visí stále priveľa otáznikov. Na stavbe s plánovaným rozpočtom 40 miliónov korún, ktorú mal financovať štát, stavbári naposledy robili v roku 2002. Háčik je v tom, že presne rovnakú sumu už na nej nemocnica preinvestovala a budova je stále nedokončená. Ako sa pre KORZÁR vyjadrila riaditeľka RNsP Irena Remáčová, na jej sprevádzkovanie chýba asi 20 percent prostriedkov.
Budovu začali stavať ako budúce centrum urgentnej medicíny pre celý sobranský okres s tým, že v starej časti nemocnice bude len oddelenie dlhodobo chorých po mozgovo-cievnych príhodách s celoslovenskou pôsobnosťou. Pôvodné plány ministerstvo časom korigovalo a v roku 2002 poslalo na budovu posledné peniaze s tým, že stavby drahšie ako 40 miliónov korún už podporovať nebude. "Vzhľadom na zvyšujúce sa ceny sa jej rozpočet medzičasom zvýšil na asi 53 miliónov korún. Je takmer dokončená, ale nemôže slúžiť svojmu účelu. Keďže nemocnica od roku 2003 patrí mestu Sobrance, hľadali sme rôzne spôsoby, ako ju dofinancovať. Najschodnejším riešením bude skúsiť získať peniaze z Európskej únie," vysvetlila riaditeľka.
Ako dodala, mesto a vedenie nemocnice v tomto kontexte reagovali na ponuku občianskeho združenia ASPIRE 2022, ktoré sa zaoberá vypracúvaním projektov pre aktuálne grantové schémy štrukturálnych fondov EÚ. "Po rokovaniach sme so združením podpísali zmluvu o vypracovaní projektu, ktorú sme podpísali 2. júna. Koncom mesiaca sa ňou zaoberali aj mestskí poslanci, keďže bolo potrebné schváliť financie za vypracovanie projektu. Bude nás to stáť 158-tisíc korún s tým, že musí byť hotový do 90 dní od podpisu zmluvy," podotkla I. Remáčová.
Práve dokončenie budovy umožní premenu regionálnej nemocnice na moderné zariadenie 3. tisícročia. Oddelenie dlhodobo chorých sa má stať centrom liečby pacientov po mozgovo-cievnych príhodách pre Prešovský aj Košický kraj. "V novej budove zase bude centrum urgentnej medicíny, kde sa budú riešiť všetky akútne stavy. U nás pacientov zastabilizujeme a v prípade potreby pošleme do okolitých nemocníc. Našou ambíciou je zriadiť v nej aj gynekologický a detský stacionár, keďže príslušné oddelenia sme kvôli neefektívnosti museli v minulosti zrušiť," podotkla riaditeľka.
Poslednou časťou komplexu zdravotníckej starostlivosti, ktorú plánuje vedenie nemocnice stiahnuť do spoločného areálu, je ambulantná zložka. Ambulancie lekárov sú totiž roztrúsené po celom meste. "Po dobudovaní centra ich chceme presťahovať do areálu, aby pacienti všetky vyšetrenia, resp. ošetrenie mohli absolvovať na jednom mieste," dodala na záver Irena Remáčová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín