a potravinovej správy (RvaPS) v Michalovciach sú šíravské ryby natoľko nakazené nebezpečnými karcinogénnymi polychlorovanými byfenylmi (PCB) látkami, že ich konzumácia bude možná až po tisíc rokoch. Presne toľko totiž potrvá, kým sa tieto nebezpečné látky v rybách rozpadnú. Od minulého roku v tomto kontexte trvá absolútny zákaz konzumácie ulovených rýb zo Zemplínskej šíravy.
Ako je známe, kvôli dlhodobému vypúšťaniu chemického odpadu do Laborca z chemických závodov v Zemplíne ,dosahuje obsah PCB látok v rybách šokujúce číslo. "Optimálna hranica PCB látok v tele rýb je 0,2mg na kilogram tuku, v rybách zo Zemplínskej šíravy je to 500 až tisícnásobok tohto limitu," povedal riaditeľ RVaPS v Michalovciach Jozef Hajduk. PCB látky sú pre človeka veľmi nebezpečné, lebo v ľudskom organizme spôsobujú karcinogénne ochorenia. Čas, kedy sa tieto látky z rýb vyparia, je však v nedohľadne. "Polčas druha rozpadu PCB látok je tisíc rokov, takže za ten čas sa ryby zo šíravy nesmú v žiadnom prípade konzumovať," doplnil Hajduk. Rybársky zväz SR preto od minulého roku zaviedol špeciálny režim s názvom Chyť a pusť, podľa ktorého sa majú pri "slovenskom mori" riadiť.
"Každý rybár musí úlovok pustiť do vody. Nesmie ho zobrať z rybačky, ani ju držať v sieti vo vode na mieste, kde chytá. S úlovkom sa môže maximálne odfotiť," povedal tajomník miestnej rybárskej organizácie Anton Rudáš. Minulý rok brala rybárska stráž na rybárov, ktorí lovili napadnuté úlovky ešte ohľad a priestupky riešila iba dohovorom. "Niektorí vtedy ešte o novom režime nevedeli, tak sme boli miernejší. Tento rok už rieši priestupky disciplinárna komisia a rybárska stráž už vykonáva aj pravidelné nočné hliadky," dodal Rudáš. Nepoprel, že niektorí rybári na riziko vzniku rakoviny kašlú, prísne varovania veterinárov berú na ľahkú váhu a ulovené ryby si berú domov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín