Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Štvrtok, 9. december, 2021 | Meniny má IzabelaKrížovkyKrížovky

ROCK FEST prilákal pod Sninský kameň tisíce ľudí

Skvelá atmosféra, nabitá nepretržitým prúdom hudby, adrenalínovými športmi a spontánnou zábavou pod holým nebom sprevádzali druhý ročník festivalu

ROCK pod Sninským kameňom, ktorý odštartoval v piatok popoludní v rekreačnej oblasti Sninské rybníky. Ako je známe, leitmotívom podujatia, ktoré pod Sninský kameň prilákal asi 25-tisíc ľudí, je propagácia tejto turistickej oblasti a prezentácia vízií tunajších ľudí do budúcnosti. Jednou z vysoko reálnych je, že na Sninské rybníky si turisti budú môcť vyjsť aj v zimnom období. Tí, ktorí sem počas uplynulého víkendu našli cestu, mali ako prví možnosť vidieť ako bude vyzerať budúce stredisko zimných športov, ktorému prischol pracovný názov Biele kamene. Zatiaľ síce len vo forme vizualizácií, štúdií a makety, ale ak sa túto grandióznu myšlienku podarí zrealizovať, Zemplín, východ a možno aj celé Slovensko sa má na čo tešiť....

Skryť Vypnúť reklamu

Už od piatkového dopoludnia sa v areáli strediska zbiehali davy, ktoré si popri tradičnej možnosti vykúpať sa a chytať bronz mohli vyskúšať aj adrenalínové atrakcie, ktoré boli súčasťou scenára ROCK-u. "Vlani sme sa zamerali len na hudobnú stránku FEST-u, teraz sme k tomu pridali aj adrenalíny je známe, že dokážu pritiahnuť veľa ľudí. Človek predsa nemá možnosť každý deň si skočiť bungee jumping, pohojdať sa hore nohami či vyskúšať si lezeckú stenu. Ja sama som si to vyskúšala medzi prvými," prezradila jedna z organizátoriek FEST-u, známa sninská poslankyňa Iveta Bžánová. Bola vraj prvou ženou, ktorá v piatok nabrala odvahu a neskôr sa nechali nalákať aj ďalšie.

Skoku z 30-metrovej rampy sa nevyhol ani koordinátor sninských poslancov Daniel Andráško. Ako nám povedal šéf popradskej firmy Krokus Extrem team sport Peter Hámor, počas piatku a soboty Sninčanov najviac provokoval práve bungee jumping, deti mali najväčší záujem o lezecké steny a funny cykel.

Skryť Vypnúť reklamu

Pravdaže, adrenalíny boli len čerešničkou na torte skvele pripraveného podujatia, hlavným ťahákom bola hudba, ktorá na priestranstve pri bazénoch znela de facto s menšími prestávkami( veď aj vyspať sa treba) dva dni v kuse. Návštevníkov FEST-u, ktorí si rozložili stany hneď neďaleko pódia, od piatkového popoludnia privádzalo do varu viac ako 20 amatérskych kapiel. Ťahákmi piatkového programu bola Smola a hrušky, Chiki liki tu-a, Le Payaco či Nocadeň. Okolo šiestej naštartovala publikum domáca formácia Delusion, ktorá festové ostrohy získala už vlani a počas roka stihla nahrať demonahrávku.

S pribúdajúcimi hodinami sa čoraz viac rekreantov, ktorí počúvali rock, ležiac na deke pri bazéne či sediac pri pivku v niektorom z desiatok stánkov, presúvalo pred pódium a atmosféra začínala hustnúť. Nádherná teplá noc sem prilákala tínedžrov z rôznych kútov východu, ktorých neodradila ani krátka búrka, ktorá narobila vrásky na čele organizátorov. Tí sú na improvizačky už zvyknutí a šéfproducent FEST-u Marián Križánek nie je žiadny nováčik, ktorý by kvôli jednej búrke zrušil skvele naplánované podujatie. "Trochu sme zmokli, ale za chvíľu všetko vyschlo a išlo sa ďalej aj o tom je FEST," zasmiala sa Iveta Bžánová, ktorá tu strávila celé tri dni a ako prezradila, už v piatok večer či skôr nad ránom sa odviazala uprostred davu.

Skryť Vypnúť reklamu

Nečudo, napriek posunu programu sa odprezentovali všetci hostia a program večera ukončilo trio P.S., U.K.N.D. a Desmod, ktoré by dostali do varu aj mŕtveho. Nuž a keď všetci okolo vás skáču, spievajú o dušu a tancujú, nenakaziť sa je takmer nemožné. A prečo nie? Veď uprostred niekoľkotisícového rozvášneného davu sa nad vystrájaním okolia nikto nepozastavuje, ani keby neho skákal sám prezident či premiér. Free atmosféra, ktorú ešte uvoľňovala hlboká tma bola na podobné "odvazy" ako stvorená. Ale pozor, odchodom poslednej kapelky zo scény sa šou neskončila. Hoci s oneskorením ale predsa si naštartovaný dav mohol vyskúšať naživo Meganightshow Rádia Rock FM a keď vezmeme do úvahy, že ju moderovala obľúbená hviezda rádia Rasťo Sokol, niet čo dodať.

Popri prúdu reprodukovanej hudby, ktorý tiekol Sninskými rybníkmi hádam až do Sniny a možno aj ďalej až do skorého rána, si vyhecované stovky divákov mohli vychutnať aj bonbónik Miss mokré tričko a Boy mokré slipy. Kým dievčatám to šlo trochu pomalšie, mládencov sa na pódium po výzve nahrnulo asi tridsať. Niektorí posilnení pivkom a nejakou to zápražkou hneď v úvode ukázali nielen slipy ale aj to čo zvykne bývať pod nimi. Rodiacu sa Sodomu Gomoru riešili privolaní "esbeskári", ktorí priodvážnych adeptov na získanie titulu rýchlo diskvalifikovali a odviedli mimo dosahu zraku verejnosti.

V sobotu popoludní sa celá šou opakovala, len aktéri sa vymenili. Väčšina piatkových kapeliek si to po pár hodinkách spánku nasmerovala po vlastnej linke, ale veľmi rýchlo ich vystriedali kolegovia, ktorí pod Sninský kameň prišli s trochu silnejšou kávou. "Piatok bol ladený na taký ľúbivejší rock, sobota je už taká 'tvrdšia', ale určite si nájde dosť obdivovateľov," komentoval to Marián Križánek.

Medzi prvými, ktorí mali pod pódium prilákať ľudí, bola humenská formácia So fine - akčnej päťke, ktorá má ambíciu živiť sa muzikou profesionálne, sa to aj celkom podarilo. Hneď po nej si "zadžemovali" starí harcovníci z Extipu, ktorý je v hudobných kruhoch známy ako československá punková legenda, z ktorej vyšli napríklad členovia Slobodnej Európy. Ako nám povedal Miki Mikuška, "my sme tu takí najstarší, najtučnejší a najkrajší a je tu super". Trochu ho mrzel nevhodný čas vystúpenia priveľa slnka, primálo ľudí, ale ako dodal "my nie sme nároční a muzika nás baví".

Hostia z Čiech, skupina V.A.R. (Vratislavský alkoholický rachot) sa nespreneverili svojmu názvu a vďaka pripekajúcemu slniečku, veľkému smädu a posunom v programe sa im artikulácia počas konverzácie začínala vymykať z rúk. Ako ostrieľaní a skúsení však hneď po nástupe na "parket" otvorili záložné šuflíky pre tento prípad a svoj blok piesní odohrali bez väčších breptov. O medzivstupoch sa to povedať nedalo, ale ľudia si ich pozreli hlavne kvôli hudbe, tak čo...

Sninskí Les Guitars si v sobotu nevytiahli šťastné karty počas ich produkcie vypadla elektrina. "Tešiť nás môže to, že v rovnakej situácii je celá Snina. Nedá sa svietiť," povedal Marián Križánek. Po asi hodinovej nútenej prestávke chlapci odohrali ešte tri pripravené kúsky a po nich si diváci mohli vychutnať žilinskú AYU (viď kauza eurohymna) či vychytených Poliakov z Farben Lehre, ktorí poriadne pritvrdili. Nebyť pudu sebazáchovy, rozvášnený spevák by skončil v rukách mestských policajtov pod pódiom alebo rovno v prvých radoch divákov.

Ešte pred nimi si pospolitosť naliala hudby z terchovského súdka, ktorý do Sniny priniesol Arzen. Ľudovky prerobené na chytľavú rockovú nôtu publikum už po prvých tónoch spievalo a Jaro Gažo mohol s kľudným svedomím hneď po vystúpení odísť za rodinkou s pocitom, že originálny terchovský rock má svojich priaznivcov aj na východe. Záver programu bol už riadnym nátreskom, rozohnenému takmer dvojmetrovému "klasikovi" Mariánovi Grexovi v akcii, ktorý so svojou kapelou Grexabat poriadne zahustil atmosféru, nebolo možné neustúpiť, ak ste nechceli skončiť s rozbitým fotoaparátom. Napriek veku je ešte stále vo forme, odviazal sa a s ním aj tí, kvôli ktorým sem prišiel... Sobotňajší kolotoč ešte vygradovala Slobodná Európa a totálne ho priklincovalo Iné Kafe.

Organizátori ho chystali ako prekvapko večera, ale nikto nie je slepý Vratko sa po Sninských rybníkoch pohyboval už popoludní a cez mobil spolu s Mariánom Križánekom zisťovali polohu zvyšku kapely a navigovali ju, aby v ďalekých východných krajinách nezablúdila. To, čo tesne po polnoci ukázali v Snine, hádam ani netreba komentovať, kto sa dovtedy nevaril, tak sa rýchlo začal a silný vzťah k tejto formácii dokazovalo aj to, že Vratko si občas mohol oddýchnuť, lebo niektoré partie skladieb za neho spievali stovky hlasov. Dodať možno len to, že im to šlo super a vytlieskané prídavky nebrali konca... Nuž, ale všetko raz skončí, a tak musel publikum seknúť aj vysoko tolerantný spevák. Nahromadenú energiu si ohrdnuté publikum mohlo vybíjať ďalej, hoci nie vďaka živej, ale reprodukovanej hudbe druhá Meganightshow zahnala aj smútok z odchodu Iné kafe a tí, čo sa nevedeli zastaviť, sa nemuseli. Zábava pokračovala až do ďalšieho rána.

Čo dodať na záver? Nikto sa nezranil, nikto sa nepobil až tak, aby to musela riešiť ochranka či chlapci v zelenom, nikto sa neutopil v rybníkoch, v ktorých si počas nocí niektoré horúce hlavy narýchlo zabsolvovali nočné kúpanie. Bolo super, ľudia sa skvele zabávali, relaxovali. Najdôležitejšie však je, že prišli a... že ich bolo veľa. Oveľa viac ako vlani len prvý večer sa ich pod hviezdnou oblohou nad Sninou pohybovalo asi 10-tisíc a druhý údajne ešte o päť viac zábavychtivých ľudkov zo všetkých kútov východu. A to je dobre, veď kvôli tomu tunajší ľudia FEST pripravili. "Nejde o rekordy, nejde o zisky, lebo vstup na FEST bol zadarmo, ale o to, že prišli," dodal na záver unisono manažment podujatia. Takže, o rok dovidenia do tretice hádam všetko bude ešte lepšie...

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 2. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 3. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 4. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 5. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 6. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 7. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 8. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 9. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 10. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 1. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 2. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 3. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 4. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 5. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 8. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 9. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 10. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 1. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 12 711
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 11 543
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 404
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 6 433
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 359
 6. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 5 176
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 869
 8. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 3 626
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu? 2 844
 10. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie 2 015

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Vzdelávanie, výskum, vývoj a inovácie...aká priorita je to pre našu vládu? Prečo učitelia vyhlásili štrajkovú pohotovosť...
 2. Radovan Kazda: Demagógovia typu Blaha zanechávajú horšiu smršť než nepravdivé informácie
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: 19. Postoj, chvíľa, si taká krásna…
 4. Vlasta Žampová: Ladislav Bašternák a Boris Kollár
 5. Marian Nanias: Jadrová energia – Najväčší omyl Angely Merkel.
 6. Nicholas Wintzler: EP - Kde je koniec radu
 7. Ján Šeďo: Dnes, po 184 dňoch, som si bol po tretiu včeličku a stretol sa s antivaxerom.
 8. Rasťo Valent: Koľko trval vývoj vakcíny proti Covid-19?
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 406
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 275
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 042
 4. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 965
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 888
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 712
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 434
 8. Martin Majzlan: Altyn Arashan - Horúce pramene v nebesiach 2 741
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Matovič stále neukázal pravidlá odmeňovania na papieri.


9 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako sa menia protipandemické opatrenia.


a 2 ďalší 6 h

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Vzdelávanie, výskum, vývoj a inovácie...aká priorita je to pre našu vládu? Prečo učitelia vyhlásili štrajkovú pohotovosť...
 2. Radovan Kazda: Demagógovia typu Blaha zanechávajú horšiu smršť než nepravdivé informácie
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: 19. Postoj, chvíľa, si taká krásna…
 4. Vlasta Žampová: Ladislav Bašternák a Boris Kollár
 5. Marian Nanias: Jadrová energia – Najväčší omyl Angely Merkel.
 6. Nicholas Wintzler: EP - Kde je koniec radu
 7. Ján Šeďo: Dnes, po 184 dňoch, som si bol po tretiu včeličku a stretol sa s antivaxerom.
 8. Rasťo Valent: Koľko trval vývoj vakcíny proti Covid-19?
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 406
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 275
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 042
 4. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 965
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 888
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 712
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 434
 8. Martin Majzlan: Altyn Arashan - Horúce pramene v nebesiach 2 741
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu