Cesta za poznaním nedávnej minulosti
Obec Osadné sa nachádza asi 20 km severne od Sniny v Humenskom okrese, v chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty. Aj keď v celom kraji prevažuje nezamestnanosť a chudoba občanov, prostredie obce je udržiavané v čistote a poriadku. Jej okolitá príroda je očarujúca. Obci, ako takmer každej inej v tomto regióne, dominuje chrám pravoslávnej cirkvi. Pri prekročení vchodových dverí do pobožnej miestnosti chrámu služieb sa zatají dych aj ateistovi. Ovládne ho pokora a skromnosť, ale súčasne aj obdiv. Áno, obdiv, veď vybudovať a udržiavať takúto vnútornú nádheru musí byť dielom ľudskej zanietenosti, starostlivosti, umu i práce.
Nás však do tohto okresu, obce i chrámu prilákala iná záležitosť. A tou bola znalosť histórie a prebiehajúcich bojov za obdobie 1. Svetovej vojny v tomto horskom prostredí, ale hlavne to, že v krypte pod kostolom sa nachádza hrobka vyše 1.000 padlých bojovníkov z oboch proti sebe bojujúcich strán, pozbieraných z okolia a sústredených práve v tomto mieste. Ľudské kosti a lebky sa nachádzajú dnes už v ohraničenom priestore a sú voľne prístupné ľudskému zraku. V súčasnom období sa dokončujú rekonštrukčné práce za finančnej podpory veľvyslanectva Ruska. Otvorenie a sprístupnenie pre verejnosť sa uskutoční začiatkom mesiaca september. Na obnovenej tabuli umiestnenej na stene pivnice je zachovaný pôvodný nápis v češtine s totožným obsahom aj v ruštine.
"Zde pánu odpočíva 1025 vojínu padlých ve světové válce 1914-1915, známych posle jmen 23 a neznámych 1002. Čest budiž jejich památce."
Bolo samozrejmé, že k vstupu do chrámu aj do krypty sme museli dostať povolenie. Dostali sme ho aj s osobným sprievodom a priateľským slovom. Slovom nie iba kňaza, ale aj odborného historika. A od neho pána Mgr. Igora Slepcova - sme sa dozvedeli, že v počtoch padlých a tam uložených nastali zmeny. Boli dodatočné nájdené a premiestnené z okolitých obcí. Nastali aj zmeny v počtoch identifikovaných, overených v archívoch obce Palín a ďalších. Tento stav sa zvýšil z pôvodných 23 na dnes už podľa zoznamu 64 známych vojakov. A tak môžeme čítať mená padlých, ale aj ich rodiská: Klatovy, Strakonice, Brno, Šluknov, Krásna Hôrka, ale aj ruské mená a obce. Pánovi Igorovi Slepcovik sme pri rozlúčke vyjadrili poďakovanie, ale aj obdiv za jeho znalosti histórie bojov v tomto regióne, ale hlavne za osobnú aktivitu pri odkrývaní bielych miest v našej histórii. Veď my prítomní sme boli dôstojníkmi z povolania a ako členovia Organizácie rehabilitovaných vojakov z Michaloviec sme prišli vzdať česť pamiatke padlých.
Miroslav Krejčírik
Foto: Na fotografii dôstojníci vo výslužbe: Ing. Daniel Sidor, PhDr. Miroslav Krejčirik, Jozef Lang a Emil Vlašin.
Autor: HUMENNÉ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín