KORZÁR potvrdil predseda a hovorca združenia právnických osôb Priemyselný park Snina Ing. Svätoslav Husťák, na svete je už signované memorandum s prvým investorom.
"Myšlienka vznikla na pôde Vihorlatu, ktorému pri reštrukturalizácii výroby zostali prázdne haly a voľné pozemky, ktoré sa preň stali dubióznym majetkom. Hľadali sme možnosť, ako ho využiť - ako ideálne sa ukázalo vytvoriť tu priemyselný park. Ešte vlani v máji sme začali rokovať s vedením Prešovského samosprávneho kraja, ktorému sa myšlienka zapáčila a zakomponoval ju do rozvojového plánu kraja. Leitmotívom projektu priemyselného parku je totiž rozvoj zamestnanosti, ktorá môže pomôcť rozvoju regiónu Sninska, ktorý je vo všeobecnosti vnímaný ako zaostalý," vysvetlil.
Keďže iniciátori vzniku priemyselného parku mali ambície vybudovať ho vďaka kofinancovaniu samosprávy, štátu a Európskej únie, narazili na bariéru príjemcom prostriedkov nemôže byť podnikateľský subjekt, ale len samospráva, resp. združenie právnických osôb. "Celkom logicky sme sa rozhodli pre druhú alternatívu, a tak vzniklo združenie Priemyselný park Snina, v ktorom figuruje mesto Snina a Prešovský samosprávny kraj. Oficiálne síce bolo zaregistrované až 9. júla 2004, ale aktivity, smerujúce ku konkretizácii projektu parku a hľadaniu potenciálnych investorov, ktorí by doň prišli, prebiehali paralelne s jeho kreovaním," podotkol Ing. Husťák.
Podľa projektu bude mať park rozlohu asi 10 hektárov, na ktorých popri dnes už existujúcich výrobných halách vyrastie 14 nových a servisné centrum. Predbežný rozpočet na jeho vybudovanie predstavuje 6,47 milióna Eur, čo je asi 210 miliónov korún. Združenie ráta s príchodom asi 10 menších investorov, ktorí by tu mali celkovo zamestnať 700-900 ľudí. Ako podotkol Ing. Husťák, na ambície Sninčanov pozitívne reagovalo ministerstvo hospodárstva, ktoré dalo parku predbežný prísľub podpory. Počas uplynulých mesiacov združenie vďaka vlastným kontaktom, agentúre SARIO či Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore rokovalo s mnohými potenciálnymi investormi. Podľa Ing. Husťáka sa orientovalo na drevospracujúce firmy, keďže v regióne je dostatok suroviny aj pracovných síl, schopných rekvalifikácie.
"Musím prízvukovať, že pri vyjednávaní podmienok príchodu investorov akcentujeme, aby budúce platy tunajších ľudí nekopírovali minimálnu mzdu, ale aspoň sa približovali štandardu platov v EÚ. Naviac, rokujeme hlavne s firmami, ktorých zameranie nekoliduje so záujmami domácich firiem, ktoré sú tu už etablované a zahraničné firmy by mohli spôsobiť ich krach," podotkol predseda združenia. Potvrdil, že prvá lastovička je už na svete rokovania s dánskou firmou GANSO MOBLER, ktorá vyrába nábytok pre obchodnú sieť IKEA, sú už uzavreté. "Memorandum sme podpísali 23. júna a ich podnikateľský zámer ráta s výrobou troch druhov stolíkov, ktoré budú zo Sniny odchádzať vo finálnej podobe. Ešte do konca roka v hale, ktorá je k dispozícii, nainštaluje technológiu, spustí výrobu a zamestná prvých 35 ľudí. Neskôr chce ich počet navýšiť až na 150," dodal S. Husťák.
V tomto kontexte už združenie môže žiadať ministerstvo hospodárstva o poskytnutie dotácie na zriadenie priemyselného parku a s komplexným projektom plánuje reagovať na grantovú schému na budovanie infraštruktúry priemyselných parkov, ktorú vyhlásilo ministerstvo hospodárstva. Ako nám prezradil Ing. Husťák, paralelne prebiehajú rokovania s drevospracujúcimi firmami z Veľkej Británie, Litvy, Estónska a Holandska či strojárskymi z Nemecka, Španielska a Talianska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín