil škodu viac ako 200-tisíc korún." Podobné správy sa v posledných týždňoch objavujú čoraz častejšie. Dovolenky a prázdniny totiž nie sú len obdobím oddychu, ale aj časom, ktorý je doslovne rajom pre zlodejov. Ak sa po návrate chcete vyhnúť šoku v podobe vyrabovaného bytu, mali by ste pre to niečo urobiť.
Ako sa pre KORZÁR vyjadrila košická krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová, s nástupom dovoleniek každoročne stúpa aj počet vlámačiek do súkromných domov a bytov a tento rituál sa každý rok opakuje. "Jediný spôsob ako tomu zabrániť, je opatrnosť. Stiahnuté rolety a žalúzie v celom byte či preplnená poštová schránka sú ideálnym signálom pre zlodejom, že dom je prázdny," skonštatovala. Zlodeji najčastejšie využívajú nedostatočné zabezpečenie dverí a okien. Ideálne je zaobstarať si bezpečnostné dvere alebo aspoň tie klasické doplniť bezpečnostným kovaním. Menej zručných zlodejov zastaví aj bezpečnostná vložka s certifikátom, ktorá sa nedá odvŕtať ani vypichnúť planžetou či prídavný horný zámok.
Odporúčania Jany Demjanovičovej doplnila jej prešovská kolegyňa Magdaléna Fečová. "Podľa našich skúseností v čase dovoleniek si zlodeji neraz vyhliadnu nielen byty, kde sa nikto dlho nezdržuje, ale tie, ktoré ostávajú bez obyvateľov do neskorých večerných hodín aj v bežných pracovných dňoch. Z časového pohľadu je najviac krádeží vlámaním páchaných v noci, počas rôznych sviatkov, víkendových dní, v sezóne dovoleniek je to aj cez deň," podotkla. V rámci prevencie by sa dovolenkári nemali vystatovať svojimi majetkovými pomermi a pokiaľ je to možné, nemali by o odchode na dovolenku dopredu hovoriť ani svojim známym.
"Osvedčilo sa uschovanie cenných vecí a dokladov do bezpečnostnej schránky alebo domáceho trezoru. Dobré je urobiť si zoznam a fotodokumentáciu všetkých cenností - tieto informácie pomôžu polícii v pátraní a poisťovniam pri likvidácii poistnej udalosti," vysvetlila M. Fečová. Úplnou samozrejmosťou by malo byť skontrolovanie okien, dverí atď. Ak nechcete zlodejom uľahčiť prácu, mali by ste odložiť rebríky a iné nástroje, ktoré by mohli pri vlámaní použiť. Pozor na odkladanie kľúčov od bytu do kvetináčov alebo pod rohožku - tam sa zlodej určite pozrie najskôr. Na telefonickom záznamníku určite nenechávajte odkazy typu: " Nájdete nás po dovolenke, resp. večer po ôsmej..." Dlhoprstí sa často telefonicky presvedčia, či je "čistý vzduch". Ak môžete, vytvorte zdanie, že niekto v byte stále je existujú elektronické spínacie zariadenia, ktoré podľa nastavenia rozsvietia svetlá, zapnú rádio či televízor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín