vrátili do svojich korýt ale hroziť začali veľké vodné toky. Ako sme už písali, najkritickejšia situácia bola počas piatku na Ondave, ktorá rýchlo stúpala a dosiahla historické maximum takmer 670 centimetrov( naposledy bola tak vysoko v 50. rokoch - 637 cm). Záchranné tímy na oboch brehoch rozvodnenej rieky - pri Zemplínskom Hradišti v Trebišovskom a pri Markovciach v Michalovskom okrese, piatok k večeru očakávali veľkú prívalovú vlnu.
Do zabezpečovania oboch hrádzí zapojili krízové štáby nielen desiatky dobrovoľníkov ale aj armádu, ktorá sa vrecovaním snažila zastaviť vodný živel. Hladina Ondavy napriek ich snahe neustále stúpala a už v sobotu ráno bolo obom tímom jasné, že hrádza povolí. Hodina „H" nastala tesne po deviatej, kedy sa odtrhla ľavobrežná hrádza rieky pri Markovciach a nekontrolovateľný prúd vody v okamihu zalial čerpaciu stanicu neďaleko obce a voda postupovala do priľahlých polí a pasienkov. „Dalo sa to predpokladať, už ráno sme vedeli, že niekde to povolí - bola to lotéria, či sa to stane na trebišovskej alebo michalovskej strane. Tentokrát mali smolu Michalovčania a my môžeme ísť domov. Hneď po prielome voda na našej strane začala klesať," uviedol pár minút po pretrhnutí hrádze šéf odboru krízového riadenia trebišovského Obvodného úradu(ObÚ) Stanislav Vikartovský.
Pohľad zhora na vyliatu Ondavu šokoval aj tých najstarších ľudí. „Všade, kde len pozriete, je voda. Mám už 60 rokov, ale toto som v živote nevidel," povedal starší pán zo Zemplínskeho Hradišťa. Rovnaké odpovede sme zaevidovali aj u ostatných dedinčanov, ktorí v húfoch pešo alebo na bicykli prišli pozrieť na smutné prírodné „predstavenie", ktoré možno vidieť len raz za desiatky rokov.
Rozvášnený živel veľmi rýchlo naštartoval michalovských záchranárov, krízový štáb a protipovodňovú komisiu, ktoré si zriadili hlavný stan na obecnom úrade v Markovciach. „Ihneď sme začali v pravidelných dvojhodinových intervaloch robiť monitoringy rozvodnenej Ondavy vrtuľníkom - podľa toho, akým tempom a ktorým smerom sa voda šíri, môžeme prijímať rozhodnutia," povedal v sobotu popoludní Vladimír Kundrát, šéf Slovenského vodohospodárskeho podniku, odštepný závod Košice, ktorý je správcom tokov Košickom kraji. Ako nám prezradili hasiči, tesne po prielome z čerpacej stanice na brehu Ondavy zachraňovali pastiera, ktorý nestihol odísť, dobytok, ktorý pásol tam však zostal.
Krízový štáb sa v tom čase netajil možnou evakuáciou družstva, ktoré je neďaleko dediny, lebo voda postupovala smerom k dedine veľmi rýchlo. O evakuácii obyvateľstva ešte v sobotu popoludní nikto nehovoril. Situácia sa zdramatizovala po vzdušnom monitoringu o šiestej večer. Protipovodňovú komisiu pohľad zhora šokoval. „Voda stále postupuje ďalej smerom ku Kamennej Moľve, neďaleko je osada Hradišťská Moľva, kde žije asi okolo sto ľudí. Cesta k nej je už zaplavená," povedal nám tesne po vystúpení z vrtuľníka Vladimír Kundrát, ale na otázku o možnej evakuácii obyvateľov odpovedal neutrálne. O hodinu to už bolo jasné a velenie prebral michalovský krízový štáb.
„Voda rýchlo postupuje, cesta k Moľve je už pre osobné autá neprejazdná. Musíme ihneď evakuovať ženy, deti a starých ľudí - pomocou ťažkej techniky a keď bude treba aj pomocou záchranných člnov," stroho skonštatoval o siedmej večer vedúci odboru krízového riadenia michalovského ObÚ Jozef Bloščičák. Následne zo zatopenej osady neďaleko Malčíc evakuovali na trikrát asi 75 ľudí - väčšinou detí a žien. „Ešte tam zostali nejakí muži, niektorí preto, lebo sa boja možného rabovania majetku," podotkol Alexander Nejedlý z michalovského HaZZ, poverený evakuáciou občanov. V tom čase už v Markovciach okrem príslušníkov michalovského Hasičského a záchranného zboru pomáhal aj záchranný tím HaZZ zo Žiliny. „Ubytujeme ich v telocvični základnej školy, občania nám dajú staré deky a podnikatelia prisľúbili pomoc pri poskytnutí stravy," skonštatovala starostka obce Marta Tomková.
V sobotu okolo deviatej večer sa situácia trochu upokojila, ale prognózy vodohospodárov boli skeptické. „Nie je možné povedať, dokedy sa voda bude šíriť ďalej a ktorým pôjde smerom," podotkol Vladimír Kundrát, ale ako sa vyjadril, ďalšia evakuácia hádam nebude potrebná.
Noc však priniesla ďalšie problémy. Kým pri Horovciach Ondava do rána krásne klesla a nebezpečie pominulo, Markovčania ju mali ešte nad ránom priamo pred prahom. Záhrady na okraji dediny už boli pod vodou, ktorá sa neplánovala zastaviť. „Ešte v noci museli evakuovať zvyšok osady Hradišťská Moľva - asi 20 ľudí. Keďže voda sa hrozivo približovala k Markovciam a zatopila asi desať domov, evakuovať sme museli ďalších 200 ľudí z Markoviec - ubytovali sme ich v škôlke a škole. Keďže voda stále postupuje, ostatným, ktorí žijú na okraji dediny, sme autami priviezli piesok a dali sme im vrecia, aby si sami zavrecovali záhrady a obydlia," povedala nám starostka Markoviec.
V rovnakom čase už vodohospodári pochopili, že pokiaľ neopravia pretrhnutú hrádzu, Ondava neprestane besnieť a brať, čo jej príde do cesty. Ešte dopoludnia sa do dier v hrádzi snažili dať piesok, ale prúd vody ho stále zobral so sebou a efekt bol nulový. Ako sa nám podarilo zistiť tesne pred uzávierkou, počas dneška postavia záchranári pontónový most, aby sa autá so zeminou a pieskom mohli dostať k prielomu. Pre spevnenie hrádze bolo potrebné použiť špeciálne kovové konštrukcie, nazývané španielski jazdci, ktoré na miesto prielomu počas včerajška dopravil vojenský vrtuľník. O vývoji situácie vás budeme naďalej informovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín