odstavia dodávky pitnej vody, je od 1. júla tvrdou realitou. Obyvatelia si vodu nosia vo vedrách a naberajú si ju z troch výpustov, rozmiestnených na rôznych miestach osady. Samospráva zvolila tento radikálny rez kvôli enormným dlhom za vodu, ktoré v osade vznikali dlhé roky. Rádovo išlo o dva milióny korún ročne!
Obyvatelia osady vodu nielen brali a neplatili za ňu, ale naviac ňou mrhali. Pri zbežných kontrolách pracovníkov mesta tiekla dolu kanálom a nejedna rodina ju používala aj ako chladničku. "Schodným riešením sa ukázala inštalácia výpustov, umiestnených na odberných miestach. Keďže u nás nič podobné nikto nevyrába, doviezli sme ich z Maďarska, kde majú s podobným riešením dobré skúsenosti," vysvetlil referent na magistráte, zaoberajúci sa rómskou problematikou Vladimír Kočiš. Podľa jeho slov ide o zariadenie, ktoré umožní automatickú reguláciu toku vody a v porovnaní s obrovskými stratami ide o minimálnu investíciu - jeden výpust stojí 10-15-tisíc korún. Podľa predbežných prepočtov to zníži tvorbu dlhov na polovicu.
"Reakcie boli rôzne, ľudia sa najskôr hnevali a nadávali, lebo si uvedomili, ako často vodu denno-denne používajú. Musia si ju voziť na pitie, umývanie riadov, umývanie tela aj pranie, takže viacpočetné rodiny musia k výpustu desiatky krát denne," vysvetlil jediný rómsky poslanec mestského zastupiteľstva Koloman Demeter. Jeho slová dokazujú aj vyjadrenia žien, ktoré sú najčastejšie pri výpustoch. "Ako mám kúpať deti, ako mám umyť riad, ako navariť? Behám ku výpustu každých desať minút, ale vody mi nikdy nestačí. Je to otrasné, neviem si predstaviť, že toto bude pokračovať aj v zime," podotkla jedna z nich.
Práve vďaka týmto obavám sú podľa zástupcov mesta obyvatelia osady prístupnejší diskusii o platení aspoň minimálnych čiastok za vodu. "Naše argumenty a hlavne tvrdá realita výpustov zabrali - rozhodli sa platiť aspoň minimálne čiastky. Už niekoľko dní podpisujú obyvatelia osady zmluvy o tom, že mesto bude osobitným príjemcom dávok za vodu - niektorí platia 300, iní 500 korún," vysvetlil zaujímavú proitreakciu Vladimír Kočiš. Zároveň potvrdil, že napriek obavám z poškodzovania výpustov, ktoré sú z kovu, k ich poškodeniu zatiaľ nedošlo. "Pokiaľ budú platiť ako sľúbili, vodári sú ochotní o tri mesiace vodu znovu zapojiť," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín