kg získal titul majstra republiky v kulturistike a vystúpil na stupeň najvyšší. Denná drina priniesla svoje ovocie, po dvoch rokoch sa vyšplhal na špičku medzi najlepších.
"Chodil som do druhého ročníka priemyslovky v Košiciach, keď som bol postavený pred dôležitú otázku: pokračovať a nadviazať na kapušianske stolnotenisové výsledky, alebo stolný tenis vymeniť za posilňovacie cvičenia. Vďaka Arpádovi Mesterovi som sa rozhodol pre kulturistiku. Týchto športovcov som obdivoval už ako chalan, aj ja som chcel vyzerať tak, ako oni," priznáva skromne mladý muž z Oborína.
Venovať sa intenzívne kulturistike začal teda ako sedemnásťročný a v devätnástich je už na výslní: na májových majstrovstvách Slovenska v Trenčíne sa stal majstrom republiky. Jeho materským klubom je AM Sport Košice, v ktorom sa súťažne pripravujú štyria juniori a tri fitnesky. Denne sa boria s tonami, pričom na pľaci nechávajú kubíky potu, aby dosiahli svoj vytýčený cieľ. Ich príkladom je tréner, ktorého cieľavedomý prístup, disciplinovanosť, ctižiadostivosť dopuje aj zverencov. Príprava na preteky zvyčajne trvá päť mesiacov, kedy denne trénujú dvojfázovo hodinu až hodinu a pol. Je to tvrdá drina, ktorú nevydrží každý smrteľník.
"Aby ľudské telo dosiahlo požadované parametre a symetriu, vyžaduje to tvrdú makačku. Veľmi dôležitý je stravovací režim: v ňom dôležitú úlohu zohráva presnosť, kvalita a zostava stravy, ktorá nie je veľmi pestrá," pokračoval Jožko.
Raňajkuje ráno o šiestej, potom takto pokračuje celý deň v trojhodinových intervaloch, celkove šesťkrát. Stále je to isté: kuracie prsia a trocha ryže, to všetko v uvarenom stave, bez soli a korenia. Prípadne si to spestrí nejakým tým vaječným bielkom. "Denné dávky si pripravím do kelímkov, a keď príde čas na jedenie, stravu skonzumujem studenú tam, kde sa práve nachádzam," opisuje svoj denný režim.
Denne zje asi kilogram kuracích pŕs, čo mesačne stojí cez päťtisíc korún. Ako sa priznáva, najchutnejšia strava to nie je. "Vynahradím si to po pretekoch, kedy už zjem aj trocha bravčoviny, avšak takáto pauza nie je veľmi dlhá, lebo sa vždy pripravujeme na nejaké preteky. To je iba čas na regeneráciu organizmu," dodáva šampión. S napchávaním to teda nepreháňa ani vtedy, lebo vie, že o to tvrdšie bude musieť trénovať, aby zhodil prebytočné kilá a dosiahol znova pretekársku váhu. Z tekutín pije iba minerálnu vodu.
Po dobrých výsledkoch sa automaticky naskytá otázka, čo ďalej? Šampión taktizuje: "S trénerom Mesterom sme sa dohodli, že nakoľko potrebujem regeneráciu, na tohoročné majstrovstvá sveta, ktoré sa konajú v októbri v Opave, nemal by som dostatok času na primeranú prípravu, preto na ne nepôjdem." Od januára 2005 však začne cvičiť na plné obrátky, aby bol na budúcoročné majstrovstvá sveta dôkladne pripravený.
"Nie som za to, aby na preteky išli súťažiaci iba do počtu. Tam sa majú prezentovať a dosiahnuť primerané výsledky, na čo Jožko má predpoklady. Už teraz by obstál medzi mužmi," predniesol svoju trénersku filozofiu Arpád Mester. Zrejme má majster pravdu, veď v jeho dielni počas uplynulých rokov vyrástlo nemálo známych kulturistických tvárí.
Autor: Ladislav VARGA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín