lekárskeho povolania. Dôvodom je podozrivé úmrtie 52-ročnej pacientky na spomínanom oddelení, ktorá zomrela začiatkom roka.
„Vo februári som dostal podnet od dvoch lekárov nemocnice, ktorí ma upozornili na úmrtie ženy, ktorá na chirurgickom oddelení absolvovala operáciu žlčníka a po troch týždňoch za nejasných okolností náhle zomrela. Ešte 6. februára som ako štatutár nemocnice zaistil jej chorobopis a požiadal ministerstvo zdravotníctva o prešetrenie, či boli všetky použité liečebné postupy lege artis," vysvetlil poverený riaditeľ nemocnice MUDr. Jozef Tekáč. Ako dodal, odbor kontroly rezortného ministerstva následne zostavil komisiu, zloženú z hlavných odborníkov MZ SR pre internú medicínu, neurológiu, anestéziu a intenzívnu medicínu (AIM) a patológiu.
„Koncom júna však prišlo stanovisko tejto komisie, v ktorom potvrdila, že úmrtie pacientky je v príčinnej súvislosti s konaním zdravotníckych pracovníkov. Ministerstvo postúpilo tento prípad aj Generálnej prokuratúre SR ako oznámenie o podozrení z trestného činu," skonštatoval. Hlavný odborník AIM zároveň vedeniu nemocnice odporučil štyri opatrenia. Najakútnejším bolo ihneď pozastaviť zainteresovaným lekárom výkon lekárskeho povolania, v ďalšom štádiu odporúča na chirurgickom oddelení vykonať hĺbkovú kontrolu na chirurgii v spolupráci s odborom zdravotníctva Prešovského samosprávneho kraja a preveriť vedomostnú úroveň lekárov, ktorí sa zúčastnili pri riešení zdravotného stavu nebohej pacientky na Slovenskej zdravotníckej univerzite (SZU). V dlhšom časovom horizonte zostáva podľa hlavného odborníka zvážiť pozastavenie výkonu zdravotníckej starostlivosti na chirurgickom oddelení.
Stanovisko MZ SR, ktoré máme k dispozícii v redakcii podpísané rezortným šéfom Rudolfom Zajacom, dostalo vedenie nemocnice koncom júna. „Minulý štvrtok som v tomto kontexte odvolal z funkcie primára chirurgického oddelenia MUDr. Andreja Kulana a od pondelka som prijímajúcemu a ošetrujúcemu lekárovi nebohej pacientky pozastavil na mesiac výkon povolania - počas tohto obdobia nemôžu prísť do styku s pacientmi. Primár v súčasnosti čerpá týždennú dovolenku, lekárom počas mesiaca patrí priemerná mzda," podotkol MUDr. Tekáč. Podľa jeho slov je komisia PSK, ktorá má vykonať hĺbkovú previerku na chirurgii, už takmer zostavená a je otázkou krátkeho času, kedy príde do Sniny.
Po mesačnej prestávke sa lekári, ktorým vedenie nemocnice pozastavilo výkon povolania, vrátia do práce. „Naším cieľom nie je prísť o nich, boli by sme radi, keby mohli zostať. Na druhej strane chceme dať každému v regióne najavo, že na chirurgickom oddelení nebudeme zakrývať a tolerovať podobné chyby, ale poučíme sa z nich, aby sa neopakovali," dodal riaditeľ.
O stanovisko sme požiadali aj odvolaného primára chirurgického oddelenia MUDr. Andreja Kulana. „Na celom prípade ma záraža neštandardný začiatok - podobné podnety väčšinou dávajú príbuzní pacientov a nie vedenie nemocnice, ktoré by malo jej kredit chrániť a riešiť podobné záležitosti na internej úrovni," podotkol. Podľa neho je pre objektívne posúdenie okolností úmrtia potrebné brať do úvahy, že nebohá pacientka bola silná diabetička, ktorú v posledných 4 rokoch v nemocnici hospitalizovali 17-krát. „Nešlo o zdravú ženu, ale o ťažko chorého človeka," upozornil MUDr. Kulan.
Ako dodal, rešpektuje stanovisko ministerstva zdravotníctva aj opatrenia, ktoré navrhol hlavný odborník pre AIM, ale celý prípad bude potrebné posúdiť objektívnejšie. „V komisii, ktorá ho posudzovala, chýbal hlavný odborník na chirurgiu, čo je trochu prekvapujúce," skonštatoval. Podľa jeho slov je konečný verdikt, či lekári urobili chybu alebo nie, vecou širokej odbornej diskusie. „O ich odbornosti nepochybujem a som si istý, že ak budú musieť absolvovať preverenie vedomostí, dopadne to v ich prospech," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín