Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Nedeľa, 9. máj, 2021 | Meniny má RolandKrížovkyKrížovky

ROCK FEST prilákal pod Sninský kameň tisíce ľudí

Skvelá atmosféra, nabitá nepretržitým prúdom hudby, adrenalínovými športmi a spontánnou zábavou pod holým nebom sprevádzali druhý ročník festivalu

ROCK pod Sninským kameňom, ktorý odštartoval v piatok popoludní v rekreačnej oblasti Sninské rybníky. Ako je známe, leitmotívom podujatia, ktoré pod Sninský kameň prilákal asi 25-tisíc ľudí, je propagácia tejto turistickej oblasti a prezentácia vízií tunajších ľudí do budúcnosti. Jednou z vysoko reálnych je, že na Sninské rybníky si turisti budú môcť vyjsť aj v zimnom období. Tí, ktorí sem počas uplynulého víkendu našli cestu, mali ako prví možnosť vidieť ako bude vyzerať budúce stredisko zimných športov, ktorému prischol pracovný názov Biele kamene. Zatiaľ síce len vo forme vizualizácií, štúdií a makety, ale ak sa túto grandióznu myšlienku podarí zrealizovať, Zemplín, východ a možno aj celé Slovensko sa má na čo tešiť....

Skryť Vypnúť reklamu

Už od piatkového dopoludnia sa v areáli strediska zbiehali davy, ktoré si popri tradičnej možnosti vykúpať sa a chytať bronz mohli vyskúšať aj adrenalínové atrakcie, ktoré boli súčasťou scenára ROCK-u. "Vlani sme sa zamerali len na hudobnú stránku FEST-u, teraz sme k tomu pridali aj adrenalíny je známe, že dokážu pritiahnuť veľa ľudí. Človek predsa nemá možnosť každý deň si skočiť bungee jumping, pohojdať sa hore nohami či vyskúšať si lezeckú stenu. Ja sama som si to vyskúšala medzi prvými," prezradila jedna z organizátoriek FEST-u, známa sninská poslankyňa Iveta Bžánová. Bola vraj prvou ženou, ktorá v piatok nabrala odvahu a neskôr sa nechali nalákať aj ďalšie.

Skoku z 30-metrovej rampy sa nevyhol ani koordinátor sninských poslancov Daniel Andráško. Ako nám povedal šéf popradskej firmy Krokus Extrem team sport Peter Hámor, počas piatku a soboty Sninčanov najviac provokoval práve bungee jumping, deti mali najväčší záujem o lezecké steny a funny cykel.

Skryť Vypnúť reklamu

Pravdaže, adrenalíny boli len čerešničkou na torte skvele pripraveného podujatia, hlavným ťahákom bola hudba, ktorá na priestranstve pri bazénoch znela de facto s menšími prestávkami( veď aj vyspať sa treba) dva dni v kuse. Návštevníkov FEST-u, ktorí si rozložili stany hneď neďaleko pódia, od piatkového popoludnia privádzalo do varu viac ako 20 amatérskych kapiel. Ťahákmi piatkového programu bola Smola a hrušky, Chiki liki tu-a, Le Payaco či Nocadeň. Okolo šiestej naštartovala publikum domáca formácia Delusion, ktorá festové ostrohy získala už vlani a počas roka stihla nahrať demonahrávku.

S pribúdajúcimi hodinami sa čoraz viac rekreantov, ktorí počúvali rock, ležiac na deke pri bazéne či sediac pri pivku v niektorom z desiatok stánkov, presúvalo pred pódium a atmosféra začínala hustnúť. Nádherná teplá noc sem prilákala tínedžrov z rôznych kútov východu, ktorých neodradila ani krátka búrka, ktorá narobila vrásky na čele organizátorov. Tí sú na improvizačky už zvyknutí a šéfproducent FEST-u Marián Križánek nie je žiadny nováčik, ktorý by kvôli jednej búrke zrušil skvele naplánované podujatie. "Trochu sme zmokli, ale za chvíľu všetko vyschlo a išlo sa ďalej aj o tom je FEST," zasmiala sa Iveta Bžánová, ktorá tu strávila celé tri dni a ako prezradila, už v piatok večer či skôr nad ránom sa odviazala uprostred davu.

Skryť Vypnúť reklamu

Nečudo, napriek posunu programu sa odprezentovali všetci hostia a program večera ukončilo trio P.S., U.K.N.D. a Desmod, ktoré by dostali do varu aj mŕtveho. Nuž a keď všetci okolo vás skáču, spievajú o dušu a tancujú, nenakaziť sa je takmer nemožné. A prečo nie? Veď uprostred niekoľkotisícového rozvášneného davu sa nad vystrájaním okolia nikto nepozastavuje, ani keby neho skákal sám prezident či premiér. Free atmosféra, ktorú ešte uvoľňovala hlboká tma bola na podobné "odvazy" ako stvorená. Ale pozor, odchodom poslednej kapelky zo scény sa šou neskončila. Hoci s oneskorením ale predsa si naštartovaný dav mohol vyskúšať naživo Meganightshow Rádia Rock FM a keď vezmeme do úvahy, že ju moderovala obľúbená hviezda rádia Rasťo Sokol, niet čo dodať.

Popri prúdu reprodukovanej hudby, ktorý tiekol Sninskými rybníkmi hádam až do Sniny a možno aj ďalej až do skorého rána, si vyhecované stovky divákov mohli vychutnať aj bonbónik Miss mokré tričko a Boy mokré slipy. Kým dievčatám to šlo trochu pomalšie, mládencov sa na pódium po výzve nahrnulo asi tridsať. Niektorí posilnení pivkom a nejakou to zápražkou hneď v úvode ukázali nielen slipy ale aj to čo zvykne bývať pod nimi. Rodiacu sa Sodomu Gomoru riešili privolaní "esbeskári", ktorí priodvážnych adeptov na získanie titulu rýchlo diskvalifikovali a odviedli mimo dosahu zraku verejnosti.

V sobotu popoludní sa celá šou opakovala, len aktéri sa vymenili. Väčšina piatkových kapeliek si to po pár hodinkách spánku nasmerovala po vlastnej linke, ale veľmi rýchlo ich vystriedali kolegovia, ktorí pod Sninský kameň prišli s trochu silnejšou kávou. "Piatok bol ladený na taký ľúbivejší rock, sobota je už taká 'tvrdšia', ale určite si nájde dosť obdivovateľov," komentoval to Marián Križánek.

Medzi prvými, ktorí mali pod pódium prilákať ľudí, bola humenská formácia So fine - akčnej päťke, ktorá má ambíciu živiť sa muzikou profesionálne, sa to aj celkom podarilo. Hneď po nej si "zadžemovali" starí harcovníci z Extipu, ktorý je v hudobných kruhoch známy ako československá punková legenda, z ktorej vyšli napríklad členovia Slobodnej Európy. Ako nám povedal Miki Mikuška, "my sme tu takí najstarší, najtučnejší a najkrajší a je tu super". Trochu ho mrzel nevhodný čas vystúpenia priveľa slnka, primálo ľudí, ale ako dodal "my nie sme nároční a muzika nás baví".

Hostia z Čiech, skupina V.A.R. (Vratislavský alkoholický rachot) sa nespreneverili svojmu názvu a vďaka pripekajúcemu slniečku, veľkému smädu a posunom v programe sa im artikulácia počas konverzácie začínala vymykať z rúk. Ako ostrieľaní a skúsení však hneď po nástupe na "parket" otvorili záložné šuflíky pre tento prípad a svoj blok piesní odohrali bez väčších breptov. O medzivstupoch sa to povedať nedalo, ale ľudia si ich pozreli hlavne kvôli hudbe, tak čo...

Sninskí Les Guitars si v sobotu nevytiahli šťastné karty počas ich produkcie vypadla elektrina. "Tešiť nás môže to, že v rovnakej situácii je celá Snina. Nedá sa svietiť," povedal Marián Križánek. Po asi hodinovej nútenej prestávke chlapci odohrali ešte tri pripravené kúsky a po nich si diváci mohli vychutnať žilinskú AYU (viď kauza eurohymna) či vychytených Poliakov z Farben Lehre, ktorí poriadne pritvrdili. Nebyť pudu sebazáchovy, rozvášnený spevák by skončil v rukách mestských policajtov pod pódiom alebo rovno v prvých radoch divákov.

Ešte pred nimi si pospolitosť naliala hudby z terchovského súdka, ktorý do Sniny priniesol Arzen. Ľudovky prerobené na chytľavú rockovú nôtu publikum už po prvých tónoch spievalo a Jaro Gažo mohol s kľudným svedomím hneď po vystúpení odísť za rodinkou s pocitom, že originálny terchovský rock má svojich priaznivcov aj na východe. Záver programu bol už riadnym nátreskom, rozohnenému takmer dvojmetrovému "klasikovi" Mariánovi Grexovi v akcii, ktorý so svojou kapelou Grexabat poriadne zahustil atmosféru, nebolo možné neustúpiť, ak ste nechceli skončiť s rozbitým fotoaparátom. Napriek veku je ešte stále vo forme, odviazal sa a s ním aj tí, kvôli ktorým sem prišiel... Sobotňajší kolotoč ešte vygradovala Slobodná Európa a totálne ho priklincovalo Iné Kafe.

Organizátori ho chystali ako prekvapko večera, ale nikto nie je slepý Vratko sa po Sninských rybníkoch pohyboval už popoludní a cez mobil spolu s Mariánom Križánekom zisťovali polohu zvyšku kapely a navigovali ju, aby v ďalekých východných krajinách nezablúdila. To, čo tesne po polnoci ukázali v Snine, hádam ani netreba komentovať, kto sa dovtedy nevaril, tak sa rýchlo začal a silný vzťah k tejto formácii dokazovalo aj to, že Vratko si občas mohol oddýchnuť, lebo niektoré partie skladieb za neho spievali stovky hlasov. Dodať možno len to, že im to šlo super a vytlieskané prídavky nebrali konca... Nuž, ale všetko raz skončí, a tak musel publikum seknúť aj vysoko tolerantný spevák. Nahromadenú energiu si ohrdnuté publikum mohlo vybíjať ďalej, hoci nie vďaka živej, ale reprodukovanej hudbe druhá Meganightshow zahnala aj smútok z odchodu Iné kafe a tí, čo sa nevedeli zastaviť, sa nemuseli. Zábava pokračovala až do ďalšieho rána.

Čo dodať na záver? Nikto sa nezranil, nikto sa nepobil až tak, aby to musela riešiť ochranka či chlapci v zelenom, nikto sa neutopil v rybníkoch, v ktorých si počas nocí niektoré horúce hlavy narýchlo zabsolvovali nočné kúpanie. Bolo super, ľudia sa skvele zabávali, relaxovali. Najdôležitejšie však je, že prišli a... že ich bolo veľa. Oveľa viac ako vlani len prvý večer sa ich pod hviezdnou oblohou nad Sninou pohybovalo asi 10-tisíc a druhý údajne ešte o päť viac zábavychtivých ľudkov zo všetkých kútov východu. A to je dobre, veď kvôli tomu tunajší ľudia FEST pripravili. "Nejde o rekordy, nejde o zisky, lebo vstup na FEST bol zadarmo, ale o to, že prišli," dodal na záver unisono manažment podujatia. Takže, o rok dovidenia do tretice hádam všetko bude ešte lepšie...

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 2. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 3. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 4. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 5. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 6. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 7. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 8. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 9. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 10. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 1. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 3. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 4. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 5. Kancelársky trh ožíva, potvrdzuje to aj najväčší developer
 6. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 7. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 10. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 1. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 19 955
 2. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 16 375
 3. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 15 762
 4. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 9 624
 5. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 9 242
 6. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 8 713
 7. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 8 512
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 6 948
 9. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 6 260
 10. Na konci tohto bezplatného IT kurzu môžete získať dobrú prácu 6 066
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Zariadenia chcú otvárať čo najskôr.

4. máj
Profesor MUDr. Jozef Hašto, PhD. je popredný slovenský psychiater a psychoterapeut.

Jozef Hašto vysvetľuje, ako vzniká väzba matky a dieťaťa.

8. máj
Vyhradené hodiny pre seniorov končia (opatrenia a koronavírus).

Celodenný zákaz vychádzania bude platiť už len v dvoch okresoch.

7. máj

V strane podľa odchádzajúcej členky prebieha diskusia o výmene líderky.

8. máj

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop